Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Projekci jsem dal po spoustu letech znova a musim říct, že už mi to tak vtipný a dobrý jako kdysi nepřišlo. Několik hlášek je už natolik legendárních, že je používám ve svym každodenim životě. Ale kromě nich pobaví pořádně jenom pasáž v Praze a zbytek je vcelku nuda. Dlužno taky dodat, že celej film stojí na geniálnim Bolkovi Polívkovi, kterej toho vesnickýho balíka zahrál naprosto dokonale (i po třiceti letech lze aplikovat i na dnešní dobu). Ale další projekci už si asi ani dávat nebudu, zase taková pecka i přes tohle všechno to nebyla, tři silnější hvězdy.

S čerty nejsou žerty (1984)

Asi nejlepší čertovská pohádka vůbec, u který jsem se pobavil i já jakožto odpůrce pohádek obecně. Vedle dobře vymyšlenýho příběhu pobaví i několik vtípků nebo hlášek. Filmařsky jde taky o fajn dílo, ať už jde o kulisy, kostýmy, výpravu, efekty nebo Uhlířovu hudbu. Tohle všechno společně s našlapanym hereckym obsazenim se postaralo o pohádkovou podívanou, u který i dokážu pochopit, že si jí někdo pustí každej rok, čtyři silnější hvězdy.

RRRrrrr !!! (2004)

Nějaký vtípky nebo hlášky jsou hodně přaštěný a občas zustávaj ve stádiu pokusu, ale některý jsou zároveň naprosto nezapomenutelný (ponocnej, šéfova manželka, vyjadřování pocitů, jména apod.). Člověk díky tomu odpustí i místama lowcostovej look na úrovni podprůměrnýho TV filmu (kostýmy nebo kulisy za moc nestojej a vizuální efekty jsou fakt tragický). Tenhle biják je třeba brát jako naprosto nenáročnou blbinu, u který neni radno přemýšlet. Pokud to uděláte, užijete si projekci aspoň tak jako já. Za spoustu vtípků a hlášek a třetí hvězda.

Velryba (2022)

Když byl na scéně Brendan Fraser, byla to občas fakt radost pohledět. Došlo i na několik hodně silnejch dramatickejch momentů (hádka s bývalkou, přežírání u ledničky nebo závěr). Problém nastal, když se děj točil kolem zbytečnejch postav (kluk z církve nebo ošetřovatelka) a celkově to bez Fraserovy postavy před kamerou zkrátka nikdy nebylo uplně ono. Místo toho se měl ještě víc vyždímat dramaturgickej potenciál Charlieho vztahu s dcerou, bývalou manželkou nebo ztráty přítele. Mohlo se jít víc do hloubky a vznikla by pak ještě víc intenzivní podívaná. Takhle jsem se občas trochu nudil a zamrzel mě nevyužitej potenciál. Nicméně Brendon Fraser v hlavní roli, hudba a filmařina se postaraly o skvělou atmosféru, tři silnější hvězdy.

Eurosong: Příběh skupiny Fire Saga (2020)

Čekal jsem mnohem víc komedie než muzikálu s pár vtípkama. Kromě postavy Willa Ferrella a ruskýho soutěžícího se vlastně jednalo o normální podivanou z prostředí Eurovize. Myslel jsem, že si budou tvůrci dělat srandu i z toho dneska už přežitýho a srandovního konceptu Eurovize a ono nic. I zvolený písničky byly vcelku normální a s výjimkou tý ruský nebyly nijak vtipný. Přitom právě od hlavního dua jsem očekával v tomhle smyslu největší srandu - jednak textem songu a taky tim, že prostě nebudou umět zpívat. Nudnejch pasáží bylo nakonec víc než těch fakt zábavnejch, takže i přes solidní výpravu nebo casting zustanu u dvou silnější hvězd.

Pretty Woman (1990)

V jádru lehce kýčovitá červená knihovna, který však kultovní status náleží právem. Jednak díky fajnový filmařině a předevšim herectví Richarda Geera a Julie Roberts, který se postarali o příkladnou chemii mezi hlavníma postavama. Stopáž mohla být o něco delší, ale i tak ty konverzační dvě hodinky utelky docela rychle. Čtvrtá hodně slabá hvězda z nostalgie a za povedenou romantickou atmosféru.

Ukradené Vánoce (1993)

Cenim velkou originalitu, která u filmů s vánoční tématikou často uplně chybí. Jen je smůla, že mi tohle pojetí vůbec nesedlo. Z postav mě fakt bavil jenom strašidlák (kterej však jako hlavní záporák dostal dost málo prostoru) a jinak mi byly všechny ty strašidýlka včetně Jacka hrozně nesympatický stejně jako svět, ve kterym žili. I přes střídmou stopáž jsem se nudil a subjektivě se mi film zdál o dost delší. Muzikály nemám rád, ale tak nějak jsem stále spoléhal na Dannyho Elfmana, ale nakonec mě překvapivě nezaujal ani jeden hudební motiv nebo písnička. Za animaci a originalitu druhá hodně silná hvězda.

Úsvit (2023)

Filmařsky nemám v podstatě co vytknout, protože všechno od výpravy přes kulisy až k filmařině samotný (kamera nebo filtry super) bylo konkurence schopný světový úrovni. Daný téma mělo něco do sebe hlavně při zjištění, že se chování a přístup lidí k týhle problemetice moc nezměnil ani po téměř devadesáti letech. Dle různejch článků na netu jsem čekal, že se bude nějakym způsobem řešit LGBT téma, ale ani z traileru jsem nečekal, že to bude v podstatě jediná náplň filmu. Zkrátka jsem čekal, že bude ještě minimálně jedno hlavní téma. Tady se objevil maximálně tajnej agent, kterej měl zatočit s komunistama, nicméně jeho postava byla ve výsledku naprosto zbytečná. Jako (téměř) režijní debut mladýho režiséra pod 30 let a demonstrace toho, jak líbivě se dá po technický stránce v ČR točit je Úsvit skvělej. Jenže vítězství formy nad obsahem je příliš velký na to, aby se člověk zabavil i danym příběhem. Za filmařinu, herecký obsazení (Eliška Křenková TOP!) a dobovou atmosféru třetí jistá  hvězda.

Vánoční skřítek (2003)

Vcelku originální vánoční rodinná podivaná určená spíš pro trochu odrostlejší publikum. Nějaký scénky nebo vtípky se fakt hodně povedly (Peter Dinklage!) a často se dařilo příkladně těžit námět střetu mimózního Elfa s reálnym světem. Nějaký nápady se však mohly vytěžit ještě víc (vedoucí vánočního týmu v obchodním domě, kterej se bojí o prácï / komplikovanej vztah táty a Elfa) a nějaký zase byly možná až zbytečně infantilně pohádkový (závěrečná obnova důvěry v Santu). Přesto jde pořád o jeden z těch dobrejch vánočních bijáků bez většího než nutnýho množství patosu a naopak s velkou porcí zábavy, čtyři hodně slabý hvězdy.

Stvořitel (2023)

Creator zaujme předevšim demonstrací toho, že se i za skromnější hollywoodskej rozpočet (80 mega) dá natočit scífko s parádnim vizuálem a porcí solidní akce. Samozřejmě si budget tvůrci dost odlehčili tim, že v něm chybí jakákoliv větší herecká hvězda, ale i tak jde o impozantní výsledek. Jenomže scénář bohužel už nic zajímavýho nenabídne a kromě toho, že často recykluje různý nápady, je dost předvídatelnej a chybí v něm jakejkoliv moment překvapení. Aspoň trochu neotřelej byl osud některejch postav, kterej se postaral o částečně nehollywoodskej závěr. Projekce dopadla přesně dle mejch očekávání nastavenejch z recenzí, takže jsem dostal technicky vypiplaný akční scífko s naprosto rutinnim příběhem, tři silnější hvězdy.