K smrti odsouzený uprchl (1956)

Obrovske prekvapeni. Minimalisticke, precizni a napinave. S hlavnim hrdinou jsem spradal svuj vlastni imaginarni utek.

Tmavý chléb (2010)

Uhrancive. Srovnani s Faunovym labyrintem sedi. Cerny chleb je vsak mene fantaskni a vice brutalni k osudu deti. Krasna kruta "pohadka".

Ida (2013)

Krasne zpracovane, ovsem dosti ohrane tema. Kdybych mel hodnotit objektivne, bude to za 4*. Remeslne temer dokonale - atmosfera 50. let pohlti. Herecky kvalitni standard. Pokud vas, stejne jako me, nebavi koukat po ste na tema vyrovnavani se se spolecenskymi povalecnymi traumaty (zide,sudety,komunisti,...), zbude vam z tohoto filmu jeste druha dejova linka: pribeh Wandy, ktera poslala z pozice komunisticke soudkyne na smrt nekolik lidi a nyni se propiji k lidskosti. Mnipout nastavajici jeptisky, titulni Idy, ktera pozna kus sve minulosti i zivota mimo zdi klastera, je vsak celkem komorne upozadnena.

Španělské běsnění (1975)

Hodnotim na zaklade shlednute slabe pulhodinky, kterou jsem absolvoval v ramci LFŠ. Rusiva ujecenost, zmateny neděj...prirovnavali tuto pitomost k Troškovi. Ale musim rict, ze Kamenak je na tom o kus lepe...

Vlhká místa (2013)

Komu se libil Shortbus, uzije si i Vlhka mista. Navic predstavitelka hlavni role dokazala vsechny ty "nechutnosti-ktere-vsechny-tak-poburuji" zahrat s naprosto odzbrojujici lehkosti.

Zpívající ženy (2013)

Tento film snad na festival (KVIFF) omylem propadl z TV Noe. Zemetreseni a podivna nemoc sice hrozi na pozadi celeho "pribehu", ale pokud nehledate bozskou symboliku, s dejem nesouvisi a pusobi jen jako duvod pro vytvoreni izolace lidi na ostrove. Zde jsme svedky osudu nekolika ostrovanu, ale tyto jsou tak nelogicke, nezajimave, spatne podane i zahrane, objevuji i ztraceji se z deje halabala...a do toho hromada bozich znameni a nasledne katarze, kdy se vsichni napravi bla bla bla...ukroutil jsem si hlavu a uzival se k smrti.

Norsko (2014)

Norsko je jako stvorene pro promitani v ramci "midnight movies". Je na to dostatecne ulitle, barevne a vyborne hudebne dotvorene. Pres den a za strizliva az moc vykukovala absence scenare a zbytecne natahovane sceny, ktere chtely vyzdimat maximum z tech par paradne pripravenych in/exterieru (vyprava vazne bezva). Takto bohuzel nuda.

Cesta (2014)

Low-cost postapo putovani za ukradenym autem. Slusna atmoska i par hereckych vykonu. Film plyne velmi zvolna a dejove zvraty necekejte. Kdo videl The Road, nebude moc nadsen.

Zmar (2013)

Ruin neni filmem s klasickym vypravenim. Je to sled pomalych obrazu, vysek par dni ze zivota dvou mladych lidi, kteri pri uteku od svych nevalnych zivotu najdou k sobe citovy vztah. Pri jejich putovani se nestiti kradezi ani vrazd. Nic neni ospravedlneno jakoukoliv potrebou - je asi na divakovi, zdali opravdu ucel sveti prostredky. Co stoji za to, jsou obcasne snove pasaze s vybornou hudbou. Jinak film dokaze radne uspat.

Další život mého otce (2014)

Komentar rozhodne upravim...zatim jen nadsena reakce na zatim "nejzabavnejsi" film KVIFF. Kdo vaha, at prestane a jde si film rozhodne uzit! Zaverecna cast nabrala neskutecnych obratek, cimz mi film pripomnel to nejlepsi z Japonska (Sono) :) Po Revizorech a Taxidermii dalsi vyrazny kus z Madarska.