Prokletí domu slunečnic (2007)

Z počátku solidní horor, který se ve svojí druhé polovině mění v trapnou záležitost. Těžko říct, jestli došel tvůrcům dech, ale tohle snad nemohli myslet vážně. Vždycky jsme si myslel, že když někoho bodne člověk vší silou vidlemi, tak ho to poznamená více než jen povrchově, ale to je asi to nejmenší, co mě štvalo. Hlavně ta závěrečná idylka na konci filmu, kdy se vše v dobré obrátilo. No jo asi jsme divný, že jim to nekvituji.

Den, kdy se zastavila Země (1951)

Nejlepší protiválečné sci-fi, které jsme viděl. Pokud ovšem není jediné, které jsme viděl. Nukleární válka klepe na dveře a přesto může vzniknout takový film, klobouk dolů před tvůrci. Dokázat takovým inteligentním způsobem apelovat na lidi kolem sebe a vyjádřit své názory se dnešním „moralistickým“ aj. podobný filmům příliš nedaří. Takže abych to shrnul. :-) Připravte se na nevšední sci-fi, s dobrým příběhem nad nímž se nejenom zasmějete, ale možná i popřemýšlíte.

Přepadení 13. okrsku (2005)

Jedna sněhová bouře a téměř opuštěná stanice se stávají dějištěm boje o přežití skupinky různorodých individuí, od policistů ve stanici až p jejich vězně. Proti nim ovšem nestojí zločinci nýbrž zkorumpovaní policisté. Bohužel provedení není opravdu nic moc a to nejhorší přijde na konci filmu, nečekané rozuzlení o němž nebudu mluvit, abych vás případně nepřipravil o to potěšení a nebo spíše pohoršení? Uvidíte sami.

Medvěd (1988)

Rodinný film, který aspiruje svým projeven na mnohem vyšší mety. Diváci rádi roní slzy u filmů kde trpí děti nebo zvířata, kde je jasné kdo je s kým a co je dobré a co zlé. Něco podobného nalezneme i tady, v tragickém osiření malého medvěda. Citová stránka v tomto filmu ovšem není laciné pozlátko, které by mělo diváka odzbrojit a přilákat k příběhu, je to mnohem více. Střed zvířecího světa s tím naším, který za stupují lovci. Z počátku je to souboj, ale na konci se z toho stává manifestace toho jací jsme nebo lépe jací můžeme být, po něčem toužíme obětujeme tomu mnoho úsilí a sil, přesto však dokážeme vystoupit ze stínu našich cílů, které si někdy bláhově vytváříme. „Protože největší dobrodružství je nechat žít“. Protože ve věcech které děláme poznáváme i sami sebe a vidíme jací jsme. Film tak není jen plytkou „pohádkou“, ale dostává, pro mě, jiný rozměr. Odpovídá i na otázku jací bychom měli být. Nesmím zapomenout ani na atmosféru, kterou vytváří působivá příroda.

Bazén (2001) odpad!

Někdy si po sledování filmu říkám, že jsem mohl tu dobu jeho trvání strávit nějakým jiným způsobem než jen nevěřícně kroutit před obrazovkou. Tento film je toho klasickým příkladem. „Herci a herecké výkony“ na úrovní napětím prošpikovaná atmosféra a nesmíme zapomenout a skvělé klišé, v podobě typizace maniaka a jeho motivů proč zabíjí ostatní. Takže jako vždy tady máme předvídatelné schéma děje. Uzavřený prostor ve kterém jsou všichni chyceni spolu s vrahem. Vážně mě ta „recyklace“ „klasických figur“ a skládání filmu s polotovarů, které byl úspěšně použity v jiném filmu moc nebaví. Kdyby bylo provedení alespoň takové jako v originále.

Jára Cimrman ležící, spící (1983)

Dobrodruh, hrdina, umělec, tvůrčí osobnost, kreativní duch etc. Takový je muž mnoha tváří fiktivní génius přelomu století. Kdo jej nezná, ten jen musí poznat a kdo jej poznal, ten si jej musí uchovat ve své paměti a šířit jeho slávu dále. :-) „Životopisný“ film pak divákovi představuje mistra v poněkud jiném světle. Nejsem sice fanoušek tohoto „velikána“, ale zábavy jsme si v tomto filmu užil vrchovatě.

Bílé peklo (2001)

Velmi dobře natočený film o odhodlání jedno zajatého německého vojáka dostat se domů. Divák se zase jednou dozví o tom jak velké může být lidské touha dosáhnout svého vysněného cíle a to na obě dvě strany, jak na straně prchajícího, tak na straně toho, kdo ho honí. Překvapivé rozuzlením divákovi přináší scéna na mostě. Kdo je vítěz a kdo je poražený? Tohle byl pro mě jeden z nejsilnějších momentů celého filmu. Otázka po tom zda zde měl film skončit v tomto místě, je pak podle mě zbytečná. Clemens Fotell objímající se na konci filmu se svojí rodinou ve vánoční atmosféře je pravým vyvrcholením celého filmu. Vždyť o to mu šlo po celý film o tom snil a toho docílil, kdyby film skončil na tom mostě byl by neúplný, bez svojí finality. Jako divák bych se cítil osobně také okradený o konec. Nemyslím si proto, že by šlo ze strany tvůrců o nějakou úlitbu divákovi, nebo těm citlivým, kteří potřebuji dobrý konec. Právě v tom je velikost tohoto filmu, dokázal se naplnit až do konce. Pokud se vám zdá délka filmu smrtící, tak nevěště hlavu. Clemensovo putování netrpí nezajímavými momenty a díky variabilitě kulis a lidí s nimiž se setkává jde o poutavou podívanou.

Dawsonův svět (1998) (seriál)

Jeden ze seriálů mého dospívání. Bohužel pro něj jsem ho nekvitoval tak jako Beverly Hills. Hlavní hrdina mi prostě přijde jako nesympatický adolescent, který se snaží svým přístupem všem zalíbit a pořád něco řeší tím svým postupně čím dál více zajídajícím se způsobem. Navíc mi přišel celý seriál od tvůrců více manipulující vzhledem k divákovi než jiné podobné „ságy“. Podle mě jsou rozhodně lepší „výchovně – společenské“ seriály, na tenhle jsme se díval stejně jen proto abych měl přehled a věděl o čem že si to kamarádka Lenka v lavici za mnou pořád povídá se Zuzkou. :-)

Beverly Hills 90210 (1990) (seriál)

Vzpomínám si když mi bylo 13 let a začal jsem se na to dívat. Dá se říct, že jsme na tom seriálu vyrostl, dost jsme to řešili v na základce se spolužáky. Jo to byly časy. Možná by neškodilo poslat tvůrcům a hercům děkovný dopis, za to jak mi zpříjemnili dospívání. :-) Bohužel jsem byl rozčarován sledními sériemi ze kterých se vytratil svěží duch prvních dílu, herci zestárli a já taky, takže bylo po srandě. Neodpustím si tady ale menší polemiku s druhým podobným „výchovně – společenským“ seriálem a to je Dawsonův svět. Na střední jsme zažil mánii kolem tohoto „hrdiny“ a jeho kamarádů. Hodně mých známých „převléklo kabáty“, ale já pořád fandím Beverly Hills. :-)

Resident Evil: Zánik (2007)

Nové dobrodružství, staří hrdinové. Třetí díl se na můj vkus posunul v dějové linii příliš daleko, zůstalo mnoho nevyřčených odpovědí, které se vám budou vrtat v hlavě. Stejně tak zakončení třetího dílu vás jenom naštve protože, to není konec, ale chtělo by se říci začátek dalšího boje. :-) Snad diváka nezačnou případné další díly nudit. Ps: Stejně nechápu jak mohlo být v tom kontejneru na konci tolik agresivních „mrtvol“.