• Fantasy

District 9 (2009)

To je tak zvláštní film.. Občas jsem se i nudila, občas nechápala, co je záměrem režiséra. Jde o to, že film kombinuje hned několik žánrů a příběhových cliché. V jednu chvíli si zvyknete na rozpoložení filmu, ale najednou vás odbourá a vy prostě netušíte, co z něj vůbec vzejde, kde je hlavní téma. Nakonec z toho je ale prostě neopakovatelný filmový zážitek, kterému prostě musím dát 4*. Je to asi díky naivnímu zobrazení mimozemšťanů, díky nesympatickému hlavnímu hrdinovi, díky emotivnímu konci. A všechno to vlastně nakonec dává smysl. 75%

Pasažéři (2016)

Nechápu, jak tvůrci zvládli natočit napínavé sci-fi, které ale rozebírá dost zajímavá filosofická témata (společnost, kariéra vs. "ten pravý" a štěstí teď a tady), a přitom se necháte strhnout zamilovaností hlavních hrdinů, aniž byste se studem propadali typickými cliché. 75%

Dostaň ho tam (2010)

Film zkrátka jede na takové vlně absurdity a náhody, která mně vyvede příjemným způsobem z míry a zároveň naprosto vystihuje to, čemu já říkám Humor. Na druhou stranu znám plno lidí, kteří prostě tento styl humoru nechápou, a proto se jim film nemůže líbit. Pokud ale milujete Jonah Hilla a Russella Branda z jiných filmů, tento nebude výjimkou. Navíc uvidíte i Rose Byrne, která je jako populární zpěvačka se svým britským přízvukem naprosto dokonalá :) Nehledě na úžasné skladby, které velmi chytře kopírují důležité hudební trendy a připomínají od Rolling Stones přes U2 až po Britney Spears. 85%

Správci osudu (2011)

Film má opravdu výbornou myšlenku, akci i závěrečnou pointu. Od začátku jsem se bála, že se film bude točit kolem romantiky/vztahu a dočkám se nekonečných cliché. Chemie mezi hlavními hrdinami ale funguje tak skvěle, že pokud jste (někdy byli) zamilovaní, naprosto chápete, že se Matt nenechá odradit, takže najednou je z těch obávaných cliché pouhopouhá realita. Co mi ale vadí, je to "pohádkové" pojetí procházení dveřmi pomocí klobouků a k tomu doplňující hudba. Jako bych chvíli viděla Božského Bruce spojeného s Harry Potterem, a naprosto to kazí dojem z filmu. Ještě by se mohl objevit kouzelný prsten nebo sedmimílové boty :-( (SPOILER ALERT) K tomu dodám, kéž by byl závěr filmu vymakanější a nabídl drobeček náznaku o jejich budoucnosti, třeba že ona nakonec opravdu nebyla tanečnicí s tím, že ta láska za to stojí, a nebo že se jejich kariérní osud naopak nezměnil. 65%

Upgrade (2018)

Film je silný atmosférou, která je výborně dokreslena hudbou, a také pointou příběhu. Trochu mě ale mrzí tolik stereotypních akčních scén, které sice jsou napínavé, ale plní valnou většinu filmu a dělají z něj pro mě trochu průměrňáka. Je to na 3,5*, ale za to originální zpracování prostředí a hudbu se přikláním ke 4*. 70%

Zdrojový kód (2011)

Myšlenka je vcelku zajímavá, ale něco mi na tom filmu nehraje. Za prvé: Rušila mě hudba, která podle mě nekoresponduje s povahou filmu. Za druhé: Hledání pachatele bylo na mě příliš přímočaré. Chápu, že pointa filmu v tom netkví, ale mám pocit, jako by si to scénáristé prostě trochu ulehčili. Za třetí: Rozumím zmatenosti vojáka, když se poprvé probudí, ale nějak to ve mně vůbec nevyvolalo zvědavost/napětí se dozvědět, o co jde (a to by asi mělo). Vysvětlení, jak zdrojový kód funguje bylo příliš rychlé (a postava vedoucího nevýrazná) na to, abych z něj mohla být u vytržení. Zkrátka to celé NĚJAK nefungovalo. Chápu i důvod hovoru Seana svému otci na konci, nicméně k ději mi vůbec neladil. Docela ráda si zaslzím u podobných filmů, ale tady, ač se o to film snažil, jsem lítost/radost vůbec necítila. Nicméně je to vcelku fajn zábava, ale nebudu se k filmu vracet. 60%

Predestination (2014)

Zprvu nechápete, proč ten týpek/paní mluví už tak dlouho, a pořád se přitom nedozvídáte nic, co by mělo souviset se začátkem filmu (na což jste tak zvědaví). V určité chvíli vyprávění vám však začne svítat a přemýšlíte, V ČEM ta bouda tkví. Napadne vás tuna možností a začne napětí. Přitom je však první polovina pořád velmi dobře vyprávěna, navíc příběh té holky vás opravdu nudit nebude. Na rozuzlení zbyde sice málo času, ale možná i díky té rychlosti, jakou člověku vše "docvakne", zůstanete po filmu o(c)hromení. P.S.: Taky vám připadá, že mužská Sarah připomíná Jacka Dawsona? 80%

Resident Evil: Apokalypsa (2004)

Pro mě je to naprosto nudný díl, který je jen nutnou spojkou k dalším filmům Resident Evil, které už za to docela stojí. Měla jsem pocit, že by se dal příběh shrnout do 15 minut. Neunudila jsem se, ale ani se nedá říct, že bych se bavila nebo byla napjatá. 30%

Příchozí (2016)

Jediné, co mi na filmu vadí, jsou docela nevýrazní herci, ale i tak nemohu dát jinak než 5*. Žádný jiný film mě totiž tak nezarazil svým "rozborem" jazyka, na kterém je vlastně celý film závislý. Samozřejmě pro mě jako pitvala jazyků by mohlo být informací ještě více, ale i přesto jsem stále ohromena, jakým způsobem je příběh vystavěn a k jakému vede závěru. Toto je důkaz, že dobré sci-fi nemusí nutně obsahovat krvavé scény. 90%

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

Na 3. díle se mi líbí, že docela dobře kopíruje styl předchozích dílů. Film má spád, TX je skvělá a závěr uvěřitelný. Jediné, co mi vadí je, že John Connor "si není vůbec podobný", ani vizuálně, ani povahově. Připomíná ale tatínka Kyla, takže to alespoň trochu dává smysl. 65%