Pan Wonka a jeho čokoládovna (1971)

Jasně, Mel Stuart dělá to samé co Burton: Všechno, co jen může vyždímat z rozpočtu a herců. Obojí je zde bohužel jako z televizní pohádky na nedělní odpoledne. Napadlo mě, co bych filmu řekl, kdybych ho viděl před deseti patnácti lety - Nevýrazné písničky by mě otravovaly a Umpa Lumpové by mně asi svým zjevem děsili. Nejspíš bych to ani nevydržel do konce.

Pánská jízda (2004)

Byla by to jedna hvězdička, kdyby tu nebyl Josef Abrhám, který si ty nejlepšímomenty ve filmu vymyslel sám při natáčení.

Pach krve (2003)

V kladném smyslu mě zaujala jenom kamera, která se dost nepříjemně lepí na postavy a nechává jenom tušit, jestli už jim stojí za zády bubák. Ale když už se bubák objeví, je to překvapivě dost nudné. V záporném smyslu se mi do paměti vrylo nelogické chování všech, včetně zloduchů (proč na konci jen tak civí z okna, jak jim ten přeživší oběd krade mapu? Jeden dva šípy a je po starostech, ne?)

Občan Kane (1941)

Při sledování Občana jsem se nenudil, ale jeho významnost mi zatím uniká, proto si prozatím nedovolím ohodnotit.

Teorie létání (1998)

Jistěže, Paula Greengrasse jste si všichni zamilovali díky Bournovu mýtu a Letu číslo 93. Mně k tomu ale stačilo tohle velké malé dílo. Teorie létání bere desítky klišé z ubulených limonád, kde je předem jasné, kudy se bude příběh dvou náhodně sejítých looserů ubírat, a přetváří je do nevídané podoby stovkami skvělých nápadů. Helena Bonham Carterová pomalu umírá, snílek Kenneth Branagh si v garáži staví letadlo, jejich blízcí jsou jim na míle vzdáleni a jedna panenská blána čeká na odstranění. Od začátku je jasné, že smrt příjde, letadlo vzlétne a všechny bariéry budou protrženy. Všemu ovšem dává úplně nový rozměr drsný černý humor a promyšlené dialogy, které opravdu chytí za srdce. Skoro se mi nechce věřit, že scénář napsal debutant. Chemie mezi hlavními představiteli funguje skvěle a jméno režiséra je zárukou samo o sobě. Teorie létání je podle mě hrozně nedoceněná.

Babe 2: Prasátko ve městě (1998)

Výtvarně úchvatná podivnost. Jestli je pravda, že největší peklo na filmařině je práce se zvířaty, tak si pan Miller zaslouží propustku do nebe. Tím myslím do opravdového nebe, filmařské nebe si nezaslouží, protože se dopustil velkého hříchu a do Babe 2 pustil kromě zvířátek také lidi, kteří se je snaží trumfnout tak šílenými výstupy, že bych se bál, aby z nich děti neměli psychickou újmu.