Smoke (1995)

Povídkový film, který se podle mě příliš nepovedl. Z počátku to sice vypadá jako solidně se „rozehraná“ záležitost, ale postupně, jak film běží jsme si připadal čím dál více znuděný celým dějem. Malý obchůdek s tabákovými produkty sice všechny aktéry do jisté míry spojuje, ale toto spojení rozhodně nefunguje „do hloubky“. Nedokázal jsme se k nim přiblížit a stejně tak m celý děj přišel příliš roztahaný s velkým množstvím „vedlejších uliček“, které jsou naneštěstí pro film nedořešeny, jen tak vyplynou z děje a zase do něj zapadnou. Bohužel nemůžu být spokojen.

21 gramů (2003)

Jakou cenu má lidský život nebo lépe, co je to lidský život a naše duše? 21 gramů na cestě do pekla nebo nebe? Zásadní otázka nebo otázky na které naráží tento film mají své kouzlo jistě pro každého diváka. Není to laciná vábička pro všechny kolem, aby si pustili tento film, je to prostá snaha odpovědět na tuto otázku. Bohužel se mi asi nepodařilo naladit se na stejnou vlnu s tímto filmem, zdál se mi příliš překombinovaný a v některých okamžicích snad i účelový pro to, aby se hrálo na větší efekt. Zřejmě bych ocenil jednoduší nebo lineárnější příběh a menší dějový záběr o to více by mohli snad jít tvůrci „do hloubky“ rozebíraného tématu. Takhle jenom oscilovali s jednotlivými postavami a jejich osudy kolem toho, co bylo hlavní, aniž by se toho ve skutečnosti doopravdy dotkli.

S.W.A.T. - Jednotka rychlého nasazení (2003)

Nevím jaký stav chtěli tvůrci filmu vyvolat u diváku, ale u mě to rozhodně nebyla spokojenost. První půle se nese v docela dobrém tempu, ale druhá část je pro mě opravdový propadák a zklamání. Po dlouhé době jsme zase viděl spoustu naivních scén a situací, které mi ledování filmu znechutily. Říkal jsme si kolikrát musela našim hrdinům pomoct prozřetelnost, aby uspěli, tolik šťastných náhod, kolik měli ti „dobří“, to se hned tak nevidí, stejně jako opravdu nepříliš dobří „záporáci“, kteří snad ani neumí střílet podle toho, co předvedli.

Poslední pokušení Krista (1988)

Obsahově velmi bohatý film, který se zaobírá podstatou lidského života na zemi, kterou dešifruje skrze osudy Ježíše Krista. Ten je ve filmu vykreslen v netradičním světle, z počátku se podobá „ lidské nicce“bez důstojnosti, která kolaboruje v Římany, aby se ovšem na konce celého příběhu dospěl ke své pravé podstatě a vyslyšel volání svého otce. Nikoliv ovšem jako direktivní rozkaz z „hůry“, ale jako zvnitřněnou představu, ke které došel na své cestě životem, skrze své poznání a paradoxně i skrze pomoc svých učedníků. Zde bych asi uvedl zejména Jidáše, jehož role se ve filmu vymyká tradičnímu pojetí velmi mnoho. Je to silný vitální člověk, který si z počátku udržuje no Krista odstup a přemýšlí nad jeho činy skutky i údělem. Nakonec se mu podle mě stane nejbližším přítelem a učedníkem. Zároveň podstoupí velkou oběť své lásky k němu, když Krista na jeho vlastní přání zradí. Jaké jsou tedy nakonec moje pocity z filmu? Mělo by to být nejenom uspokojení nad dobře natočeným filmem, ale i víru v to, že pokud je naše tělo arénou své fyzické a duchovní podstaty, lze v tomto zápasu nalézt kompromis a dojít smíření obou dvou podstat.

Appleseed (2004)

Vizuálně velmi povedené anime, tentokrát z post apokalyptického světa, ve kterém spolu žijí v jednom městě lidé spolu s bioroidy, kteří se lidem velmi podobají a mají za úkol je chránit a žít s nimi v harmonii. Bohužel není všechno tak ideální a hlavní hrdinka je postavena před několik zásadních rozhodnutí. V mých očích je velkým mínusem příběh, nelíbil se tak moc jako animace, takže nemůžu dát plné hodnocení.

Vampire Hunter D (1985)

„D“ je jako dampir uvězněn mezi dvěma světy, lidí a vampírů. Nese si tak životem těžké břímě z něhož vyplývá hlavně osamělost, kterou si sice možná tak trochu pěstuje sám, ale zřejmě k ní je stejně odsouzen. Jeho první dobrodružství jsem viděl až zpětně po jeho druhém vystoupení, takže moje očekávání byla vysoká. Zklamán jsme ale nebyl, charisma měl už v prvním dobrodružství, stejně tak dobrou formu nutnou k likvidaci různých nestvůr. Oproti pokračování najdete v tomto dobrodružství více akce , takže se určitě nebudete nudit.

Štamgast (1987)

Kdo chce být prorok správného člověka? Kdo chce být ten co řekne, že žijeme správně? Žít ve zlaté kleci nebo na smetišti, nebo v tomto případě v pochybném podnájmu s pochybnou ženou pochybný život. Jenomže ta žena o vás stojí, ano je alkoholička, ale zřejmě vás miluje a navíc si dokáže užívat bezprostřednosti života jako náš hlavní hrdina, živelná střela vystřelená do svého života. Musím velmi ocenit herecký výkon Mickeyho Rourke, jeho pohyby a celkové vystupování byly skvělé. Podobných filmu je poskromnu, nekonečné propíjení se na dno láhve zrovna není kdoví jak zajímavé téma, ale i přesto je třeba vidět život a jeho možnosti i z jiné stránky než jen z té svojí možná uniformní perspektivy mravokárce. Zlatý roh je sice „pajzl“ s pochybnými existencemi, ale vytváří si svůj vlastní svět se svými pravidly, do kterého patří i pravidelné bitky jako jeho výraz. Všichni přece žijeme ve svých světech.

Naušika z Větrného údolí (1984)

Jsou pocity z filmu to co by mělo rozhodovat o jeho kvalitě v očích diváka? Pokud tomu tak skutečně je, nemůžu se v tomto případě ubránit nejvyššímu hodnocení. Příběh z apokalyptického světa, stovky let po velké katastrofě vypráví o hledání vztahu mezi přírodou a zbytky lidské civilizace. Ta chce na jedné straně žít svým klidným životem ale jsou zde i tací, kteří chtějí „pustinu“ a její obyvatele vyhladit ve prospěch lidské civilizace. Myslím, že se zde podařilo tvůrcům zdařile vystihnout onen moment hledání rovnováhy, tolerance a porozumění mezi světem lidí a „pustinou“, nebo chcete-li přírodou. Krátkozrace odsoudit je snadné ale pochopit, že jedno dává život druhému a je na něm závislé vyžaduje přemýšlení a odstup. ( V tomto případě čistil porost z „pustiny“ vodu, kterou pili lidé, pokud se nemýlím.) Možná se může zdát film v některých pasážích příliš dětský, ale řekl bych , že to není na škodu věci, je to jen pohled na danou myšlenku skrze jiné zorné pole. „Poselství“ nebo bych měl raději napsat hlavní myšlenka filmu svoji podstatu neztratí. Nezbývá mi než film doporučit.

Kung prásk: Smrtonosná smrt (2002)

Na konci jsme se sám sebe ptal jestli mám litovat toho, že jsme se na to díval. Je to hrozná slátanina, která má snad jen jedno světlejší místo a to je souboj s krávou na louce, bohužel to je trochu málo na „povznesení“ do vyšších pater hodnocení, ale za snahu jenu hvězdičku dám.