Mystery, Aljaška (1999)

Celkem oddechové béčko, ale na 3* to vytahují dvě věci. Občas pěkné záběry na tamní krajinu. Skutečnost, že tvůrci odolali pokušení z toho udělat úplný doják výsledkem toho finálního zápasu.

Borg/McEnroe (2017)

Po Rivalech asi trochu zklamání, chyběl tomu trochu spád. A to jsem za ta léta zapomněl, jak to tehdy vlastně dopadlo, takže finále drama trochu bylo.

Tah pěšcem (2014)

Nic moc pro šachisty, historicky je to hodně nepřesné. Třeba roku 59 byl v rámci SSSR Spasskij pouze "řadový" velmistr, jež se dvakrát za sebou nedostal do turnaje kandidátů. A míst měli až do Curacaa pět, takže nejlépe sedmý v zemi. Hned svou první zkušební partii v klubu zahájil jako bílý tahem 1.d4 a pokračoval dámským gambitem - Skutečný Bobby byl zapřisáhlým příznivcem tahu 1.e4. Dámský gambit hrál snad prvně až proti Spasskému v zápase roku 1972. Přehrávání partie z ruského časopisu začíná dost podivnými tahy 1.h4 h5. Na olympiádě ve Varně spolu nemohli Rusové šetřit síly krátkými remízami. Olympiáda je soutěž čtyřčlenných družstev. Tahle stížnost následovala až po turnaji kandidátů na ostrově Curacao, tam se dnes již ví, že před turnajem uzavřeli takovou dohodu hlavní ruští favorité Petrosjan, Korčnoj, Geller. Dále tam byli ze SSSR ještě Keres a nemocný Tal - s tím jediným se Fischer dokázal trochu zkamarádit. Spasskij se tam tehdy ještě neprobojoval. Až o tři roky později a hned se dostal k prvnímu zápasu o titul, který ovšem prohrál, mistrem světa se stal až v roce 1969. Na přelomu 50. a 60.let se Bobby snažil utkat o titul zejména s Botvinnikem, ale mimo cyklus MS FIDE. To v tehdejším Sojuzu nemohlo projít, proč by riskovali?

Musíme si pomáhat (2000)

Silný film. A nejvíc mi překvapil Polívka, zde dost vystoupil ze svého obvyklého profilu. Dušek také skvělý. Před chvílí jsem se podíval podruhé, po letech. Zaujal mi týdeník hned na začátku - 1.chyba: Kuřáka na čas pro povinné zatemnění upozorní zabzučení digitálek (v roce snad 45?!). 2.chyba - Pepi Bican, 5000 gólů, v zápase Slavia-Viktoria, i podle kulis na Letné, kde tehdy Slavia působila. Ovšem když ten gól dá, na ukazateli naskočí domácí-hosté 0:1... :)

Rebelové (2001)

Vítejte v letech šedesátých, jednoho z nejoptimističtějších období posledních sto let. Lety do vesmíru, transplantace, rozvolňování komunismu, lidstvo tak nějak mělo pocit, že není nic, co by se nedalo zvládnout. Atmosféru ten film myslím vystihl slušně, i přes drobné chybičky, že herečky mají prádlo, jaké by v té době asi u nás těžko mohly mít. Nepasuje tam ten pozorný občan, průvodčí ve vlaku, do období zřejmě krátce před 21.8. Takoví "hrdinové" byli tak dva roky před a po, když jsem četl edici Saturn, dělalo se mi z nich na blití. Podobně ti kluci, že by zběhli z vojny zrovna na vrcholu Pražského jara? Nějaké vady ten příběh asi má. Norisová, vlastně obě, jsou moc krásné, ale takovému Hanákovi to zase tolik nebaštím. Ať již úslužný pingl, nebo hodný tatík. Možná to je tím, že jsem Gympl viděl dřív, tam si střihl přísného fotra a sedlo to víc.

Zobani (1993) (TV film)

Celkem odpad. Vypadá to, že to točil někdo, kdo tam vůbec nebyl, nebo nejdříve v pozdních osmdesátkách, takže o mazácké vojně slyšel spíš z doslechu některé ty zkazky, které po útvarech kolovaly a postupem času se samozřejmě nafukovaly. Celé je to poněkud přehnané. Docela jistě by neprošla vražda umlácením lopatou na buzeráku, to by se muselo provést daleko sofistikovaněji a i v případě, že by nebylo možné někoho obvinit, skončilo by to patrně převelením značné části jednotky. Smrtelný úraz byl mimořádná událost a to se hned vyšetřovalo. Vojáky v přijímači, tedy první měsíc do přísahy, také nebylo nutné k vynucení poslušnosti nějak moc mlátit. Prostě se jim zařídila při výcviku taková zátěž, že nevydrželi. A pokud snad někdo ano, udělalo se to formou kolektivního trestu - cvičila celá jednotka a oznámilo se, že je to kvůli tomu, co provedl vojín XY. Pak se zobani často pobili sami, za potutelných úsměvů mazáků - ale zase se dbalo, aby to bylo bez větších zranění, to by zase byla mimořádná událost (dále MU). O nácviku střelby na živý cíl pomocí slepých nábojů jsem také nikdy neslyšel a že by si pak pro legraci nabili pár ostrých? U střeleb musel být vždy lampasák, to by neprošlo. A munici vydával zase lampasák... A nejsem si jistý, zda se zbraň i s náboji mohla dostat do rukou vojákovi před přísahou, mám pocit, že ne. Jinak taková celkem normální šikana byly rajón, směny v kuchyni a škrabka brambor jen pro zobáky, mazáci obvykle také vynechávali rozcvičky a někdy si i nechávali přinést snídani. Občas sehnání cigaret, nebo nějakých peněz na vycházku už bylo horší (pan Duchoslav ze Sněženek, co jsem slyšel o Humenném půl roku po tom, co jsem tam byl já, by mohl vyprávět), dále třeba barevná hudba (nácvik bojové pohotovosti, kdy se každých pět minut nastupovalo na buzeráku v jiných hadrech), cikáňák (Vynést všechny věci na plachtu na buzerák a tam se hledaly nepovolené věci, zejména před cvičeními na Šumavě ulité náboje, aby náhodou nikoho nenapadlo se prostřílet. Tam třeba stráž ani nefasovala ze stejného důvodu náboje, takže jsem jednou trávil hlídku v polní kuchyni stáním na stole s nenabitým samopalem a pozorováním přímo přes kuchyň procházejícího stáda divočáků). A občas humorné vložky jako pořadový krok, kdy se větší silou duplo každý čtvrtý interval, takže pochodující jednotka vydávala zvuk jedoucího vlaku, někde prý běhání pod oknem s useknutými korunami stromů, takže mazáci z okna viděli, jak jim ta cesta domů pěkně ubíhá. Ke skutečnému ponižování pak zase tolik nedocházelo, pokud ano, tak nejhorší to bylo v izolovaných jednotkách a musel na to být nějaký psychopat, který si k tomu vytipoval vybrané typy, Maďar a knihovník zde ve filmu jsou právě takoví. A většinou bez dalších svědků, on by se jinak asi někdo našel, kdo by to trochu zkrotil, většina lidí tam nebyli idioti, i když trochu tam hrabalo všem. Ani herecké výkony mi nepřipadají nijak úžasné, Etzler je jako vrchní šikanista docela nepřesvědčivý. Snad nejlépe je zahraný asi ten Maďar a ještě tak ten gumák, typický neochotou cokoliv řešit a tedy ochotný sežrat jakoukoliv přijatelnou výmluvu. Ona jim totiž mazácká vojna, pokud nedocházelo k excesům, šetřila práci, pak nemuseli být tolik v kasárnách, mazáci se postarali, aby vše jakž takž šlapalo. Tam, kde mazáckou vojnu odstranili, byli lampasáci většinou nasraní, protože museli jednotku prakticky nepřetržitě hlídat.

Lajna (2017) (seriál)

Na internetový seriál dost dobré. Scénář přijatelný, obsazení hlavních rolí skvělé. A připadalo mi, že ty polední díly jsou lepší, jak ty úvodní. Nejvíc jsem se smál u pětky ve studiu a u sedmičky.

Balada o bombardérovi (2011)

Chvilku to jde, ale postupně nesmyslů přibývá. Vrcholem je scéna, kdy se partyzánské velení jde poradit o uprchlíkovi, zda mu věřit či ne a nechá ho v zemljance zcela bez dozoru... Scénář si cucal z prstu nějaký modroknížkář! Snahu o pravdivější film, než byly ty komunistické asi nelze upřít. Ale je také vidět, že proti dobám, kdy vše cálovalo Ministerstvo Pravdy je zde rozpočet béčkový, či spíše céčkový. A s tou pravdou je to takové "ruské". Největším záporákem je vlastně ruský kontráš a to už známe z našeho "Jen o rodinných záležitostech". Neokomunistická propaganda podsouvající, že to vlastně většina komunistů myslela dobře, ale ti zlí tajní to pohřbili. Je to jako s cibulí. Můžeme loupat dál a dál, ale 100 % pravdu nikdy nenajdeme. Patřila by tak *, za snahu dávám jednu navíc.

Vysoká modrá zeď (1973)

Tendenční propagandistický *. Občas prostřihy na imperialistické balóny, ze kterých pak padají štvavé imperialistické letáky, před kterými v jedné scéně prchá i stádo hus, koncem filmu pak po srážce s jedním z nich spadne civilní letadlo ČSA... Hnůj a ani herecké výkony to nezachrání. Včera jsem objevil na YouTube a po letech se díval ještě jednou, což mi přimělo snížit ze 2* na 1*. Jediné zajímavé na tom jsou snad občasné záběry z letadel

Da Vinciho démoni (2013) (seriál)

Mělo zůstat u 1.série. Pak už se historie příliš ohýbá a seriál se stává pochybnou fikcí.