Milk (2008)

Při hodnocení tohoto filmu musím odlišit dvě věci, a to herecký výkon Seana Penna a film samotný. Sean Penn je jako homosexuální politik bojující za práva G/L komunity geniální. Do své role se dokázal dechberoucím způsobem vžít a zcela právem za ni dostal Oscara. Ale možná to je i slabina tohoto filmu. V jeho středu totiž stojí jen a jen Sean Penn. Ostatní sekundují. Žádná jiná postava už není příliš zajímavá, děj je víceméně lehce předvídatelný... nevím, výborný film, ale mohl být klidně ještě lepší.

Shortbus (2006)

Odvážný, otevřený film o hledání sebe sama, který se vůbec nebojí překračovat hranice toho, co ještě ukazovat na filmovém plátně a co už ne. Záleží na vás, jak vám budou vyhovovat otevřené sexuální scény, ale já si myslím, že vůbec nejsou samoúčelné a že tam jednoduše patří.

Bublina (2006)

Eytan Fox je geniální režisér. Tímto snímkem to znovu dokázal... Díky jeho filmu si můžeme o to víc uvědomit, jak absurdní je válka, jak absurdní je náboženská nenávist... za tento intimní pohled do života mladých Izraelců a Arabů žijícím na Blízkém východě jsem moc rád a musím dát to nejlepší hodnocení...

Vojákova dívka (2003) (TV film)

Výborný, syrový, silný film, u kterého byste řekli, že scénárista trošku povolil uzdu fantazii a vymyslel příběh o lásce, která by jen stěží mohla v reálném světě vzniknout. A ona přesto vznikla. Film o skutečné události, u kterého bych byl radši, kdyby nebyl nikdy natočen, protože by to znamenalo, že... ale proč psát víc. Prostě se na něj podívejte.

Špatná výchova (2004)

Almodovar znovu dokázal, že je výborný režisér a že dokáže i to nejkontroverznější téma převést na filmové plátno a přitom působit věrohodně.

Účastníci zájezdu (2006)

Příjemná letní komedie, neurazí, nenadchne, ale určitě nenudí...

Venkovský učitel (2008)

Upřímně řečeno, do kina jsem šel s velkým očekáváním a odcházel s velkým zklamáním. Film mě místy nudil, tolik diskutovaná scéna znásilnění mě rozesmála, Pavel Liška pro mě nepředvedl nic novýho... světlým místem je výborný herecký výkon Zuzany Bydžovské, která zcela právem za něj dostala Českého lva.

Latter Days (2003)

Co říct, ... můžu souhlasit s tím, že je to romantický kýč, ale mistrně podaný. Příběh možná už stokrát opsaný, ale přesto si tenhle film pustím rád znova a znova zatlačím na konci slzu. PS: za casting by se nemuseli stydět ani v Queer as folk :-)

Mado (1976)

Přiznám se, že na tento film jsem se podíval především kvůli nešťastné alkoholičce Helene, kterou měla tak skvěle ztvártnit Romy Schneider. Ta je před kamerou pouhých pět minut, ale její scéna s Michelem Piccolim, s mužem, kterého miluje a který s ní už nedokáže být, je neuvěřitelná. Romy nenalíčená, s kruhy pod očima a rozcuchanými vlasy hraje zlomenou ženu, která už nachází útěchu jen v alkoholu, geniálně. Sám Claude Sautet, režisér filmu, měl při projekci této scény slzy v očích. Samotný film je velmi povedeným dramatem muže, který se snaží pomáhat lidem kolem sebe, ale sám ztrátí půdu pod nohama. Piccoli, Dutronc a Ottavie Piccolo vytvořili hvězdný tým, který povýšil tento film na jedno z nejlepších dramat roku.

Kajínek (2010)

Kauzou Kajínek jsem žil už před deseti lety, kdy jsem se zařadil do tábora těch, kteří byli přesvědčeni o jeho nevině v případu dvojnásobné vraždy. Proto jsem velmi uvítal, když jsem se dozvěděl, že jeho příběh bude zfilmovaný. Trailler sliboval akční thriller a já jsem doufal, že předem odepisovaný Petr Jákl ve stejném duchu natočil celý film. A dnes už můžu odpovědět, natočil ;-) Film Kajínek je postavený především na akci a diváky nezatěžuje nějakými složitými otázkami a nenutí je nad ničím dlouho hloubat. Odvíjí se před námi celkem jednoduchý příběh nespravedlivě odsouzeného vězně a jeho neúnavné obhájkyně, která je ochotná pro něj udělat téměř cokoli. Často jsem měl pocit, že je to film především o Kláře Slámové, než o Jiřím Kajínkovi, protože ve filmu dostala daleko větší prostor. A to je snad i pochopitelné, protože její postava byla daleko zajímavější, kdy narozdíl od Kajínka se mohla více vyvíjet. Suma sumárum, u filmu jsem se bavil, určitě mě nezklamal a jsem rád, že se o Jiřím Kajínkovi opět začíná mluvit. O pokud tento film nějakým dílem přispěje ke znovuobnovení procesu, začnu snad přemýšlet i o páté hvězdě :-)