Splice (2009)

Na Splice jsem se těšil hlavně proto, že za ním stojí Natali. Ne že bych jeho předchozí tvorbu nějak nekriticky zbožňoval, ale je to prostě chlapík se zajímavými nápady a schopností dívat se na ohraná témata trochu svojsky. A to beze zbytku dokazuje i u Splice. Navíc jsou tu dobří herci – Adrien Brody mi poslední dobou výběrem svých rolí vyloženě dělá radost a Sarah Polley patří k úzké skupině hereček na které se nejen příjemně dívá, ale umí i hrát. Tak co by se na tomhle projektu mohlo pokazit? Do půlky to v zásadě funguje bezvadně – vědci vědátorujou, jejich experiment je nejen zajímavý, ale i sympaticky zvrhlý a sem tam dojde k nějakej napínavější situaci. Ve chvíli kdy je plod jejich práce – člověkozvíře Dren – na světě se to ale tak nějak pokazí. Natali odmítá sklouznout k provařenému schématu schématu „experiment gone wrong“ a rozvíjí vztah postav Brodyho a Polley s jejich „dítkem“ Dren. Nic proti tomu nápadu, na rovinu je ale třeba říct, že zpracovanej mohl být mnooohem lépe. Když se film v druhej půli přesune z laboratoří do stodoly uprostřed přírody, kde se oba vědátoři pokoušejí Dren izolovat od lidí, film třičtvrtě hodiny vyloženě vaří z vody a divák stejně jenom čeká, až se to zvrhne do toho thrillerovýho schémátku, k čemuž dojde tak 5 minut před koncem. Velká škoda, že druhé půlce chybí intenzita a zajímavý vývoj té první. Celkově však Splice žádnou tragédií není. Rozhodně myslím, že si zaslouží víc než těch současných 52%, které má tady na CSFD.

The Horseman (2008)

Omlouvám se za lehce spoileroidní komentář, ono ale o nepředvídatelný děj plný zvratů v tomhle filmu beztak nejde. Jde tu o brutalitu, odpudivou atmsféru a drsnou pomstu. Mám ale zásadní problém s motivací hlavního hrdiny. Hned na začátku filmu se dozvíme, že jeho dcera zemřela, když sjetá točila porno. A její vyšinutej fotřík to nenechá jen tak, vezme kudlu a jde podřezat pár pornoproducentů. WTF??? Ano, hlavní hrdina zabíjí, protože jeho dcera dělala kariéru v oboru "zfetovaná šlapka". A zabíjí obyčejné lidi, z nichž někteří se smrtí jeho dcery mohou mít něco společného, ale to hlavní hrdina neví na jistotu, tak zřejmě z preventivních důvodu kosí každého, kdo se na péčku s jeho dceruškou podílel. Myslím, že vinit by za to měl sám sebe, když svou ratolest nechal klátit na kameru. Na závěr se sice i mezi pornoherci najde pár sadistickejch buranů, kteří krutou odplatu zaslouží, hlavní „hrdina“ se k nim ale prozabíjí skrz řadu lidí, kteří se provinili tak maximálně tím, že natočili a prodali nějaké to péčko. I nejlacinější a nejhloupější revenge filmy umí jednoznačně rozlišit postavy na ty dobré a špatné takovým způsobem, že dokážu pochopit ublížené/ho a fandit mu/jí na cestě za pomstou. Tak proč je tohle zrovna u řemeslně a herecky slušně zvládnutého The Horseman takový problém? Nedokázal jsem si to užít, protože postava, ke kterej jsem měl cítit sympatie, byl jenom vyšinutej vraždící hajzl. A to je u filmu tohoto typu zásadní problém. A jak tak koukám na okolní komentáře, vidím, že nejsem sám, kdo si to myslí.

Barvy (1988)

Poutavá a atmosférická záležitost. Dokonce ani nevadí, že tomu dlouhou dobu chybí skutečná zápletka. Výstřižky z každodenní práce ostříleného poldy Duvalla a horkohlavého zelenáče Penna jsou dostatečně zajímavý už jen díky hercům, nesourodým povahám jejich postav a dostatku akce. Škoda scénáristicky nezvládnuté poslední třetiny, kdy se pozornost přesouvá od ústřední dvojice k nezajímavým záporákům, film tak nějak ztrácí tempo a soudržnost, a já zároveň ztrácel zájem o dění v něm.

Twilight sága: Zatmění (2010)

Tahle série je bordel, který nespraví ani dobrý režisér. Hvězda za dynamickou akci v poslední třetině. Zbytek je jen prázdné romantické blábolení na úrovni jihoamerických telenovel bez špetky nadhledu. Alespoň že oproti předchozímu dílu už z toho netrčí ujetá pro-sebevražedná agitka.

Případ číslo 39 (2009)

Čekal jsem, že Alvart dodá ohranému tématu potřebnou šťávu a s výsledkem budu spokojený stejně, jako v případě skvělého Orphan. Opak je však pravdou. Případ číslo 39 je po všech stránkách rutinní záležitost, která nevyděsí, nenapne, pouze se líně táhne skrz ty stokrát omleté žánrové kličky směrem k nevzrušivému finále. Pochvalu si zaslouží jen Ian McShane v roli detektiva. Zellwegerové jsem nikdy nemohl příliš přijít na jméno a nic se na tom nemění ani po tomto filmu.

Hon na kance (2008)

...a mně se to vlastně vcelku líbilo. Bizarní mix hororových subžánrů, od kterého je lepší klasický monster horror nečekat. Potom si lépe užijete vcelku povedenou atmosféru, krásné exteriéry a vlastně i ucházející režii. Isaac nikdy nenatočil hit, ale jeho (věřím, že vědomě špatný) majstrbrak Jason X mám vcelku rád. Tohle však není tak blbé až by to byla zábava. A to je problém, protože kde schází sranda, nastupuje nuda. Film by potřeboval hlavně v prostřední části trošku popohnat. S Mad-Maxovským nájezdem buranů to ovšem nabírá na otáčkách, ke slovu se dostává fanatický kult, hromada nahých slečen a na úplný závěr i to lidožravé prase. Kdyby se tvůrci nezdráhali povolit uzdu fantazii a přihodili pořádnou dávku černého humoru, mohl to být vážně skvělý film. Případnému sequelu bych se však nebránil...a to je na poli současného amerického horroru co říct.

Apokalypsa (2006)

Kdysi jsem četl komiksové prequely, docela se mi líbily. Teď jsem konečně sebral odvahu na kritiky vysmívané, diváky na Cannes naprosto vypískané a těžce prodělečné pokračování. Musím říct, že i přes snahu vyjít filmu trochu vstříc a nebrat ohledy na jeho přestřelené ambice jsem došel k jedinému přesnému závěru - je to kopa sraček zalitá močí. Teď když prezidentuje Obama navíc i vypršela jakási spotřební doba filmu a půlka věcí, na které upozorňuje se stává neaktuálními. I kdyby ne, jde jen o Kellyho vyjádření k americké politice naroubované na nejednoznačný Donnie-Darkovský děj. Proč by mě sakra mělo něco takového zajímat? To se Kelly nemá s kym vykecat u piva, že natočí dvou a půl hodinový film, vyjadřující jeho názory, které mně, jako divákovi, můžou být ukradené?!? Asi nemá smysl se v tom rýpat. Hvězda za obsazení a pěkný vizuál.

Veřejní nepřátelé (2009)

Film, kterej vyvolává tak protichůdný pocity, aby jeden pohledal. Skvělou filmařinu a herce tomu nikdo neodpáře. Co je to ale naplat, když jsou Veřejní nepřátelé tak chladní, prázdní a v podstatě neschopní vtáhnout do děje. Jedinou výjimkou budiž závěrečných cca 15 minut, kdy jsem měl jedinkrát pocit, že se něco děje a záleží mi na tom, jak se situace vyvine. Ináč 2+ hodiny filmu, o kterém po skončení nejsem schopný říct víc, než že se tam loupilo, střílelo a taky došlo na trochu romance. Vše podáváno ve výřezech bez začátku a bez konce, jako kdybych viděl jen kousky nějakého 5-ti hodinového eposu. ...A k tomu ten Mannův ošklivý digitál, který tak vytrvale zabíjí dobovou atmosféru. 50%

Saw 6 (2009)

Chtělo by to trochu víc odvahy ze strany scénáristů, přetnout už ty spousty zbytečných pojidel s předchozími díly (??je vůbec možné, aby tohle dávalo smysl u pátého sequelu??), a byl bych výrazně spokojenější. Dokud se bude v Saw sérii zarytě flashbackařit, nemůže z toho vzejít nic dobrého. Kevin Greutert je oproti Davidu Hacklovi skutečný Fellini, který by bez přísného producentského dozoru mohl nasměrovat sérii na novou, lehce černohumornou kolej (jak ukazuje v povedené úvodní scéně). A lehký nadhled je imho to jediné, co dokáže Saw spasit. 50%

Komodo (1999)

Speciální efekty si zaslouží velkou pochvalu. Zbytek už jaksi ne. Zdlouhavá nuda s nesympatickejma postavama a sem tam úsměvně špatnym momentem. Spolehlivě vyšumí z hlavy ještě než dojedou závěrečný titulky.