• Thriller

Sběratel polibků (1997)

Slabota, vůbec mne to nebavilo. Vyšetřovací metody pro slaboduché, policajti úplní dementi, zpackali co mohli a napětí žádné. Prošpikované americkým filmovým klišé, nerozumím tomu dobrému hodnocení. Možná jsem podobných filmů již viděl hodně, tenhle patřil k nejhorším. Dle data výroby to dřív mohlo být o hvězdičku lepší, nyní však průser.

Gympl (2007)

Bylo to lepší, než jsem čekal, jako náhled do života současných středoškoláků a školního prostředí celkově to u mne prošlo. Mladým se tam ale dost nadržuje, že je nebaví chodit do školy, protože se tam musím učit nepraktické hovadiny, chudáčci (jako kdyby předchozí generace nemusely). A proto je v pořádku, že se mohou vyřádit sprejováním všeho okolo. Více alarmující byl ale pohled na rodiče a jejich vztah ke škole.

Nelítostný souboj (1995)

Asi jsem podobných filmů již viděl hodně a tenhle mne ke konci dost nudil. Možná jsem ho taky viděl pozdě a třeba ostatní ho i kopírovali (a ty jsem viděl dřív), tedy mi ho znehodnotili. Každopádně poslední skoro hodinu jsem se nemohl dočkat, kdy to již konečně skončí. Byly tam rafinované triky a finty jak přelstít policajty, ale ty monumentální přestřelky s 50-100 mrtvími, které postřílí 3 borci a schytá to (alespoň, aby to nebylo úplně blbé, že) ten nejméně sympatický lupič- tak to je hodně profláklé. A tebe stejně film nutí obdivovat hlavního lupiče sympaťáka, který vlastně vůbec nechce zabíjet, jen si ukrást těch pár milionů...a konec byl průhledný, jen se na něj dost dlouho čekalo. Ne, pro mne tohle žádný superfilm není.

Svět nic neví (1987)

Podle mne velmi precizně zvládnuté psychologické drama na pozadí nárůstu nacismu v českém pohraničí. Perfektně provedené, včetně detailů, také některé hlášky měly doslova filosofický rozměr. Mladý, ambiciozní, zhýralý muž s neujasněnýma životníma hodnotama se nejdříve výhodně ožení a pak se zaplete sudeťáky. Nicméně (a tady se s většinou recenzentů neshodnu) si to začne uvědomovat a snaží se z celé mašinérie vycouvat, avšak už je pozdě. Den před shlédnutím jsem viděl jiný Svobodův film - Prokletí domu Hajnů a zajímavé je téměř totožné obsazení a dokonce do charakterově podobných rolí!

Tři dny ke svobodě (2010)

Rozhodoval jsem se mezi 3 a 4*, ale nakonec jen 3. Byla tam některá hluchá místa a tak úplně mne to nepohltilo, i když možná to bude TV Joj, která měla brutálně dlouhé reklamní přestávky. V obsahu filmu tu píšou, že usilovně pátrá po důkazu, což právě vůbec není pravda - místo toho plánuje velmi složitý útěk z vězení. Zvedam na 4, bez reklam to ma svih.

Ďáblova lest (2009) (seriál)

Po dvou shlédnutých dílech dávám celkem vysoké hodnocení. Baví mne to více než Leonardo, holt Trojan umí. I když je to občas přitažené za vlasy a na efekt (jako celý tento žánr), tak pořád je to dost zábavné a donutilo mne to si nějaká fakta ověřit a ...světe div se, hodně jich bylo pravdivých. Základ je šikovně napsaný, Ďáblova bible a s ní spojená legenda je dobře vybraná látka, pěkné záběry na úžasné historické památky, herci, ketří opravdu hrají. Celkově mi to připadá nadstandardně zvládnuté na televizní film.

Gravitace (2013)

Byli jsme na 3D projekci v Hostivaři, Atmos zvuk super, ale chtělo to větší plátno, takže asi bych doporučil IMAX na Floře. Vizuální podívaná parádní, subjektivní pohledy zkrz hledí helmy jsou velmi působivé, akce je tam dobře řemeslně zvládnutá (kdy se vám poštěstí, aby kolem vás lítaly úlomky z rozbitého kosmického korábu, že?), ale přece jen to trochu přehnali s tím hollywoodským superhrdnistvím a asi i pár fyzikálních úletů tam bylo. Nicméně Clooney si může ve svém playlistu odškrtnout dalšího neodolatelného sympaťáka, tentokrát v kosmu.

Pět holek na krku (1967)

Hlavní poznatek z filmu pro mne je, že Andrea Čunderlíková umí hrát jen jeden typ postav - zadumané, nepřítomné, nemluvné panny. Asi to ani nehraje. Druhý poznatek byl posun morálky - dospívající školačka měla doma velký průser za větu v dopise "že by se s ním chtěla líbat" nebo tak něco. Nyní by asi takovýho zaracha nedostala ani za autoerotiku přes skype.

Nádech (2010)

Docela překvapivá idealistická pointa, která vlastně překvapí hlavně svou nereálností. Spousta nelogičností, částečně způsobené rozdílným pohledem Američanů na problematicku dárcovství orgánů. Když mu řekne doktor, že plíce budou do týdne a on odvětí, že musí být do 1 dne - tak co asi čekal? A to, že v USA přesně dodržují pořadník a bohatí a mocní pokorně čekají, až na ně příjde řada, se mi taky nezdá. Ale je to místy napínavé a mexické prostředí je zajímavé, takže se to dá skouknout.

Sráči (2011) (TV film)

Tak tedy nevím, co s tím. Chvílemi to vypadalo jako filmové cvičení, hlavně ze začátku filmu spousta logických nesmyslů, postavy většinou tak nějak postávají jakoby herci nevěděli, jestli mají hrát, nebo je pauza...Pak se to trochu rozjede, ale stále tam jsou občas hluchá místa, zbytečné scény. Nicméně nějaké poselství jsem tam zaznamenal a nějaký ten pocit (zejména zoufalství a zmaru) to ve mně vyvolalo, takže vyloženě ztracený čas to nebyl.