Šakalí léta (1993)

Je tady pár písniček, který jsou v Česku tak známý, že zlidověly, tak možná kvůli nim je dobrý tenhle film znát - znát kontext. Ale to jsou maximálně 3 pásničky, ty ostatní se nedaj. A když se nezpívá, tak se to taky nedá. Nic skvělýho, nic vtipnýho, příběh je banální. Nový generaci to nemá co dát.

Bohemian Rhapsody (2018)

Je to takovej bulvár, pohled pod pokličku, pohled do soukromí génia - a to není nikdy lichotivý. Připomnělo mi to film "Behind the Candelabra" s Michaelem Douglasem - a tenhle film se zabýval tím samým - byl divnej, byl to gay, udělal spoustu špatných rozhodnutí, lidi kolem něj trpěli. Ale já pak měl špatnej pocit, vlastně jsem se ani na takovej film nechtěl dívat. Lepší připomenutí by bylo pustit si video "Live Aid- Queen- Full Set HQ" na youtube.

Všichni dobří rodáci (1968)

Vynikající film s politickou tématikou. Pěkně zobrazuje to, na co by se nikdy nemělo zapomenout a podněcuje touhu kopnout komunistu mezi nohy. Velmi těžké pokoukání.

Fantom Morrisvillu (1966)

Velmi milý a vtipný film, který lze lehko přirovnat k Limonádovému Joeovi (1964) - sice odlišná zápletka, zato podobné rozuzlení, stejní nebo podobní herci a podobný vibe. Kvůli tomu asi skončil Fantom Morrisvillu v jeho stínu. Pár chyb se najde - ke konci už to přeháněli s těmi karate omračujícími seky do zátylku, bylo jich aspoň tucet! Zaujala mě kouzelná Jana Nováková, která by bývala mohla zatočit s československou filmovou scénou, kdyby ji nezavraždil vlastní žárlivý snoubenec. Bylo ji pouhých 20 let.

Kořist (1971)

Taková typická Belmondovka. JPB je za hranou zákona, trochu neohožený, trochu surový, na konci hodí trochu romantiky, prostě klasická vyšší třída francouzské filmové školy.

Jestli se rozzlobíme, budeme zlí (1974)

Tenhle film má obrovskou sentimentální hodnotu, ale cítím, že by měl být zkritizován. Především mám pocit, jako kdyby to natočil malej chlapec pro malý chlapce. Na to, že je to akční film, tak akce skoro nefunguje. Jednak jsou protagonisté extrémně neohrožení - tak extrémně, že každý padouch musí být víc zesměšněn než vypráskán. A pak, tyhle akční segmenty se zbytečně táhnou, třeba rytířské klání na motorkách. Bojová choreografie je úsměvná, podobná americkému wrestlingu nebo grotesce. Nicméně chemii ti dva nepopiratelně mají.

Bandolero! (1968)

Správní muži v roce 2019 sledují starý westerny! A teplouši chodí do kina na marvel filmy! A jakej je to vlastně film? Je to akční honička - road movie - kde se situace mezi šerifovou bandou a lupiči několikanásobně otočí nohama vzhůru. A nakonec přijde "vichr z hor" - přestřelka s bandity, kde všechny už nepotřebné postavy vyjdou postupně z úkrytu na prostranství a nechají se proděrovat. Takže zdánlivě taková blbost. Nicméně je tu jedna důležitá příběhová linka: šerif, který se po celý film snaží sbalit Raquel Welch. Šerif je v tomhle filmu napsanej jako ten největší simp a captain Save-A-Hoe, co kdy kráčel světem. Důležité je to tím, že je to hlavní hnací silou celého příběhu, a pak tím, že kvůli tomu skoro všichni šerifovi muži zemřou.

Pátý element (1997)

Tady jde hlavně o efekt. A na jednu stranu je to roztomilý - je tu plno non-CGI speciálních efektů a kostýmů. Ale na druhou stranu přece nechceš koukat na film, kterej je jen pozlátko. Vlastně to pořádně nemá žádnej příběh - jen vágní boj dobra se zlem, jenže "zlo" tu ani nemá žádnou tvář, žádnou motivaci. Gary Oldman je možná fajn, ale není záporák, je to jen figurka. A Korben Dallas je tak neohroženej kladnej hrdina, že kolem a kolem je to nuda, protože vlastně o nic nejde. Není to napínavý.

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Ultimátní pohádka pro holky. Ta nejchudší dívka sbalí prince - a ještě tím způsobem, že se za ní sám honí a navíc celý království o tom ví, že se za ní honí. Na konci má tím pádem navrch nad princem, nad macechou, nad všemi. Není divu, že jsou ženy ochotny nešetřit na pozlátku, utratit všechny prachy za značkový oblečení, značkovou elektroniku, za nájem dobře umístěnýho bytu, za věci, který ji zvyšují status. Muž se tím nesmí nechat zmást. Muž se nemůže jen pěkně obléct. Muž se musí tím princem/králem stát. Děkuji za pozornost.

Do útoku (1987)

Největší problém je, že to je moc jednoduchý. Tvůrci nemají dost materiálu, ten film měl být dlouhý 45 minut. Od půlky už je jasný, jak to skončí. Hodnotu to má spíš jen kultovní/sentimentální.