Icahn: Neposedný miliardář (2022)

Štýlový non-konfrontačný pomníček pre (stále živého) finančného žraloka, ktorý bol spolu s Ivanom Boeskym predlohou k ikonickej postave Gordona Gekka. Podľa očakávaní tvorcovia vsadili na nostalgický tribute, replay kariérnych úspechov a prehliadku luxusu včetne obligátnych "back to the roots" sekvencií. Icahnove korporátne trades sú vykreslené povrchne a skratkovito, väčší dôraz je kladený na potvrdzovanie reputácie ultimátneho kapitalistu. Študijný materiál viac pre masy, než ľudí z finances.

Ambulance (2022)

Vždy som bral tie fóry o tom jak Michael Bay neprišiel liečiť rakovinu, ale šíriť ju, s rezervou. V prípade Ambulance to ovšem dostáva veľmi konkrétne rozmery.

Deník Andyho Warhola (2022) (seriál)

Je príznačné, že intímnym portrétom Warhola ako trojrozmernej bytosti z masa a kostí nás sprevádza hlas replikovaný umelou inteligenciou. Zabudnite na Warhola, krála sixties avantgardy. Tohle je "nový" Warhol: umeleckou kritikou strhaný ako sell-out, továrna na prachy a social climber. Maskot newyorskej smetánky. Stará biela buzna s pitomou parukou. V skutočnosti radikálny trendsetter formujúci mainstream cez filter undergroundu. Andy Warhol, hlavný hrdina najnovšieho queer-festu Ryana Murphyho.

Miami Blues (1990)

Alec Baldwin at his Baldwinest. Tým, čím je pre Nicolasa Cagea Vampire’s Kiss (čti excentrický showcase), je pre Baldwinovic hocha Miami Blues. Armitage vzdáva hold pulpovej poetike šestákových románov v predstihu pred Tarantinom. Prim hrajú pastelové farby inšpirované nemenovaným seriálom, synťáky Garyho Changa a v celej tej podivnej scenérii motajúca sa parta ujetých postavičiek, že pri nich hrdinovia románov Elmore Leonarda vyzerajú jak rutinní figuranti. A nad tým všetkým king Baldwin - magor a sociopat, ktorý sám pre seba imituje Tonyho Montanu, láme prsty členom Hare Krišna a vyhrožuje fľaškou rajčatového pretlaku.

Batman (2022)

Batman: David "Se7en/Zodiac" Fincher featuring Alex "The Crow" Proyas edition.

Vítejte v New Yorku (2014)

Fenomenálny Gérard Depardieu ako vyžratý dekadentný bankér a sexuálny predátor s prevráteným morálnym kompasom predvádza jednu zo svojich životných rolí v nekompromisnej charakterovej štúdii, ktorá si vyslovene pýta kaliber tvorcu akým je Abel Ferrara.

KIMI (2022)

Post-pandemický a post-MeToo mashup Hitchcockovho Rear Window a Coppolovho The Conversation. A ono to prekvapivo funguje, aj keď je to taková blbina na jedno pozretie. Ale perfektne obsadená Zoe Kravitz válí jak jej máti Lisa Bonet za mlada a zaokrúhluje hodnotenie nahoru.

'R Xmas (2001)

Vánoce po ferrarovsku. Gangsta Dominikánci sjíždející poslednú vlnu skazeného New Yorku pred nástupom Giulianiho, panenka Party Girl ako hračkársky hit sezóny, duch Vánoc Ice-T (v titulkoch stroho ocejchovaný ako "kidnapper"), permanentne vystresovaná Drea de Matteo a jediný sneh široko ďaleko je ten, ktorý sa dá vyšňupať. Brancatova treťotriedna imitácia akéhosi latino Sinatru vo finále je pak zlatý klinec mejdanu.

The Witness (2015)

Demystifikácia prípadu vraždy Kitty Genovese, ktorá sa stala synonymom pre efekt apatického diváka.

Bitchin': The Sound and Fury of Rick James (2021)

Slušne vybalancovaný rozbor fenoménu Rick James, pokrývajúci všetko od producentskej geniality kmotra punk funku, cez animozitu k Princovi, válčenie s MTV až po totálny dark side (sexuálny predátor a násilník).