• Sportovní

Sicko (2007)

3/10 Je vidět, že Moore má nadání dělat svižný dokument a prachy na to, aby se nemusel v ničem omezovat. Ale co ta trestuhodná neobjektivnost... Mám obavy, aby v kombinaci s relativně nízkou informovaností lidí nenadělal víc škody než užitku. Myslím, že většina lidí srovnává předkládaná fakta pouze se zkušeností "z čekárny" a hloub se v problematice nevyzná. Celkově bych neřekl, že Moore má špatné úmysly, ale hold když chce dosáhnout nějaké změny "ze spoda" ;) tak musí předkládat fakta, tak jak to dělá.

Only Fools and Horses.... (1981) (seriál)

9/10 Tento seriál nemá tak nabitý a intenzivní rozjezd jako jiné britcomy, ale o to lépe a méně násilně si dokáže postupem času vykreslit své hlavní postavy a celkově svůj jedinečný pohled na svět. Moc se mi líbí jak realisticky a nenuceně rozvíjí zápletky a vůbec celé etapy života svých hlavních hrdinů Rodneyho a Dereka. Autoři se nesnaží za každou cenu rozesmát, ale sázejí spíše na empatii s hlavními charaktery a celkově domáckou atmosféru. Mimo to mě bavila i angličtina, kterou se jednotlivé postavy dorozumívají... spousta originálních nadávek a průpovídek pěkně dokresluje jednotlivé osobnosti. Za všechny Derekovo vždy v nevhodnou chvíli, ale vždy velmi pravdivé: "He who dares wins."

Kovboj Bebop: Lovec odměn (1998) (seriál)

10/10 U toho díla bych vyzdvihl zejména dvě složky, které jej pro mě dělají výjimečným. Jednou z nich je hudba. Krom toho, že se mi skvěle trefila do vkusu musím říct, že je poměrně netradičně použita. Například svižný jazz na pozadí akčního souboje či vesmírné honičky nebo procítěný saxík pro podkreslení vypjatého dialogu. Tou druhou je zajímavá výstavba celkového příběhu. Autoři nepodřizují za každou cenu veškeré konání ústředních postav hlavní dějové linii. Naopak většina dílů s ní jakoby vůbec nesouvisí a je sama pro sebe. Nejen, že tím snáze a bez křeče vykreslí charakter hlavních postav, ale hned dostane celý seriál jiný nádech. Divák si tak průběžně skládá mozaiku událostí, které nakonec vyústí ve velké finále celého seriálu. Když přičtu celkovou svižnost a vtip, tak nemůžu, než Cowboye vřele doporučit.

Byl jednou jeden... život (1987) (seriál)

9/10 Nikdy jsem nezažil tolik entuziasmu pro učení a poznávání ;) Jako malý jsem to hltal ale i teď se rád podívám... kdo by nechtěl být bílá krvinka v podobě nebojácného zachránce v cool vznášedílku ;)

Tenacious D (1999) (seriál)

8/10 Pokud chcete v současné době slyšet opravdu originální a nápaditý klasický rock, tak mohu vřele doporučit. Těchto 6 desetiminutových skečů nejen rozesměje a příjemně pobaví, ale také vám objasní image, kterou se JB a KG již nějakou dobu prezentují. Jejich "oldskůlové" nadšení pro rockovou hudbu, úžasné odhodlání a energie se kterou se do své hudby pouští jsou mi opravdu sympatické. A navíc, kdo by nechtěl slyšet THE BEST SONG IN THE WORLD .. ... .. tribute ;)

Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec (1989)

7/10 Pro mě velmi netradiční, provokující a bizarní snímek. Zanechal ve mě především znechucení a odpor, který ovšem nebyl vyvolán jeho špatnou kvalitou. Greenway zde předložil různé vizuální symboly a metafory, ve kterých asi každý vidí něco jiného. Například milenec, který nepodléhá barevným změnám jako ostatní. Kuchař, vždy v bílém. Barevné odlišení jednotlivých místností.__ Rozhodně doporučuji jako neotřelé filmové osvěžení... tedy pokud se neštítíte výkalů, zvratků, apod. ;)

Alias (2001) (seriál)

8/10 1.série__ Začátky tohoto sci-fi seriálu jsou dle mého názoru nemálo ovlivněné jeho rozpočtem. Ale nenechte se odradit slabým začátkem, který provází množství primitivních až komických soubojů. Ke konci první série pečlivě vybudovaný příběh začne nabírat obrátky a i po vizuální stránce jde kupředu. 2.série__ Dle mého názoru vrchol celého díla. Příběh má rychlý spád, je nabitý akcí, plný napětí a překvapení. 3.série__ Stále pokračuje ve velkém tempu a už je zde jasně vidět bohatší rozpočet. Začínají se ale vyskytovat slabší místa. 4.série__ Mnoho dílů je zde jakoby samo pro sebe, neposunují nás v příběhu a nějak se nám vytrácí Rambaldi. Ke konci však děj opět vygraduje, takže je na co se těšit. 5.série__ Poslední série hodně spoléhá na to, že je závěrečná a vše spěje do velkého finále. Hodnotil bych ji lépe než čtvrtou, ale i tak je pro mě trochu zklamáním. Celý seriál je prošpikovaný tajemným veledílem středověkého myslitele Rambaldiho, které slibovalo velkolepé finále. To bylo dle mého názoru neadekvátní v porovnání s vážností s jakou se jeho artefaktům věnovali v předchozích sériích.__ Moje nej postava je určitě geniální Marshall Flinkman s jeho užasnou výřečností, který tento seriálek perfektně ozvláštňoval i v těch nejslabších dílech.

Kupec benátský (2004)

7/10 Objektivní hodnocení Kupce benátského mi jeho veleznámá předloha mírně znesnadňuje, samozřejmě ji ale nelze od filmu separovat. Celkově nepřesvědčivý dojem kompenzovala slušná vizuální stránka a podle mě vrchol snímku v podobě soudního líčení. Právě tam si mě Pacino získal skvělým monologem Shylocka toužícího po pomstě... jen mi místy připadal trochu moc ďábelský na průměrného žida v letech ;) Každopádně si myslím, že vás tato adaptace nenechá klidnými. Otázkou je však do jaké míry za to Radford vděčí předloze.

Karate tiger 5: Nejlepší z nejlepších (1989)

6/10 Když jsem byl malý, tak to pro mě byla modla. Sledoval jsem každý souboj, každého dalšího pokořeného soupeře... stále a znova na své jediné nekvalitní, neoriginální VHS a představoval si sám sebe na místě nezdolného Tommyho Lee. Teď, když už jsem procitl z dětského okouzlení a naivity, tak bych hodnotil nejspíš jinak, ale nechám nostalgicky aspoň 4 hvězdy ;)

Malá Miss Sunshine (2006)

8/10 Jednoduchá svižná komedie, která se umí dostat pod kůži. Mě si získala svým lehce Andersonovským nádechem nenucené, hořké komedie, ve které si člověk uvědomí, jak moc je potřeba brát některé události s velikánským nadhledem a humorem. Všechny postavičky mají něco do sebe... ať už je to náctiletý Dwayn a jeho "mlčené" hlášky typu "please don't kill yourself tonight" nebo klasický looser sympaťák Frank. Určitě nečekejte, že vám tenhle filmík vyrazí dech smíchem, ale buďte si jistí, že příjemně pohladí.