• Pohádka

Pohádky tisíce a jedné noci (1974)

Aneb putování Sindibáda flegmatika :) Další Zeman, na kterého se stojí za to podívat. V první minutě jsem zírala s otevřenou pusou na tu snovou animaci (jsem od něj zvyklá na méně barevné kousky) a na lehkost, se kterou jsou příběhy podávány. Trochu mi chyběly obyklé vynálezy, jinak ale za přesun do Orientu u mě rozhodně plusové body! Krásné nápady- lebky na obloze, animace lva, tygra, slona a dalších zvířat, originální pojetí slousloví jít S někým na lov :) Filmu bych vytkla jen neuzavřený konec a příliš nenavazující dobrodružství, což je ale pochopitelné vzhledem k tomu, že to byly původně epizody. Při zvažování, zda 4 nebo 5, jsem si vzpomněla na mořské koníky a bylo to jasné :) PS Paní v Ponrepu mi dneska říkala, že je dobře, že jsem si udělala čas, že ten film je prostě kouzelný. A měla úplnou pravdu :)

Někdo to rád horké (1959)

Legen--- wait for it--- dary! Návod pro pány, jak sbalit božskou Marilyn- předstírat frigiditu :)

Jeřábi táhnou (1957)

Podivná sovětská romance s problematickým ideovým vyzněním. Nicméně kamera krásná. 3. ze 1001

Lesní jahody (1957)

Můj první Bergman a hned trefa do černého. Existenciální road movie? Proč ne :) 91. ze 1001

Ukradená vzducholoď (1966)

Zemanovy filmy jsou svěžím vánkem v našem nudném a smutném světě, přeplněném povinnostmi. Mám je hrozně ráda, už jen pro ty nápady :) Např. let balónem na vlastním křesle a následné katapultování se z něj za pomoci deštníku. Nebo zabití nosorožce lukem, nikoli šípem. Či perfektní scéna, kdy šéfredaktor Světozoru říká, že v novinách přece musí být fantazie a následuje záběr na kreslenou kachnu =D Práce režie a kamery je obdivuhodná, stejně jako výkony dětských herců v hlavních rolích. Místy by film mohl být svižnější, ale to mu na kvalitě nijak neubírá.

Opustit Las Vegas (1995)

„Proč piješ?“ „Už si nevzpomínám“. Kvalitní, i když dosti depresivní film. Námětem i zpracováním se hodně vymyká, proto dávám 5*, i když ne čistých. Elisabeth Shue tu odvádí v roli prostitutky, která je zároveň andělem, velmi dobrý výkon (a také je moc pěkná), ale nejlepší je samozřejmě Nicolas Cage. Ač ho moc nemusím, tak takhle velký herecký rozsah jsem u něj ještě neviděla. Celkem dobrý byl ve Skále a v Obchodníkovi se smrtí, což se ale nedá porovnávat, protože role Bena je o něčem úplně jiném. Je o člověku, jehož milenkou i nejlepším kamarádem je alkohol. Který se- stejně jako Sera- nesnaží se opustit Las Vegas, ale uniknout tomu, kdo je.. Jeden z nejsilnějších momentů je chvíle, kdy Sera dává Benovi placatku. To mě úplně dostalo.. Film rozhodně doporučuji, nejlépe ve stavu největšího zamilování, když se potřebujete trochu vrátit na zem :)

Svět za sto let (1936)

Zvláštní, na svoji dobu bezmála geniální film. De facto první natočené sci-fi vůbec. Obzvlášť mrazí při pomyšlení, že pouhé 3 roky po uvedení tohoto filmu 2. světová válka skutečně začala, a neměla o mnoho lepší účinek na celou civilizaci, než je zde vyobrazeno. Herecké výkony průměrné, vyniká jen Raymond Massey. 90. ze 1001