Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Ritchie si ide svoje. Znovu! Za výdatnej asistencie energickej hudby Daniela Pembertona, s obrovskou dávkou originality a veľkého filmárskeho nadšenia, podáva divákovi nevierohodnú historku o vzniku anglických tradícií. Jeho rozprávačský talent a schopnosť pozrieť sa na klasickú fantasy látku inak sú obdivuhodné. Takýchto odvážnych filmových tvorcov je dnes málo...

Fargo (1996)

Jeden z najintenzívnejších filmových soundtrackov vytvára spolu so zábermi na zasneženú krajinu dokonalú harmóniu. Fargo je výborný thriller. Zdobia ho bezchybné herecké výkony, mrazivá atmosféra a cynický humor. Nedokážem však prehrýzť Coenovský štýl práce s hlavnými postavami a ich záľubu v absurdnosti. /// Ani na druhýkrát.

Baby Driver (2017)

Úvodných šesťdesiat minút krásne odsýpa najmä vďaka úderným dialógom, rozmanitej zmesi postáv a výberu skladieb. Napriek ťažkým životným okolnostiam je Babyho svet vtipný, farebný a všetko sa v ňom točí okolo hudby. Prvá polovica filmu funguje ako príjemné spestrenie dlhých letných večerov. Od scény v luxusnej reštaurácii však príbeh stratí šťavu. Všetko zrazu pôsobí ťažkopádnejšie, postavy sa správajú čudne a záver nemá konca-kraja. Baby Driver skrýva silné momenty a krásne drobnôstky, no ako celok je veľmi nevýrazný.

Dunkerk (2017)

Sugestívne natočená vojnová katastrofa. Christopher Nolan preberá úlohu rozprávača. Jeho podanie historickej udalosti prekvapivo nestojí iba na dialógoch a postavách. Prostredníctvom unikátnej formy, dokonalého obrazu a nepokojného zvuku prenáša divákov priamo do centra diania. Vyčerpávajúcim spôsobom ich necháva precítiť zúfalstvo vznášajúce sa na móle, na vode a vo vzduchu. Vyslobodením z beznádejného pekla, ktoré divák prežíva spolu s hrdinami, sú dojímavé momenty (príchod civilných lodiek k mólu) a ľudský záver (čítanie Churchillovho prejavu). Jedinečný zážitok!

Whiplash (2014)

Napriek tomu, že nedokážem pochopiť, prečo sa Andrew dobrovoľne rozhodol podstúpiť psychickú tortúru u nevyspytateľného Fletchera, viem si vychutnať silnú drámu založenú na surových emóciách. Damien Chazelle vytvoril úderný film o talentovaných ľuďoch, ktorí nekompromisne nasledujú svoje sny. Whiplash!

Za každou cenu (2016)

Vzbura utrápených mužov proti nespravodlivej spoločnosti. Nekompromisná, bez zbytočných rečí a vysvetľovania. /// Sheridan zasadil svoj ďalší príbeh do surového prostredia Texasu. Dusné povetrie tohto neprívetivého miesta dokonale podčiarkuje ťaživú atmosféru celého filmu. Dobrý pocit z poctivého remesla zvýrazňujú aj brilantné herecké výkony ústrednej štvorice a temná hudba. Intenzívny filmový zážitok. /// "Zdá sa mi to hlúpe... Tento spôsob života, bankové lúpeže, utrácanie peňazí... Takto dnes už nikto nežije. Je to minulosť. Dávna minulosť."

Šestý smysl (1999)

Pri filmoch sa nerád bojím, preto bola moja cesta k tomuto mysterióznemu klenotu tŕnistá a zdĺhavá. Napokon som však neodolal a ani trochu neľutujem. Šiesty zmysel je výnimočné dielo. Ponúka úžasnú paletu pocitov, od počiatočného strachu cez nemý údiv až po záverečné dojatie. Bezchybne sfilmovaný príbeh s jedinečnou, až na kosť mrazivou, atmosférou.

Lady Macbeth (2016)

Od temného dobového thrilleru som očakával tvrdší emocionálny úder. Vo filme boli znázornené hrozivé situácie vyplývajúce z ľudskej sebeckosti, ktoré síce prinútia diváka k zamysleniu, no neomráčia ho. Všetko pôsobilo až príliš sterilne a neosobne. Je to trošku škoda, pretože netradičný príbeh mal celkom dobré základy v podobe dusnej atmosféry a výborného hereckého výkonu krásnej Florence Pugh.

Logan: Wolverine (2017)

Bolestivá rozlúčka s drahými X-Menmi. Z neohrozených bojovníkov sa stali vyprahnutí starci bez chuti žiť. Charlesova myseľ je rozkolísaná a Logan nosí v náprsnom vrecu košele adamantiový náboj. Depresívny tón sa trošku zmierni, keď títo dvaja nechajú do svojich bezútešných životov vstúpiť Lauru a vydajú sa na cestu za vykúpením. Pieseň Hurt je dokonalým epilógom Loganovho príbehu.

Nepřítel (2013)

Zvláštne dielo s viacerými vrstvami. Ľudské túžby, závislosti a neschopnosť zmeniť sa sú v ňom prekryté obrazmi a symbolmi. Všetko zastrešuje pochmúrna thrillerová atmosféra. Jake Gyllenhaal pôsobil v dvojitej úlohe nešťastnej obete i desivého nepriateľa dokonale. Baví ma žiť filmom aj dlho po skončení jeho záverečných titulkov.