• Krátkometrážní

První velká vlaková loupež (1978)

Vyhodiť z vlaku jednoručne kabelu plnú zlatých tehál? No určite! A ešte veľa iných "chybičiek" mal tento film. Inak natočený celkom dobre, ale dosť podstatne skresľuje skutočne udalosti. Naozajstní zlodeji museli byť oveľa šikovnejší a predvídavejší (mosty, dym) ako tí vo filme. Inak by sa im lúpež nikdy nepodarila. Len šťastie, ktorého neuveriteľné množstvo mali filmoví zlodeji, totiž nestačí.

Nebezpečný cíl (2008)

Napíšem to aj sem: V prípade týchto dvoch filmov od Pangovcov sa so zvyškom sveta nezhodnem. Pangovci odviedli lepšiu prácu pri tomto remaku ako pri originále. Tu by som dal aj viac ako 3*, ale tie spomaľovačky ja proste neznášam. Ako keby nevedeli čo s filmom, tak to spomalím. A pritom to celkom odsýpalo. Odporúčam skúsiť ešte raz, možno to bude aj na plný počet :-)

Zabiják z Bangkoku (2000)

Tak v tomto sa nezhodneme vážení. Toto podľa mňa ledva dosiahne 2*. V remaku to bratia Pangovci trochu vylepšili, tam dávam o jednu hviezdu viac, ale nebyť tých poomaalýých a natiahnutých predelov, mohlo to byť ešte lepšie. V tomto prípade to tie naťahovačky celkom zabili.

Bitva o Ržev (1981)

Varovanie: (napísali ho už niektorí predo mnou, ale oplatí sa zopakovať) Toto nie je vojnový film! Okrem jednej scény na začiatku, tam žiadnu bitku neuvidíte. A už vôbec nie tú o Ržev, spomínanú v popise filmu. Toto je iba konverzačka a prehliadka ruskej krajiny, zdecimovanej vojnou. Jednu hviezdu dávam, za naozaj odvážne úmysly v sovietskom filme (neplnenie rozkazu, takmervzbura v jedálni...), ktoré by si asi ťažko ruský vojaci beztrestne dovolili a ruskú režiséri len tak točili.

Kandidát (2013)

Tento film sa oplatí vidieť kvôli dvom veciam: 1. Človek zistí aký je somár a ako sa nechá oblbovať reklamnými kampaňami. 2. Konečne niekto na plnú hubu povedal niektoré z tých krčmových rečí o Čechoch, ktoré si my Slováci rozprávame pri pive. A Kubovčík bola dobra voľba ako hovorca. :-) Ostalo ich ešte viac (vedro, kopaná a balón...) a ja pevne verím, že s rovnakým šmrncom budú vypovedané v iných filmoch. Okrem toho bol film perfektne spracovaný a aj niektorí mne nesympatickí herci (napr. Majeský, Jackuliak) zahrali dobre. Ešte ma napadá jeden dôvod: 3. Vieme ako sa stal prezidentom Andrej K.

Tygři ve městě (2012)

Videné na Kinematografe 2014 a po skúsenostiach z predchádzajúcich filmov a rokov som teda bol veľmi príjemne prekvapený. Za prekvapenie dávam o jednu hviezdu viac. Film má nápad, šmrnc a spád. Príbeh je možno trochu jednoduchý, ale podaný pútavým spôsobom. Určite jeden z lepších slovenských filmov. Na Kristínu v hlavnej úlohe som si počas celého filmu nevedel zvyknúť, ale koniec to zabil:-) a tvorcovia majú všetko odpustené. Mimochodom, všimli ste si ich vo filme? Rozprávajú sa tam pri bare o filme...

Fair Play (2014)

Judit je pre mňa absolútne nepresvedčivá a necharizmatická herečka. Téma dopingu určite zaujímavá, ale podaná dosť divným spôsobom. Ak to dám dokopy, veľmi ma ten film neupútal. Tým nechcem povedať, že bol zlý, ale za štvorhviezdičkový ho určite nepovažujem.

3096 dní: Příběh Nataschi Kampuschové (2013)

8 rokov v skratke. 8 rokov, ktoré sme žili aj my. A tam niekde neďaleko nás Wolfgang... Vzrušujúci americký biják z toho nikdy nebude. Pred ďalšími podobnými psychopatmi nás to neuchráni. Natascha bola statočná. Možno mohla ufngnúť trochu skôr... dokázali by sme to my? V Strasshofe sú však aj krajšie veci ako garáž s krytom. Napr. železničné múzeum...

Veřejný nepřítel č. 1: Epilog (2008)

Bol to magor. Ako inak nazvať človeka, čo si myslí, že vo dvojici s "pištoľkami" oslobodí väzňov z basy? Film a herecké výkony by si možno zaslúžili lepšie hodnotenie, ale príbeh je o ničom. Ak národný hrdina je človek, čo počas dňa strieľa na ulici plnej ľudí, tak ďakujem pekne. (Nakoniec aj náš hrdina bol zlodej...)

Hledejte Anthonyho (2005)

Pekný francúzsky počin, v mnohom lepší ako americké trháky. Bohužiaľ musím jednu hviezdu ubrať za logiku. Proste to nesedí. Prejdite si prvú polovicu filmu a povedzte si, či tak sa správa človek, čo to všetko vymyslel a je o všetkom informovaný. Nie. Mne to nesedí. Ale môžete ma presvedčiť a ja tú jednu hviezdu pridám.