La La Land (2016)

Intímna dráma zasadená do obrovských pestrofarebných kulís. Moderný muzikál o dvoch beznádejných rojkoch, ktorí poznajú tú nepríjemnú pravdu, že v živote nemôžu mať všetko, a v kútiku svojej boľavej duše vedia, že čoskoro príde chvíľa, keď si budú musieť vybrať. Damien Chazelle miluje snívanie. V tomto filme nechal kus srdca. Je to počuť, vidieť i cítiť. /// "Pripíjam na tých, ktorí snívajú... Pripíjam na ich srdcia boľavé..."

T2 Trainspotting (2017)

Chýbal mi dobrák Spud, chýbal mi snaživý Renton, chýbala mi nezrozumiteľná škótština, chýbal mi pulzujúci soundtrack a chýbalo mi, aby mi niekto povedal, že si mám vybrať život. Kvôli tomuto všetkému som rád, že vznikol druhý, čisto nostalgický, Trainspotting.

LEGO® Batman film (2017)

Plastikový Batman je márnomyseľný chválenkár, ktorý má rád sám seba, no bojí sa prejaviť city voči svojím blízkym. Na tejto zaujímavej charakteristike neohrozeného detského hrdinu vystavali tvorcovia animovaného dobrodružstva celý príbeh, v ktorom sa okrem pekných myšlienok vyskytuje aj neskutočné množstvo bláznivého humoru. Lego Movie malo na svojej strane moment prekvapenia. Batman ho už nemá, no napriek tomu je originálnou filmovou zábavou pre deti i dospelých.

Orel Eddie (2016)

Výnimočnosť Eddieho Edwardsa spočívala v tom, akým spôsobom dokázal prekonávať svoje limity a svoj strach. Pozitívny pohľad na svet a zdolávanie prekážok z neho spravili jedinečného olympionika. Som rád, že sa aj dnes točia takéto nenápadné filmy o ľuďoch, ktorí sa nebáli snívať bláznivé sny.

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Silný ľudský príbeh nepotrebuje žiadne zbytočné emócie. Eastwood vsadil na faktografický opis udalostí a svojou chirurgicky presnou réžiou vystaval na základoch premysleného scenára veľmi jemnú, citlivú a (nenásilným spôsobom) dojímavú drámu.

Příchozí (2016)

"Ak by si videl celý svoj život od začiatku až do konca, zmenil by si na ňom niečo?" /// Nádherná a odzbrojujúca mystická balada plná prekrásnych obrazov nenáhlivo sa vynárajúcich z hmly. Najväčšou prednosťou filmu je odvážne prepojenie dvoch príbehových rovín. Tú prvú, rozprávajúcu o príchode mimozemšťanov na našu Zem, uzatvára zmierlivé pacifistické posolstvo. Druhá rovina ponúka osobnú životnú drámu hlavnej hrdinky Louise. Villeneuve, zručný majster svojho remesla, šikovne poprepletal obe príbehové línie a za výdatnej pomoci Jóhannssonovej melancholickej hudobnej zložky vytvoril intenzívny zážitok, bezchybnú filmovú symbiózu. /// "Ak by si videl celý svoj život od začiatku až do konca, zmenil by si na ňom niečo?"

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

V hrubých obrysoch presne to isté ako Man of Steel. Koniec koncov, pekné prepojenie s prvým filmom je tým najsvetlejším momentom, ktorý vzišiel z duelu dvoch legiend. A to sa mi pri veľkolepých sľuboch a plánoch DC Comics zdá byť málo. Neustále striedanie myšlienkovo hutných momentov a primitívnej neprehľadnej akcie je doslova neznesiteľné. Postavy? Oprieť som sa mohol jedine o Clarka a Lois, pretože vďaka predchádzajúcemu Snyderovmu filmu poznám súvislosti a dokonca celú históriu Kal-Elovho rodu. Batman a Wonder Woman sú cudzinci. Pri takýchto dôležitých postavách je úplne hlúpe, že ich sólovky prídu až po Dawn of Justice. Napriek všetkým negatívam sa nedá hovoriť o úplnom sklamaní. Keď si to tak spätne premietam, asi som od tohto filmu ani veľa neočakával.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016)

Tim Burton uchopil zaujímavý námet nevšedným spôsobom. Príbehu o Jakeovi dokázal vtisnúť svojskú hravosť, pestrosť a pôvabnú atmosféru. Veľmi sa mi páčilo prostredie ostrova a sirotinca. Výborne zužitkované boli aj jedinečné postavy (najmä neobyčajné deti) a idea časovej slučky. Najviac na mňa zapôsobila pani Peregrinová. Na tom, ako sa starala o svoje deti, ako ich chránila, bolo niečo krásne a dojímavé zároveň. Eva Green zahrala tajomnú opatrovateľku s energiou, úžasným šarmom a so záhadným náznakom tragickosti v očiach. Zamrzela ma len záverečná pasáž, ktorá priniesla, pre mňa nepochopiteľnú, stávku na istotu a snahu zapáčiť sa všetkým. Napriek tomu som odchádzal z kina veľmi spokojný.

Správní chlapi (2016)

Chlapáci si požičali zápletku zo starej školy kriminálnej drámy a odeli ju do krásneho pestrofarebného šatu. Výsledok tohto spojenia nie je dokonalý, občas škrípe, ale v celkovom súčte pobaví. Zbytočne prekombinovaný príbeh príjemne odľahčujú krásne ženy, ostré dialógy, situačná komika a Marchová dôvtipná dcéra Holly. Navyše, mesto anjelov vyzerá úchvatne.

Svoboda pod nákladem (2016)

Horských nosičov som vždy obdivoval. Sú to muži s oceľovou vôľou, obrovskou vnútornou silou, pokorou a so srdcom na správnom mieste. Pavol Barabáš týmto vzácnym ľuďom postavil krásny a zaslúžený filmový pomník.