• Sportovní

Hrdina (2002)

7/10 Pro mě jeden z mála konkurentů pro krále tohoto žánru "Tygr a Drak". Po vizuální stránce chybu nemá, ovšem trochu ztrácí na plnosti příběhu, asi už jsem přesycen mnoha podobnými "Legendami", takže už je nedokážu vzít tak za své jako ve výše zmíněném Tygru a Drakovi.

Willy Fog na cestě kolem světa (1981) (seriál)

Velmi příjemná vzpomínka na dětské léta. Jo, už tehdy jsem se nemohl dočkat každého dalšího dílu, jako dnes u každého dobrého seriálu ;)

Wimbledon (2004)

8/10 Shlédl jsem v depresivních časech zkouškového období a můžu říct, že mi tento pohodový snímek dodal hodně optimismu a dobré nálady. Herecké složení mi sedlo perfektně, navíc se přidalo pro mě atraktivní prostředí Wimbledonského turnaje (působivé záběry z tenisových zápasů, kde některé výměny jsou skoro nadlidským výkonem film příjemně osvěžily) a vyšla mi z toho určitě nadprůměrná romantická komedie.

Celebrity Deathmatch (1998) (seriál)

Zábavný televizní pořad s více či měně povedenými díly. U mě jednoznačně vítězí souboj: AlPacino vs DeNiro.

Auta (2006)

8/10 Velmi příjemná pixarovská podívaná. Anglický dabing se mi opravdu líbil, ať už energický a sebevědomý "Lightning" Owen Wilson nebo vysloužilý maestro "Hudson Hornet" alias Paul Newman byli skvělá volba. Po grafické stránce úžasné, všechny roztomilé autíčka se oslnivě lesknou a pohybově jsou bohatě vybavené. Okolní krajina je opravdu věrohodná, však si taky tvůrci onu Road 66 poctivě nafotili. Toto všechno v kombinaci s užasnou kamerou vypadalo velmi působivě, zvlášť záběry ze závodního okruhu (kde mohli kameru umístit opravdu kdekoliv) byly velice chytlavé. Jako jediné mi vadilo, že některé vztahy mezi hlavními hrdiny vznikaly trochu narychlo (například sotva se Lightning McQueen přiřítil do malého městečka na Road 66, tak během pár dalších scén byl "Mater" jeho dobrý kamarád). Celkově však určitě doporučuju, je to zábavné, svižné a myslím si, že pro každého.

Jak jsem balil učitelku (1998)

8/10 Musím dát za pravdu, že českým název "Jak jsem balil učitelku" zde opravdu není patřičný. Filmů na podobné téma už bylo vyprodukováno nespočet. Většina však skončila u předvídatelných teenagerovských hovadin. Rushmore jsem viděl až jako 3. Andersonův film a rozhodně se mi dostalo, čeho jsem si žádal. Jasně už zde začíná prosvítat jeho charakteristický styl humoru, pojetí jednotlivých postav a množství zajimavých nápadů (například komicky působící divadelní představení, které hlavní hrdina ve filmu režíruje - zpravidla obsahují létající stíhačky, výbuchy či projíždějící vlaky v pozadí). Hlavně však celkovým zpracováním (do třetice bravo panu Andersonovi) a tradičně dobrým castingem (Murray opět ve svém živlu) si mě tato originální komedie plně získala.

Taková zvláštní rodinka (2001)

9/10 Kouzlo této skvělé komedie se podle mého názoru skrývá ve třech věcech. První stěžejní charakteristika tohoto filmu je jeho typický velmi nenápadný a nevnucující se humor. Už jsem si v praxi ověřil, že zdaleka není pro každého... komu se však takto podaná komedie dostane pod kůži, bude děkovat. Scény, při kterých nevšímavý divák nehne brvou, pro mne znamenaly sponntání výbuchy smíchu. Další důležitou součástí jsou dialogy: téměř všechny postavy mluví zvláštně, jakoby odměřeně, skoro až nezaujatě. Anderson je však podal tak, že působí velmi zábavně a mile. A poslední neodmyslitelnou složkou je celková nálada filmu. Nekolísá od dramatických momentů k odlehčeným pasážím, ale všechny scény (ať už jde o intimní rozhovor dvou milých, nebo bouračku auta) mají jakoby něco společného. Na mě působí přirozeným, uvolněným dojmem a vytváří tak velmi příjemnou a hlavně jedinečnou atmosféru. Něco srovnatelného jsem zažil jedině u dalšího režisérova počinu, kterým je Life Aquatic. K hvězdnému obsazení jen dodávám, že casting se opravdu povedl. Většině herců pasovala role perfektně, nejvíce se mi však do paměti zapsala postava Richieho Tenenbauma, kterou ztvárnil Luke Willson.

Švindlíři (2003)

9/10 Film Matchstick Men jsem poprvé viděl v době, kdy jsem teprve začínal filmy vnímat jako něco víc než jen večerní seriál s rodiči (stylu Doktorka Quinová), ze kterého si člověk většinou odnese jen lehce osezený zadek. Právě tohle je jeden z důvodů, proč jsem zde poprvé viděl Nicolase Cage v roli, která mě zaujala. Asi nejvíc atraktivní mi na tomto filmu přišel jeho námět. Vždycky jsem svým způsobem obdivoval lidi, kteří se dovedli (sic nelegálně) nějakým chytrým a promyšleným způsobem obohatit. Tohle "zakázané ovoce" v podobě nespočetných švindlů a podfuků si mě získalo a bavilo po celou dobu filmu. Když se k tomu přidá nečekaný zvrat v závěru (v době kdy už jsem k hlavnímu hrdinovi hodně přilnul), tak z toho pro mě vyšel opravdu zajímavý film. Navíc jsem po jeho shlédnutí začal "stopovat" další filmy s Nicolasem Cagem, což mě přivedlo k snímkům jako: Adaptace či k jednomu z mála zajímavých a ne úplně prvoplánových akčních nářezů Face-Off. Takže rozhodně mohu doporučit každému, kdo ještě pochybuje o Nicolasi Cageovi jako herci ;)