• Pohádka

Polda (2016) (seriál)

1. sérii jsem neviděla. Během 2. série kvalita úžasně stoupla, nejmíň o jednu hvězdičku. Začínala takovou uhádanou Ordinací v růžové zahradě a jednoduchými příběhy, kde jsem vraha odhalila i já - a to je co říct :-) - a končila slušnými detektivními zápletkami, nečekanými zvraty a příjemným humorem. Vyloženě zázrak to není, ale potěšilo mě, že se v české kotlině našla současná detektivka, na kterou se ráda podívám. Hlavně se mně líbí neokoukaní herci, dobré hlášky a celkem i propracované postavy - ke konci 2. série jsem začala mít pocit, že scénáristi získali nadhled a mají ty své postavy rádi. A sice nejsem katolička, ale bylo super pro změnu vidět detektivku, kde hlavní policajt v kostele nenašlapuje jak po střepech a nerozhlíží se kolem, jako by zpoza sloupu měl vyskočit svatý Dyndyndon. A taky - třeba na rozdíl od Vražd v Midsomeru - bylo super vidět detektivku, kde vrahem není farář :-P Takoví skvělí kněží jako Bóďa se občas vyskytují (znám jednoho, co pět kluků vytáhl ze závislosti na automatech), takže mě potěšilo, že se taky jednou octli v mainstreamovém seriálu.

Single Man (2017) (seriál) odpad!

Tenhle seriál jsem zhlédla pracovně a bylo to několik zkažených dní. V Single Lady byli stereotypní chlapi a tady jsou zase stereotypní ženské. Jenom Ilona je tak geniální, že to snad ani není možné. A hlavní hrdina navíc uráží Brno! No tohle! :-)

Single Lady (2017) (seriál)

Mafra se snaží zaplavit svět kecy. Dejte lidem chléb a hry a Playtvak. Kdyby tenhle seriál nevznikl, tak se nic nestane. Ale jeden z těch keců mě přece jen rozsekal: "Vrátnej tady není, asi si vzal home office".

Comeback (2008) (seriál)

"Víš, co se stane, když to tady nesplatíme?" - "Ne." - "No... já taky ne. Ale na rozdíl od tebe mám z toho aspoň nervy." - Comeback je seriál střídavé kvality, některé vtipy jsou dost nechutné, jiné geniální. Některé díly jsou o ničem, jiné jsou zajímavé. Někde je skvělý rock, jinde zas hrozný pop. Já jsem Comeback zhlédla jednou a nevěděla, co si o něm myslet. Pak jsem se po několika letech podívala na díl "Holter", když jsem byla vyčerpaná po dlouhé nemoci a měla jsem nasazený holter - a brečela jsem smíchy. Takže pořád nevím, co si o Comebacku myslet, ale každopádně mně vrátil dobrou náladu :-) Oceňuju, že objevil tři mladé herce, kteří nejsou vůbec špatní - Kristýnu Leichtovou, Matouše Rumla a Marii Doležalovou. Nejlepší je ale Marcelka v dílu Scrabble Trable :-) Jestli můžu některé díly doporučit, tak asi 12.-25. díl z první série.

Hosté večeře Páně (1963)

Na venkovské faře v severní Evropě jsem tři roky žila a bylo tam mnohem víc lidí a mnohem víc legrace. Faráři mnohem víc řeší praktické problémy, než by se z tohoto filmu mohlo zdát, a farníci si s nimi chodí povídat o víře na předem domluvených schůzkách v týdnu, kdy na to mají klid a čas - ne v neděli po bohoslužbách, kdy je potřeba se dohodnout, kdo zamkne kostel a kdo do příští neděle uklidí sníh. Venkovští luteráni jsou dost společenští. Církevní prostředí je pro ně místo, kde se můžou - na rozdíl od všedních dnů, kdy pracují na svých samotách - otevřít, rozpovídat, dobře si zazpívat a dobře se najíst :-) Navíc znám několik farářů, kteří bojovali se ztrátou víry a nakonec ji zase nalezli. Takže... dobrý film, ale vypráví spíš o Bergmanově vnitřním konfliktu než o církvi v severní Evropě :-)

Svědkyně (1991) (TV film)

Slušné televizní drama, které dobře ukazuje, jak to vypadá, když lidi někdo přesvědčí, že šmírování a žalování jsou dobrá věc. A přitom i školní děti vědí, že nejsou :-) Mimochodem, scénář vychází z mylného předpokladu, že překladatel knih je umělec :-D

Úder (2004)

Vše důležité již bylo řečeno, a tak jen dodám pár zajímavostí. V Indii se do kina chodí s celou rodinou, a proto se tu kromě sošných žen vyskytuje i John Abraham, opuštěné štěně a vtipný Ali, aby si na své přišli muži, ženy i děti. Jai Dixit je podle všeho z velmi vysoké kasty, oženil se na příkaz rodičů a jsou na něj kladeny vysoké nároky. Ali je zase chudý muslim ("V šest ráno? Ale to mám modlitby!") a protože nemá žádné příbuzné, může si dělat, co chce. Tržiště, na které Ali přivede Jaie, je zřejmě v muslimské čtvrti, ale jsou tam vidět i Sikhové v turbanech. - - - P.S. To neustálé nakrúcání indických děv byla zřejmě trefa do černého, soudě podle komentářů tady :-D ale co se týče mě a Johna Abrahama, těch bezkošilových scén a pohazování vlasů bylo až moc. Jednak mě John Abraham vůbec nebere, a jednak i kdyby na jeho místě byl Jonathan Watton nebo Tony Osoba, ty rádoby sexy scény by se mně za chvíli přejedly. Aby to opravdu zabíralo, chtělo by to méně efektu a více rafinovanosti ;-) Třeba v seriálu "Porridge" Tony Osoba jenom otočí hlavu a přehradí nohou uličku, je to natočené úplně obyčejně, ale co je to za pohyb! :-) Takhle mně z "Dhoom" utkvěl spíš správně praštěný Ali, co měl pořád miliony nápadů.

Let's Dance (2006) (pořad)

Dávám jednu hvězdičku za to, že některá taneční vystoupení byla hodně dobrá a za to, že tanečníci i porotci vypadali, že se opravdu dobře baví. Ale jinak jsem asi příliš odkojená dědictvím c.k. rakouské etikety a českým Star Dance, aby se mně slovenská verze líbila. Oproti Star Dance, což je poměrně kultivovaná zábava, je tohle spíš na úrovni reality show. Spousta přehnaných emocí, zbytečných keců, sprostých slov, moderátor zbytečně řve. A tanečníci se hádají s porotou! To už se mně chtělo říct "A toto čo je?!" Jak tu napsal jeden uživatel, "prepána, veď my Slováci sme tiež tanečníci a muzikanti (nielen Čo Čech, to muzikant)". Tak bych Slovákům přála, aby tenhle pořad získal na kvalitě.

Král, kejklíř a hvězdář (1971) (TV film)

Nechápu, proč Česká televize svůj vlastní film propaguje tak nešikovně - obsah, který tu uvádí, je jenom chabý odraz toho, jaká tahle pohádka ve skutečnosti je. A to prosím nádherná, ze staré školy, poetická i napínavá, se silnou atmosférou i charismatickými herci. Děj ale není úplně pohádkový, spíš bude inspirovaný nějakou legendou. Jan Přeučil tu výjimečně nehraje zloducha, ale mladého hrdinu, a s Danou Kolářovou tvoří pár, který stojí za podívání. Rozhodně doporučuji :-)

Konec draka Kusodrápa (1971) (TV film)

Pro děti skvělá pohádková komedie a pro dospělé i trochu společenská satira. Všichni měšťané se snaží vyhovět drakovi, který si je organizuje, jak ho napadne, a chlubí se velkou medailí. Že by tohle byl jeden z důvodů, proč se pohádka za socialismu nikdy nevysílala? :-)