Vražda (1991)

Existential Jewish noir.

Dech smrti (2000)

Jediné, čo stojí jakž takž za pozornosť u tejto uvrieskanej pakárny je fakt hodne odviazaná Jennifer Tilly, pretože to v móde "crazy fucking psycho bitch" konštantne vytáča do červených čísel.

Flashback (1990)

"It takes more than going down to your local video store and renting Easy Rider to be a rebel." Pomerne líná vykrádačka Polnočného behu s maniakálnym Hopperom a nevýrazným Kieferom, ktorú tiahne dolu slabá chémia ústrednej dvojice a scenár vŕšiaci klišé na klišé. Soundtrack je fajn retro, ale celým filmom sa tiahne podivne nasládlá (až zaslepená) nostalgia za hippies, že to muselo vyznieť trápne už v dobe svojho vzniku.

Bílé písky (1992)

Zamotaný thriller s kvalitným obsadením, ktorému to najviac sluší v rámci nočného vysielania káblovej TV, keď máte trochu v hlave a hlad po typických devadesátkach so svojimi pros and cons. Posledná rola Mickeyho Rourka predtým, než (dočasne) vymenil herectvo za box a oddělal si obličej.

Torrente: Blbec jménem zákona (1998)

Bouřlivák, the one and only. Neodolateľné hovado, parchant a zmrd. Furt chlastá, buzeruje šlapky, fandí Atléticu Madrid a robí machra pred vymletými puberťákmi. Proste borec.

U konce s dechem (1983)

Rovnako dobré ako Breathless od Godarda. Zachováva si to ten voľnomyšlienkarský feel originálu, ale má to silnejšiu pop-kultúrnu rezonanciu cez citácie z komixov, rockabilly soundtrack a odkazy na filmy. Kaprisky je v porovnaní s Jean Seberg detská liga a hraje hlavne telom. Zato Gere ide v roli excentrického pošuka na plný plyn a dáva spomenúť na svoju podobne ujetú kreáciu z Brooksovho Looking for Mr. Goodbar.

Jak dobýt Hollywood... (1997)

Totálne nevtipná poťouchlost a patrne Eszterhasova odpoveď na CB4 od Tamry Davis (ktoré tiež nie je žiadny zázrak). Ak vám nič nehovoria mená ako Peter Guber, Jon Peters, Michael Ovitz či Anthony Pellicano, rovno zabudnite, že rozkódujete drvivú väčšinu insiderských fórkov a narážok, ktorými sa tento kousek len tak hemží. Ak máte 90s Hollywood naštudovaný (business side, nie filmy) tak ako ja, väčšinu fórov chytíte, dokonca sa občas pousmejete, ale podstatne častejšie budete krútiť hlavou nad tým, jaká to je vlastně pitomina.

Výběrčí daní (2020)

Popri Suicide Squad najslabší Ayer. Prvé ohlasy zo zahraničia nelhali... Namiesto tvrďáckeho gangbangin thrilleru tu máme Mexicana family drámo s minimom akcie, kde sa úvodnú cca hodinku iba kecá a machruje, ale skutek utek. Hlavný hrdina je nevýrazný chicano a Shia mu robí pricmrdávača: drsňácky zazerá, vyhrožuje, ale suma sumárum je to len kvalitne oháknutý figurant. O nejakej chémii medzi postavami, ich vývoji, či nebodaj katarzii v rámci i tak hodne simple príbehu tu nemôže byť reč. Škoda, čakal som (podstatne) viac.

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Zatraceně cool komiksárna, o akej sa môže väčšine tvorcov aktuálne motajúcich sa kolem Marvelu a DC len snívať. Obsadiť Ewana McGregora do role hlavného bad guya bola castingová trefa do čierneho!

Slepá zuřivost (1985)

"Eat my fuck." Krásne nekorektná anarchistická jazda dvoch asociálnych vyvrhelov ulicami nočného L.A. optikou režisérky, ktorá spracovala jasne exploatačný námet do nadčasového pojednania o toxickej maskulinite a not-so-yuppie (čti: blue collar youth) nihilizme. Bez moralít a bez filtru. Nazoomovaný úsmev Davida Berkowitza (Son of Sam) v opening credits montáži. No reason, no remorse. Just pure mayhem.