Woodstock 99: Mír, láska a běsnění (2021)

Dekonštrukcia Greedstocku (súčasnou lehce woke optikou) ako festivalu toxickej maskulinity, hrabivej komercie a epického mismanagementu.

Lov (1971)

Karikatúra peckinpahovského westernu, dosť povrchne kopírujúca Samove trademarky (slow-motion prestrelky, násilie na ženách). Takmer dvojhodinová stopáž je totálne mimo mísu, režijne to postráda výraznejší rukopis, Candice Bergen na přesdržku a Oliver Reed v špatne padnúcom kloboučku vyzerá skôr jak teddy bear než drsňák. Za pozornosť stojí sadistický lovec Hackman, ale inak sa to fakt nepekne vlečie.

Ryba zabiják (1979)

Horor ani náhodou, ale ako dobrodružné krimi je to veľmi štýlová podívaná. Béčkový all-star výber plný fotogenických krások a hošanov v obsadení, sedmdesátkový cokey vibe a disko soundtrack, ktorý tu atmosféru exotiky a luxusu skvele podtrhuje. Niečo mi hovorí, že ak by som mal stroj času a navštívil túto produkciu (ideálne v úlohe výkonného producenta), vedel by som si to patrične vychutnať.

Myra Breckinridgeová (1970)

Novohollywoodsky gender-bending trainwreck a campová satira štúdiového systému starého Hollywoodu - nakrútené optikou sexuálne uvolnenej hippie kontrakultúry. Svojim spôsobom fascinujúca koláž retro muzikálových čísel (Shirley Temple), grotesky (Laurel a Hardy), dvojzmyselných narážok (Mae West) a hravej extravagancie (Raquel Welch ako transgender domina). Reflektuje revolučné zmeny vo filmovom priemysle na prelome 60s/70s, odvážne burcuje proti dobovým stereotypom na plátne i v spoločnosti, ale z dnešného pohľadu je to skôr problematická kuriozita a pozoruhodný historický artefakt.

Makléř (1999)

Príbeh tradera utrhnutého z reťaze, ktorý položil najstaršiu britskú obchodnú banku Barings. Takový prototyp Vlka z Wall Street - menej dekadentný, s väčším dôrazom na biznisovú stránku. Hlavný hrdina je ešte väčší parchant ako Jordan Belfort a Ewan ho dáva s prehľadom. Kopec hlášok, ktoré ocenia fajnšmekri z oboru ("Potřebuju dolary na pokrytí prvotní marže! Potřebuju jeny, abych pokryl denní rozdíl! Pokud neprodám opce, tak shromáždím provizi v jenech!"). Len škoda, že je to tak rutinne natočené.

Rozhněvaný muž (2021)

Oldschool macho jízda roku. Ritchie bez štylistických excesov, naprosto v službách storytellingu.

Armáda mrtvých (2021)

Len stručne: 1. Not bad / 2. Too fuckin’ long / 3. Mám slabosť pre odbarvené bloncky v triku Exploited.

Mladí lvi (1958)

Až príliš formulaické a konvenčné, aby to mohla byť klasika. Clift s Martinom obsadení podľa šablóny (krehký pseudo Forrest Gump, cynický pijan) si na plátne idú svoje alter-egá pomerne nevzrušivo. Za pozornosť stojí predovšetkým Brando, ktorý tu famózne vystrúhal nacistického pohlavára ako kombináciu sympaťáka a sexuálneho magnetu. Ak vám niekto dokáže vnútiť myšlienku, že má morálne právo rozmrdať mapu Európy, pretože inak by musel v civile prežívať ako lyžiarsky inštruktor na dýškach od turistov, je to jedine on.

Mainstream (2020)

Strap-on dildom vybavený Andrew Garfield ako ukážkový ekvivalent trendy influencera/bullshitera.

Bates Motel (1987) (TV film)

Televízny pilot priživujúci sa na kvalitnej značke, totálne mimo kontext. Bates Motel ako povznášajúce magické miesto, kde čas plynie pozpátku. Viac jak k Hitchcockovi to atmosférou tiahne k Twilight Zone. A Bud Cort je presne ten typ ujeťáka, akého chcete v bizáre takového kalibru vidieť.