Thelma a Louise (1991)

Jak snadno se stát zločincem, kdy slovo zločinec vlastně není ani na místě. Thelmě a Louise od začátku fandíte, víte, že dělají chyby, ale naprosto jim rozumíte. Chcete, aby to všechno nějak zvládly a až pozdě pochopíte, že je zde vlastně už jen jedno řešení.... geniální film, výborné hlavní představitelky, dokonalá režie.

Titanic (1997)

Co říct k fimu, který celý svět zachvátil dlouhotrvající Titanicománií? Neznám nikoho z mých vrstevníků, který by Titanic neviděl aspoň dvakrát. Já jsem po první projekci nedokázal pochopit, jak někdo mohl tak dokonale natočit tu nejznámější námořní tragédii v dějinách . Titanic je film, u kterého mě pokaždé mrazí a nikdy mrazit nepřestane..... A to se mi potvrdilo i po dlouhých letech při 3D projekci, kterou jsem absolvoval při stém výročí potopení Titanicu. Přece jenom je to už 15 roků, co jsem ho viděl poprvé, už nejsem teenager, tak jsem měl přirozeně obavy. Ty naštěstí zmizely už s prvním zahoukáním Titanicu. Velkolepá loď a její zkáza natočená způsobem, který už nikdo nikdy nepřekoná.

Africká Královna (1951)

Abych řekl pravdu, tento film pro mě znamenal zklamání. Kdyby titulní role nehrály legendy Hollywoodu, ale málo známí herci (kteří by mohli klidně předvést stejně dobré herecké výkony), tak dávno upadl v zapomnění. Děj samotný je poměrně jednoduchý a defacto od prvních minut je zřejmé, jak se bude vyvíjet. Když Rosie na kocábce jménem Africká královna předestře svůj téměř nerealizovatelný plán, je každému průměrnému diváku jasné, že se ho podaří přes všechny útrapy splnit... Bohužel jsem ani nevěřil, že hlavní hrdinové se skutečně nachází někde hluboko v Africe, až příliš jsem cítil filmová studia při rádoby napínavých scénách. A bohužel jsem ani příliš nevěřil Katharine Hepburn její přerod ze zastydlé misionářky v milující osobu. Na Humphrey Bogarta se přeci jenom raději podívám v Casablance a na Katharine Hepburn v Hádej, kdo dnes přijde na večeři...

Dokonalý trik (2006)

Dokonalý film. Když jsem ho v roce 2007 viděl v kině, tak jsem po závěrečné prestige zůstal sedět přikovaný a nemohl se ani hnout... Ch. Nolan je geniální režisér. A to jsem tenkrát netušil, že toto je jen Počátek.

Tulák Macoun (1939)

Tuláka Macouna viděla moje bábinka v premiéře. Ještě 50 let po ní mi vyprávěla, jak silně na ni tento film zapůsobil a že ho musím v rámci filmů pro pamětníky určitě vidět. A já ho viděl a musel jsem uznat, že tento film vybočuje z řady v tom pozitivním slova smyslu. Nejen kvůli vynikajícímu Otomaru Korbelářovi, ale i kvůli mojí bábince musím dát 4*.

Madla zpívá Evropě (1940)

Ano, film Madla zpívá Evropě je založen na velmi jednoduchém, už tolikrát opsaném příběhu. Aneb kterak chudé děvče svého štěstí došlo. Přesto tento film mám rád, a to především pro jeho "protest song", co Zdenka Sulanová zpívá. Slavné "Ty lesovské stráně" divákům v té době měly evokovat bývalé československé pohraničí. Tvůrcům se do písně dokonce podařila "propašovat" slova z československé státní hymny. Pro mě takto tento film získal nový rozměr, aproto jinak naivnímu příběhu dávám tři hvězdičky.

Pan Nikdo (2009)

Bohužel patřím k těm, kteří se v komplikovaném ději postupně čím dál více ztráceli. I když chápu, že úmyslem tvůrců asi nebylo, aby divák snad v průběhu filmu všechno chápal, ale aby po jeho shlédnutí dostal takový zvlášní, těžko popsatelný pocit. To se jim v mém případě podařilo. Bohužel pro mě to bylo málo. Mám rád, když tuším, co se na plátně děje a nemám samozřejmě rád, když se nudím. A to se mi asi od polovinu filmu začlo dít. ... Ale abych nebyl jen kritický, klobouk dolů před Jaredem Leto ;-)

Bruno (2009)

S. B. Cohen si nastavil Boratem laťku přeci jenom hodně vysoko. Tento typ "reality show" před pár lety trhal rekordy po celým světě. Proto jsem hodně očekával i od Bruna. Na youtube jsem koukal na hromadu videí a těšil jsem se, jak nám to nandá. Bohužel z mýho pohledu Bruno Borata nepřekonal. Je zde celá řada scén, u kterých jsem se smál, až jsem se za břicho popadal, taky pár scén, kdy jsem se cítil vážně trapně a obdivoval jsem Cohena, že do tohoto šel, a pár scén, který se nepovedly. Ale jako celek to funguje. Drsnější humor byste v roce 2009 určitě v kině nenašli. Ovšem pokud se červenáte už u Lásek jedné plavovlásky, tak nemůžu doporučit.

Říkej mi strýčku (2005)

Na tento film jsem byl zvědavý především proto, že ho režíroval a hlavní roli hrál Peter Paige, nezapomenutelný Emmett z Queer as folk. Pocity z něj mám ale velice rozporuplné. Ten film je velmi, velmi průměrný. Co je ale velice zajímavé, je ta oblast, kterou Peter Paige zpracovává. Pouští se totiž na velmi tenký led, a to na téma homosexuální pedofilie. Balancuje mezi tím, co je a co už není ve vztahu k malému dítěti normální. Jsem přesvědčený, že tento film je velmi autobiografický, protože zpracovat tímto způsobem tak citlivé téma by jinak Peter Paige nemohl. Musel být přesvědčený o tom, že může existovat hluboká láska k dítěti, přestože to není láska rodičovská. A to jeho přesvědčení muselo jednoduše pramenit z toho, že on sám něco takového ve svém životě prožil. Tak pokud jste zvědavý na neúmyslně natočený autobiografický film, tak ho pak můžu doporučit. Pokud jste zvědavý na Petera Paiga, radši koukněte na Queer as folk.

Milk (2008)

Při hodnocení tohoto filmu musím odlišit dvě věci, a to herecký výkon Seana Penna a film samotný. Sean Penn je jako homosexuální politik bojující za práva G/L komunity geniální. Do své role se dokázal dechberoucím způsobem vžít a zcela právem za ni dostal Oscara. Ale možná to je i slabina tohoto filmu. V jeho středu totiž stojí jen a jen Sean Penn. Ostatní sekundují. Žádná jiná postava už není příliš zajímavá, děj je víceméně lehce předvídatelný... nevím, výborný film, ale mohl být klidně ještě lepší.