• Pohádka

Ztracená brána (2012) (seriál)

Možná půjdu proti proudu, ale Ztracenka se mi líbila ještě víc, než Ďáblova lest. Jednak byly dialogy více "hru rozehrávající" a mnohem vtipnější díky odkazům na různé drobnosti, a jednak mi přišly více skutečné. V Pardubicích už pár let skoro žiju, takže se mi líbilo, jak je Dvořák statečně bránil a celkové narážky v každém dílu jasně odkazovaly na minulost předchozí triologie. Dvojice Šímová a Sumara byla sympatičtější než Bonnie a Clyde, což ještě režisér podtrhl tím, že jejich vztah nechal vyzrát jen v rámci alkoholové báze, nikoli v náruči polibků a romancí. Možná, že by někomu mohlo vadit onen nevysvětlující konec - nikdo si na konci nevzal řeč jak Hercule Poirot a sáhodlouze neobjasňoval identitu vraha - ale pokud divák vnímal pečlivě druhý a třetí díl, tak na otázky odpovědi našel. Tímto díky ČT, že končně nastolila trochu té kultury na nedělní večer, a díky panu režisérovi za jeho průkaznou dovednost natočit s nejlepšími herci trochu toho tajemna, které i nás realisty potěšilo. Mimojiné je fajn poznávat místa, jako je např. Převorský dvorek na Strahově apod :) P.S. prosila bych pokračování

Tři mušketýři (1973)

Ne, že by nebyla Geraldine Chaplin pěkná, ale lady de Winter jí zastínila na stokrát!! Krásný film, výborná adaptace a kultovní záležitost.

Události, komentáře (1990) (pořad)

Pozor, pozor! přichází Bohumil Klepetko, kterého byla škoda, když měl na starosti pouhé čtení Událostí. Jako konverzující a reagující moderátor je daleko lepší a zastíní v mém pohledu Moravce, jehož forma je v nenávratnu! Jinak dobrý a záslužný pořad, který by vyžadoval pouze větší diváckou sledovanost.

1492: Dobytí ráje (1992)

Ridlyho mám moc ráda, ale tady to prostě drhlo. Udělat z Weaver Isabelu Kastilskou byl trošku risk, ale vyšel. Horší to bylo s Depardieum, ten moje představy o Kolumbovi nesplňoval, nicméně nehrál špatně. Jen mi přišlo, že příběh byl spíš postaven na brutalitě a výýýborné hudbě, a byl tak zastíněn samotný děj. Jo, Kryštof měl smůlu, Amerika se po něm nejmenuje, ale to je hold úděl těch, co se jednou mýlili a nechtěli to přiznat :)

Bonnie a Clyde (1967)

Tohle přesně ten typ filmu, kdy se prostě musí fandit záporákům. Ona to zas taková zlatíčka nevinná nebyla, ale ubraňte se šarmu Beattlyho a kráse Dunaway! Jen ta chyba ve scénáři, kdy je Clyde k Bonnie chladný jak mrazící box mi nejde do hlavy. Po Klaudynce je Faye druhá nejhezčí ženská šedesátkové dekády, navíc se schopností zahrát cokoliv.

Případ Thomase Crowna (1968)

Dámy a pánové pozor, přichází Faye Dunaway, která vám vytře zrak. Nachvíli ho vytře i Stevu McQueenovi, se kterým rozehraje nejsmyslnější partii šachu v dějinách kinematografie. Člověk by řekl, to má "pan Crown" spočítané, ale ostatní hry mu jdou lépe než šachy. Nakonec dá stejně šachmat a vy ho budete milovat i nechápat zároveň. Příběh není zas nic extra nového pod sluncem, ale způsob provedení a souznění romantiky s kriminálkou mi nikdy nepřišlo lepší. Ať žijou všechny ty nádherný hadry, co měla Dunaway během filmu na sobě a sladká šedesátá celkově!

Sanitka (1984) (seriál)

Santika opěvovaná, sanitka podceňovaná, santika zatracovaná, sanitka k smíchu... každý na ní může mít svůj názor, ale ve své době byla určitě trefou do černého. Dnešnímu pojetí akce a reakce samozřejmě naprosto nevyhovuje, ale na svoji dobu pěkný počin. Jen škoda těch politických keců a řečí okolo. Celá série vyčnívá především díly, kdy se jedná o nemoc Bartošky a letecké neštěstí. Jinak je to nepochopitelný výlev všech možných citů i necitů...

Edith Piaf (2007)

Upřímně řečeno, nemám ráda žabožrouty ani jejich songy.. ale Edith Piaf je takový fenomén, jemuž se nelze vyhout. Všechno to sice ve filmu stálo krom písní na výborné Marion Cotillard, ale to nevadí, ona má na snímu zásadní podíl a zaslouží si za to minimálně 4*. Časové prolínání se mi moc líbilo, třeba to dokáže divákovi lépe přiblížit onu chvíli krásy, slávy a vítězství, naproti chvíli méněcennosti, nemoci a totální devastace.

Účastníci zájezdu (2006)

Vzhledem k tomu, že mě čeká dovolená, jejímž ántré bude cesta autobusem a nucený noční pobyt s kolektivem, který jsem si nevybrala, tak mám víceméně pochopení pro daný žánr. Účastníky ale stále vnímám jako parodii na post komunistické zájezdy, kdy se Češi neuměli chovat líp než dobytci a jejich působení v jihozápadních či jihovýchodních letoviscích bylo postrachem pro ostatní cizince. Dnes tomu snad bude jinak, nicméně počítám s autobusem provoněným řízky a s "účastníky" zvracejícími do pytlíků. K filmu: Vejdělek se trefil, pro mě je to jeho nejlepší film, dokázal do něj dostat dobré herce a taky ten "čmuch", který zná z vlastní zkušenosti kde kdo. Jinak spousta plytkosti a trapných fórů s modelkou-neherčkou v téměř hlavní roli. P.S. do Chorvatska se zájezdem mě nedostane nikdo ani párem volů, natož za ty prachy!

Mrtvý muž přichází (1995)

Bohužel mě Mrtvý muž nezasáhl tak, jak ostatní. Sarandon hrála poctivě a přesvědčivě, ale Penn? takové prkýnko, jaké předvedl mi vůbec nesedělo na chlapa, který je v cele smrti. Navíc to bylo silně "americké" - od těch tleskajících černochů v kostele po civilní oblečení řeholnice atd... Navíc poměrně oblíbená tématika - kdyby si američani zrušili trest smrti, neměli by o čem psát a točit.