Vlkochodci (2020)

Krapet mongoloidní princezna Mononoke, ve které polovinu dialogů tvoří provolávání "nooo", což začne být časem dost otravné. Je to prostě pro děcka.

Tenet (2020)

Sledovat Tenet je jako sledovat zvířata v austrálské buši. Víš, že je na nich něco špatně, máš i docela dobrou představu co to je (kadí vejce, ale přitom kojí), ale vlastně nemáš ponětí, jak by se to dalo spravit. Protože nejde o jednu "chybu", ale o celý design, který je postavený na bizardní premise. Všechno, co z něj v klasickém slova smyslu dělá špatný film (logické kiksy, nevysvětlitelná motivace postav a celkově vyprázdněné charaktery, chatrná, špatně exponovaná zápletka) z něj dělá "morálně" lepší film, než je Inception. Inception byl příliš uhlazenou, falešně intelektuální podívanou. Lákal komplexitou, ale po vstřebání jeho "vrstev" se odměnil jen tuctovou tříaktovkou. Tenet není uhlazený, mnohokrát jsem měl pocit, že smrdí papírem. Zároveň vím, že pokud by se měly jeho vlnky a nerovnosti začít žehlit, došlo by jen k tomu, že se nashromáždí někde jinde. Jako když se snažíš obalit sféru listem papíru. Vzniknou ti zlomy a překlady, kterých se nikdy nezbavíš. Tenet je potřeba chápat abstraktně. Dokonce bych, řekl, že lidé, kteří se na film divají po páté po sobě, aby vysledovali zápletku přistupují k filmu chybně. Protože zápletku filmu lze shrnout několika větami a postavy, jejichž motivaci známe (Debicki, Branagh) jsou vlastně nejméně zajímavé. Na Tenetu je nejdůležitější to, že nás nutí domyslet události, které se dějí mimo záběr, optikou pravidel nastolených ve filmu. Nutí nás doplnit motivaci postav, které jsou zdánlivě bez motivace. Nutí nás vytvářet v mysli prostor pro koncept, který se na fundamentální úrovni zpěčuje naší žité skutečnosti. Nutí nás uhlazovat papír, přestože jde o Sisyfovskou práci. A tím nám uděluje cennou lekci. * po druhém zhlédnutí měním hodnocení na plné. Jeden z nejdůležitějších blockbusterů posledních let.

Biyeolhan geori (2006)

Celkově nesoustředěné, příliš dlouhé bez výraznějších momentů. Výjimkou byla scéna bodání & mlácení se v bahně na začátku filmu, která byla skvěle zvládnutá. Škoda, že zbytek bojových scén bylo jen preludium na stejné téma. Příjemné, naivní a nezáživné.

Umbrella Academy (2019) (seriál) odpad!

What a shitshow. Dal jsem tomu 3 díly... otravné postavy, kterým vesměs druhořadí herci nebyli schopní vdechnout život (pětka je celkem fajn, ač má dost nesmyslnou back story). Chybějící logika a kontinuita scén - proč se řeší že Hulk je chlupatej ve chvíli, kdy malém barák vystříleli dva kokoti s plechovým kýblem na palici? Wtf dialogy a neustálé čekání na to, kdy už se něco zajímavého stane. Tam kde Watchmen pokládá poměrně hluboké etické a filosofické otázky a The Boys servíruje kulervoucí akci a břitké hlášky tahle show není schopna ani udržet stolici. Ne děkuji.

Vyproštění (2020)

Příliš mě sral příběh a postavy, než abych si mohl užít akci. Ve výsledku jsem se místy dost nudil, takže i když za akční pasáže klobouček dolů, celkově bych dal přednost tomu nevěnovat ty dvě hodiny.

Pravdivá romance (1993)

Co se tarantinovek bez Tarantina týče, mnohem víc se mi líbí (pře)stylizovanost Natural Born Killers než Scottovy True Romance. Některé scény vyloženě zabíjí trapácká hudba, kdy to vypadá, že Cimr složil generickou hudbu do výtahu a náhodou ji šoupl Scottovi do jeho filmu. Přestože dialogy jsou tarantinovské, scény navozují méně napětí-uvolnění, na které jsme tolik zvyklí od Tarantina. Pěkná, ale zapomenutelná podívaná. Cameo SLJ byl jeden z vrcholů filmu, typické tarantino hlody v provedení jeho (dnes již) dvorního herce.

Sex, lži a video (1989)

Po druhém shlédnutí, téměř po deseti letech zvedám hodnocení o hvězdu na plných 5*. Bravurní dialogy a perfektní paraverbální herectví. Nesklouzává k černobílému pohledu na aktéry, motivace postav je nádherně nepřímočará přesto přirozená. Úžasný film.

Kulky spravedlnosti (2019)

Váhal jsem, zda filmu dát 4* či 5*, ale jelikož ve filmu bylo vše, co chci a očekávám od akčního nářezu, zakotvil jsem na 5*. Tak si to vezměme popořádku. Máme tu incest, reálný zásuny, spoustu hoven, gore a navrch Řiťáka, zastřelení falešného Christiana Ronalda, cestování časem, soutěž o nejlepší mužský zadek, lidský farmy, robota, goa'ulda a Mission Impossible masky. Když jsem k tomu přičetl bravurní dialogy ("Humanity is a God's mistake" *mrk mrk*, "Benedict Asshole???" *mrk mrk*) za které by se rozhodně nestyděl ani Tarantino a konec který je nádherným kontrapunktem Mulholland drive a teplé verze Prciček, tak mi došlo jde dost možná o nejzásadnější film tohoto roku, a že 5* prostě dostat musí. Doufám, že z Kazachstánu zase někdy něco vyleze. Už se moc těším.

Genndy Tartakovsky's Primal (2019) (seriál)

Po třech dílech zatracená nuda. Příběh tvoří celkem nahodilé souboje mezi pračlověkem a dinosaurkou na jedné straně a nějakým jiným velkým zvířetem na straně druhé. Boj je víceméně na jedno brdo, ale i tak je stále tou nejzajímavější složkou seriálu. Nechápu ten hype.

Párty Hárd (2019)

Spíš party soft. Nezanechá trvalý následky. Vhodný i rodinku s děckama.