Osudový dotek (2004)

VŠECHNO ŠPATNĚ !!! Jestliže se tento film řadí do žánrové kategorie sci-fi (možná i do jisté míry fantasy), tak samotnému námětu jako takovému nelze nic vytýkat, ba dokonce bych ho i pochválil. A co je dobře dál? Další klady tohoto filmu hledám jen velice těžko. Námět převedený do scénáře = špatně, reřie = špatně. Tento můj silně kritický pohled budu demonstrovat na příkladu, kdy hlavní hrdina je po celou dobu vsazen do pózy: "VŠECHNO BUDE ZASE OK, NEBOJTE SE." což říká téměř s ledovým klidem. Tímto charakterisktickým rysem automaticky odbouráte prostor pro jiné hodnoty (například psychologie postavy, dramatičnost, napětí, překvapivý dějový zvrat atd atd). Nakonec ani herecký výkon A. Kutchera, který by měl vévodit celému filmu, je podle mého názoru spíše průměrný a zcela nevýrazný. Pro mě osobně tento film nenávratně končí v propadlišti filmových dějin.

Lost Highway (1997)

Tento snímek NENÍ nesmysl ani hovadina (někteří ignoranti to tvrdí). Ani NENÍ podvodem na divákovi. Je to film, který se dívá na duševně nemocného člověka zevnitř, tak jak on sám vnímá realitu. Tento snímek bych přirovnal k detektivnímu románu, ve kterém vyšetřovatel nevyřkne tradiční slova: "Vrahem je ..." Tímto se také vysmívám všem, kteří jsou nadšení z filmů, které v průběhu děje vedou diváka špatnou cestou a na závěr mu s velkou slávou řeknou šokující řešení. Takovéto filmy nemohou být na druhé shlédnutí tak dobré.

Rodinná oslava (1998)

Úžasné drama odehrávající se na jednom honosném panství, kde se původně zamýšlená velká rodinná oslava zvrtne v něco, co nikdo nečekal. Kromě toho, že je to vynikající film po všech stránkách od scénáře až po herecké výkony, tak bych zvlášť ocenil dvě věci: (1)Výkon kameramana, který se musel docela zapotit a možná i nějakou tu ránu „slíznul“. (2) Perfektně vykreslená atmosféra obsluhujícího a kuchařského personálu. (Sám jsem jako praxi na střední hotelové škole několik podobných akcí absolvoval – bylo to přesně takové).

Ran (1985)

Bohužel až příliš rozvleklý opus, jehož přehnaná délka zastiňuje ostatní klady. Jednoduše zhodnotím slovy: „dvakrát nudí a jednou nadchne“.

Lolita (1962)

Velmi decentní komedie, která z celého příběhu odkrývá jen kousíček. Dost věcí si musí člověk domyslet sám. Kubrick si sice vybral velmi odvážné téma, ale bohužel byl nucen většinu věcí ukázat jen v náznaku. Jinak opět zaujme Peter Sellers, který tentokrát ztvárnil jednu ze svých důstojnějších filmových rolí.

Donnie Darko (2001)

Tenhle snímek má v sobě úplně všechno, co mám rád. Tajemno, napětí, výborné herecké výkony, padnoucí hudbu, pohyb kamery, strašně zajímavý námět, vtip, úžasné dialogy .... Tohle je prostě můj film. Pro mě nejkomplexnější co znám.

Dellamorte Dellamore (1994)

Hororová komedie, u které jsem sice nepadal smíchy pod stůl, přesto mě výborně pobavila. Nejvíc bych asi ocenil kameru, která mě až nečekaně mnohokrát nadchla (například záběr přes hořící papír byl nezapomenutelný). Navíc na konec přišla hluboká myšlenka, která definitivně poslala tento film mezi nadprůměrné kusy.

Čekej do tmy (1967)

Výborný film, ve kterém především zaujme postava slepé ženy (výborně ji hraje Audrey Hepburn), která hrdinně čelí nástrahám gaunerů, kteří se ji snaží lstivě využít.

Byl jsem při tom (1979)

Pouze průměrný film. Kdyby v něm nehrál Peter Sellers, tak by upadl v úplné zapomnění. Přesto na tomto filmu oceňuji dvě věci. Jednak herecký výkon Petera Sellerse a potom fakt, že z toho režisér NEudělal stupidní frašku

Zabíjení (1956)

Už od prvních minut mi bylo jasné, že sleduji vynikající film. S každou výbornou scénou jsem se těšil na tu další. Nesmírně důležitá je po celou dobu osoba vypravěče, která dodává filmu nezapomenutelné napětí a zvyšuje působivost děje. Jedinou nepovedenou věcí je závěr (5 minut), který se dal vyřešit jinak, aby nepůsobil příliš „hloupě“.