• Sportovní

Hvězdná pěchota (1997)

5/10 Když jsem tenhle film viděl poprvé někdy v 17ti, tak mi přišel bezchybný. Tisíce brouků, vesmírné invaze, drsná mobile infantry a krvavé souboje s výbuchy slizu. Několik let na to jsem se dostal ke knižní předloze, kterou jsem zhltnul jedním dechem a znova se podíval na filmové ztvárnění. S politováním musím říct, že by se k němu hodilo varování: Jakákoli podobnost s postavami z knihy R.A.Heinleina je čistě nahodilá a nebo velmi špatně imitovaná. To o čem kniha je, tedy zamyšlení se nad současným politickým systémem a společenským uspořádáním, se ve filmu ani nesnažili zachytit. Mobile infantry, která je v knize dokonale koordinovanou armádou excelentně vycvičených vojáků vybavených sofistikovanými bojovými obleky s ohromujícím arsenálem, je ve filmu chaoticky pobíhající sebranka sebevrahů vybavená skateboardovou helmou a kulometem, který by těžko obstál i v druhé světové. Jednoduše řečeno, vše to v čem je kniha nedocenitelná ve filmu buď vynechali nebo zesměšnili, takže vřele doporučuji navštívit knihovnu a nahlédnout do autorovy představy o ideálním společenském systému očima jednoho obyčejného rekruta Jamese Rica.

V Bruggách (2008)

10/10 Snově uhrančivá atmosféra historického městečka, trefný smysl pro humor a skvělí herci s úžasným dialektem. To je pro mě In Bruges. Čím se mi ale film dostal hlouběji pod kůži je nejspíš kontrast krutého příběhu a lidskosti hlavních hrdinů. Colin Farrel a Brendan Gleeson vykouzlili opravdu něco vyjimečného.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

10/10 Byl to jeden z prvních opravdových filmů, které jsem viděl a zanechal ve mě patřičný dojem. Poprvé jsem zažil, co to je hustá atmosféra, strhující herecké výkony a jaké to je zhltnout film jedním dechem. Tuhle lahůdku mezi filmy a to nejen ze soudního prostředí vřele doporučuji každému.

Zkrocená hora (2005)

9/10 Výjimečně se stane, že na vás film dýchne něčím zvláštním, až podezřele osobním. Přemýšlíte, čím to je, jestli chemií mezi hlavními představiteli, úžasnou přírodou, krásnou hudbou nebo jednoduše ztotožnění se s jedním lidským osudem. Mě se to tady stalo, poradí někdo?

Znuděný k smrti (2009) (seriál)

8/10 Nový seriál z dílny HBO postavený na silné ústřední trojici a příjemně nevtíravém humoru. Mě si Bored To Death získalo skvěle napsanými dialogy a castingem. Zejména Ted Danson ukázal svůj cit pro tento typ humoru, hltal jsem každou jeho větu. Líbí se mi taky, že seriál nezapadl do rutiny co díl, to nezávislý detektivní případ, naopak případy jsou spíše na pozadí a pomáhají nenásilně dokreslit interakci mezi hlavními charaktery. Určitě vyzkoušejte, je to moc příjemná oddechovka.

Show Rickyho Gervaise (2010) (seriál)

6/10 Tak první díl už máme na světě a hned obsahuje moje nejoblíbenější z "Monkey news" :) co dodat, bavil jsem se skvěle... ale příjde mi, že animace zatím nějak podcastovému humoru nepřidala... úpřímě bych se raději díval na ty tři podivíny ve studiu na živo, než na tuhle ne příliš originální, průměrnou animaci... nicméně dle méno názoru přínosem bude, že tohle dílko osloví další lidi, kteří si zpětně najdou podcasty a objeví poklad :)

Billabong Odyssey (2003)

7/10 Dokument určený pro nadšence surfingu! Tvůrci cestují s týmem špičkových surfařů, kteří objíždějí svět a vyhledávají pomocí nejmodernější techniky ty největší vlny. Pro zasvěcené je zajímavé, jak se jejich vybavení a technika liší od klasického surfingu a jak se připravují na vlny takových rozměrů. Každého ale dostanou záběry z akce, záběry běsnícího a přesto nádherného živlu.

Pozemšťan (2007)

9/10 Stejně jako většina diváků jsem byl ohromen intenzitou tohoto sci-fi snímku. Šest osob v jedné místnosti není typická formule tohoto žánru a přesto se výsledný mix vyvedl na jedničku. Vřele doporučuji každému, aby se nechal uhranout touhle svižně ubíhající diskuzí, ve které hlavní hrdina John Oldman tvrdí, že žije kromaňonec, který přežil do dnešní doby. Vyslechněte argumenty, dohady hypotézy jeho obecenstva v podobě archeologa, antropologa, biologa, psychologa, historika a věřícího... ale hlavně, nechte se unést vlnou vlastních myšlenek, nápadů a teorií a možná taky nabudete dojmu, že takovýto námět na film by se nevyčerpal ani 10 hodinovou trilogií.

Idiot na cestách (2010) (seriál)

Pro fanoušky trojky Gervais, Merchant, Pilkington samozřejmost! Pro ostatní možnost podívat se na sedm divů světa z trošku jiného pohledu. A to z pohledu možná osmého divu světa, kterým je Karl Pilkington. Představte si, že pošlete kolem světa člověka, který prohlásil věty jako: “Why didn't evolution make a giraffe good at carpentry so it could build a ladder?” :)

Cemetery Junction (2010)

8/10 Gervais, Merchant a první film plně v jejich režii. Byl jsem zvědav, jak se s velkým plátnem poperou a musím říct, že úspěšně. Film je asi nejstravitelnější pro ty, kteří vyrůstali v 70. letech a zažili ono okouzlení okolním světem plným možností. A pro ty, kteří ví, jak těžké je vymanit se ze sevření maloměsta a jeho zaběhaných kolejí. Tvůrci v tomto snímku představují trojici mladíků, která se potýká právě s tímto problémem. Jako Rickyho fanoušek vím, že scénář pro tento film psal víceméně o sobě, jako o klukovi, který vyrůstal v Readingu v chudé dělnické rodině, řešil podobné problémy jako hrdinové tohoto filmu a hnal se za stejnými sny. Myslím, že právě díky tomu dosáhl autenticity, která vám snadno umožní se s tímto příběhem ztotožnit. Na závěr bych ještě rád vyzdvihl soundtrack, který Gervais s Merchantem sestavili. Pro mě byl tím, co udělalo tento film z dobrého výjimečným a co mě přimělo u závěrečné scény zatlačit slzu.