Rosemary má děťátko (1968)

Je mi líto, ale prostě nemůžu jinak. Mě to nějak zvlášť nezasáhlo. Zdálo se mi to zbytečně dlouhé, málo napínavé a rozhodně mi to nepřipadalo jako horor a s tím já do toho šla. Jistě, že to své kvality má (i s ohledem na rok výroby a režiséra), ale já prostě nejsem filmový kritik a hodnotím subjektivně a pro mě to prostě bylo málo - možná je to tím, že jsem zrovna dočetla dvě naprosto úžasné knížky - Exorcista a Omen - tak snad i částečně proto. Bohužel knižní předlohu pro tento film jsem nečetla, tak nemůžu porovnávat. Zkusím to napravit a pak dát filmu ještě šanci, zatím pouze 3*. Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete i Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete

Plán 9 (1959)

Naprostá bomba! Já myslela, že to ani nepřežiju! :-) Bavila jsem se u toho víc než u nějaké americké romantické pseudokomedie (rozuměj kokotiny). Jak já mohla celej život žít bez znalosti takové osobnosti jakou je Ed Wood?! Za naprosto geniální považuji myšlenku probudit mrtvé, dokázat jim moc vesmírných "lidí", aby lidi ze Země naslouchali! Když vynechám záběry na ultraštíhlou rukatou Vampiru, dýchavičného Johnsona a chudáka Lugosiho, kterého po jeho smrti nahradil herec, který mu byl k nerozeznání podobný (proto si asi pořád zakrýval obličej), vrcholným zážitkem je pro mě scéna ve vesmírné lodi, když se náhle zasekne elektropistole: "Hoďte pistoli na zem, kov přeruší kontakt!"...."Při nárazu se ta součástka odblokovala." No a je to, eletropistole je najednou opravená. Geniální! Kdyby šlo takhle opravit všechno (i když dříve u kvalitních ruských věcí....). No a ty létající talíře! Kam se dnes hrabe Spielberg, Cameron a jim podobní. Musím se začít poohlížet po dalších perlách tohoto génia. Nejvíc mě ovšem medí, že mi zatím uniká Ed Wood v podání Tima Burtona, navíc s Deppem!

Muž z Acapulca (1973)

Tak tuhle povedou parodii jsem neviděla snad sto let! Jediné, co jsem si pamatovala bylo: "Musíme do vtulníku!" Jako dítě jsem se tomu strašně smála a řezala jsem se i teď! Akorát, že když jsem byla malá, jsem ten film moc nechápala a ani mě moc nebavil. Až teď, jak věk tak nějak pokročil, jsem tomu konečně přišla na chuť :-) Vtipné hlášky, především, když se spisovatel svému hrdinovi mstí: "Ah, no počkej, já ti ukážu!", mě dostávaly do kolen! A Jean Lefebvre jako vychcaný instalatér...prostě mňamka. Tohohle "Bonda" teda můžu :-)

Nepřítel před branami (2001)

Válečné filmy nějak nevyhledávám. Tenhle jsem chtěla zkouknout hlavně proto, abych si doplnila filmové vzdělání :-) Čekala jsem zase nějaké "americké" velkolepé válečné hurá akce, ale ty se jaksi nekonaly, což mě mile překvapilo. No a když jsem zjistila, že se to bude celé motat kolem odstřelovačů, nejenže jsem neusnula, ale dokonce se mi to i líbilo (to proto, že už jsem zblblá z akčních PC a PS her, kde mě nejvíc baví střílet odstřelovačkou :-)) Akorát mě teda trochu zaráží, jak mezi sebou mluvili? Němci a Rusáci, které hrají Američani... Neviděla jsem v původním znění, ale dabing byl jasně danej, všichni mluví stejně! Ale to je jen rejpavej detail. Jinak potěšila nejen přítomnost Eda Harrise, ale i Rona Perlmana. No, jo, no - bylo to celkem dobrý! :-)

Ospalá díra (1999)

Nevím, po kolikáté už jsem tenhle film viděla, ale vždycky, když ho mají dávát, se těším. Spolehlivě mě pokaždé odrovná, když Johnny omdlí :-) Ani si nevybavuji, jestli jsem se bála, když jsem to viděla poprvé, ale teď už si to užívám naplno. Akorát mě opětovně zarazí, že Deppa nedabuje Rašilov, ale Čtrvlík, na což si za chvíli zvyknu (škoda, že neumím pořádně anglicky, bylo by po problému). Vyzdvihnout bych ale měla i výkon (spíše vzezření) Walkena, protože zde se maskéři opavdu vyznamenali! Ty zuby jsou zkrátka úžasný! A o režii netřeba mluvit. Prostě spojení Depp a Burton funguje (škoda, že už se tady místo Ricci neobjevila Helena Bonham Carter) a v současnosti je pro mě naprostým vrcholem. A i kdyby z tohoto dua (tria,...) někdy vznikla nebetyčná hovadina, já se na ni budu stejně těšit a stejně budu vždy hodnotit vysoko! Prozatím hororovou pohádku pro dospělé můžu s čistým svědomím doporučit :-)

Líbánky bez ženicha (1996)

Tak v podstatě jsem nevěděla, do čehu jdu. Chtěla jsem se na to podívat jen kvůli D'Onofriovi. Podle názvu jsem to odhadovala na nějakou další romantickou americkou slátaninu, ale byla jsem celkem mile překvapana, co z toho vylezlo. Jednoznačně to žánrově zařadit nelze, ale celkem jsem se bavila a i přes pokročilou noční hodinu vydržela až do konce! Vincent tam měl vážně ránu a byl pošahanej celkem zodpovědně, nadržená a peněz chtivá Cameron Diaz byla taky dobrá, akorát Reeves se mi zdál nevýrazný. Když to shnu, nebylo to sice nic úžasného, ale když na tento film zase někdy narazím, kouknu na něj znovu.

Žebrácká opera (1953)

Tak já teda musím přiznat, že muzikály moc neznám a vůbec nevyhledávám. Na tento jsem narazila náhodou a musím říct, že to bylo celkem dobrý. Hlášky typu "Tvou povinností k rodičům je nechat ho pověsit!" a "On mě smrtelně postřelil skrz klobouk!" mě docela pobavily. Škoda jen, že ke konci už to trochu vázlo. A zase to všechno zkončilo dobře, zase jim hajzlík utekl, aby mohl obšťasňovat nějaké jiné slečínky :-)

Zhubni! (1996)

Další film, který je zpracován podle románu Kletba Stephena Kinga, tedy pardon Richarda Bachmana. Bohužel jsem neměla možnost tuto knihu přečíst (v ČR zatím nevyšla), tak nemohu srovnat s filmem. Jen tedy doufám, že předloha je lepší než tento horor, který vlastně žádným hororem není! Zápletka je vcelku povedená, ovšem tak nějak by to chtělo přidat na efektech. Masky jsou hrozné, je na první pohled vidět, že hlavní hrdina není opravdu tlustý, ale jen špatně namaskovaný a celkově to hubnutí mohlo být lépe propracováno. Je pravda, že když jsem název zahlédla v programu, těšila jsem se, ale ani od toho moc nečekala. Z toho plyne, že výsledkem pro mě je slušný průměr. Sám mistr si zde opět vystřihl malou (i když o něco větší než obvykle) roličku Dr. Bangora. POZNÁMKA: V některých částech, kde spolu postavy mluví romsky, Stephen King použil náhodně vybrané pasáže z československých vydání svých knih, za což dostal od čtenářů co proto. Ve skutečnosti však použil vydání švédské.

Jáma a kyvadlo (1991)

Chudák Poe. S jeho povídkou to teda nemá vůbec nic společného. Vlastně ne, kecám, má – symbol kyvadla a pár krys. Nabalit na tuto klasiku takovou snůšku nesmyslů by se mělo trestat! Z hlavního hrdiny udělat ženskou, nezapomenout do toho zatáhnou lásku a sex… Když si teda odmyslím tu předlohu a budu tento video film brát jako úplně něco jiného, tak to taky není žádná sláva. Objevila jsem chyby ve střihu, hlavním hrdinům jsou vidět plomby (ve 14. století)… Je pravda, že jsem si jednou zakryla oči, to když hlavní hrdince měl inkvizitor ustřihnout jazyk, ale dírkou mezi prsty jsem stejně zpozorovala, že tam nebylo nic vidět :-) Vrcholnou scénou pro mě bylo, když jedna čarodějnice zbaštila střelný prach a pak na hranici krásně vybuchla a její kosti se zabodly do přihlížejících. Jinak ovšem tuto slátaninu nemůže zachránit ani Lance Henriksen v roli inkvizitora Torquemada.

Creepshow: Plíživý děs (1987)

Ani spojení takových jmen jako Stephen King a George A. Romero nedokázalo tyto tři povídky povznést na něco výjimečného. Mezi jednotlivými povídkami nás provází chlapec Billy a jakýsi rozvozce novin (částečně animovaní, částečně hraní). Povídky Náčelník dřevěná hlava a Stopař bohužel neznám. :-( První povídka o oživlém dřevěném indiánovi se neuvěřitelně vleče a když už se konečně začne něco dít, tak zjistíte, že je konec. Druhá povídka Vor se vcelku drží literární předlohy Prám (Mlha), ale konec je trochu jiný (na to už jsme u zpracování Kingovek ale zvyklí). Jen škoda, že se režisér nevyřádil podobně jako King v umírání svalocha Dekea… Mě se osobně nejvíc líbila třetí povídka, ve které si vystřihl malou roličku řidiče náklaďáku samotný mistr King a za postelí na poličce leží dokonce i jeho IT. I když tento povídkový film moc hrůzy nenahání, poslední povídka je alespoň trochu morbidní a zábavná…vždycky, když si vzpomenu na Plíživý děs, vybaví se mi „Díky za svezení, dámo“