Šifra mistra Leonarda (2006)

Knížka Šifra mistra Leonarda je neuvěřitelně čtivá, až si jeden říká: Sakra, ten chlápek, co to napsal, je fakt nadupanej! Film Šifra mistra Leonarda je zbytečně natahovaná záležitost, až si jeden říká: Sakra, ten chlápek, co to režíroval, v tom těžce plave! A to se Howardovi nedá upřít snaha. Snaží se diváka vtáhnout do děje podobně jako se to daří Brownovi. Používá k tomu flashbacky do minulosti hlavních hrdinů i do středověku nebo starověku, takže nám servíruje například boje o Jeruzalém. Pomocí různých vizuálních pomůcek se snaží divákům přiblížit Langdonovi myšlenkové pochody... Ale kýžený efekt se ne a ne dostavit. Problém bude už v předloze, která je podle mého jen těžce zfilmovatelná, už jen proto, že se v ní většinu času jen něco vysvětluje a více se zde mluví než jedná. Rozhodně nejde o úplný propadák, že to mohlo dopadnout ještě mnohem hůře dokazují pozdější Andělé a démoni. I tak ale Šifra mistra Leonarda stojí za podívání jen kvůli kvalitní předloze, dobrému hereckému obsazení a hlavně kvůli geniální hudbě Hanse Zimmera.

I Love You Phillip Morris (2009)

Ne, v tomto filmu se nikdo nevyznává z lásky k jednomu z největších výrobců tabákových výrobků. I když se nedá říct, že by se tady nekouřilo... Musím se přiznat, že mě film I Love You Phillip Morris mile překvapil. A nejvíc to platí o představiteli hlavního hrdiny. Jim Carrey se drží kupodivu hodně při zemi a nedává průchod svým excentrickým výstupům. Jeho Steven Russel je příjemně civilní a uvěřitelný. Carrey v pohodě zvládá nejen několik docela odvážných scén, ale i vážné momenty, kde dokazuje, že opravdu hrát umí. Ewan McGregor zůstává v jeho stínu, scénář mu ani nedává dostatečný prostor, aby se z něj vymanil. A tak se z toho stává obvyklá Carreyho one man show, ale tentokrát je to jen ku prospěchu věci.

Nezvratný osud (2000)

Když světlo světa spatří nějaký originální horor, je to pro fanouška tohoto žánru důvod k pořádné oslavě. A že je tady co slavit! V době svého vzniku na mě Nezvratný osud zapůsobil jako naprosté zjevení. Klasické schéma vyvražďovaček je tady totiž naroubované na neotřelý nápad se zubatou, které partička puberťáků překazila její plány. A kmotra s kosou si na hlavu srát nenechá... A to je možná další důvod, proč Nezvratný osud tolik zabodoval. Soupeřem hlavních hrdinů totiž není žádný dýchavičný úchyl v masce, ale samotná smrt, před kterou jednoduše není úniku. Škoda, že další pokračování už za prvním dílem notně zaostávala.

Chůva v akci (2010)

Mám rád Jackie Chana. Proto jsem se v průběhu celého filmu snažil přesvědčit sám sebe, že musím Chůvě v akci dát 2*. Bohužel ale nemůžu. Film jako takový by těm 2* odpovídal. Je tu ale jedno obrovské ale. A to jsou tři ratolesti, kterým Jackie dělá onu chůvu. Ty toitž mohou směle konkurovat i nesnesitelné Lucince z Letopisů Narnie. Absolutním vrcholem tohoto zvěrstva je pak ten kluk, který kdykoliv se objevil na scéně, tak se u mě dostavil dávivý efekt. Nemůžu se zbavit pocitu, že jeho herecký představitel musel dostat od Jackieho mezi oči, jinak si to nedokážu vysvětlit. Cokoliv by se na tomhle filmu našlo dobrého (a moc toho není), to on totálně pohřbívá v záplavě těch nejodpornějších výblitků v historii filmu. Vůbec to vypadá, že si tady dali dostaveníčko ti nejhorší ochotníci světa. Absolutně nejlepší herecký výkon tady předvádí Jackie. Za ním v těsném závěsu se drží želva, která je na scéně asi 3 minuty... Jackiemu to pořád obdivuhodně kope, ale proti těm malejm šmejdům prostě nemá šanci.

Ricochet: Odražená střela (1991)

Naivní, místy až hloupoučké a v dnešní době i nechtěně vtipné (obzvlášť s českým dabingem). Ale v ještě doznívajících 80. letech tyhle filmy frčely, proto to tvůrcům nemůžu mít za zlé. A nakonec jsem se i docela pobavil.

Hledám Susan. Zn.: Zoufale (1985)

Neoriginální komedie bez pořádného příběhu, bez nápadu, bez šťávy a bohužel většinou i bez vtipu. A ani oblečená neoblečená Madonna s tím nic nenadělá.

Vlak (1964)

Výborný válečný film o hrdinech, kteří sice nenosili uniformy, ale dokázali riskovat vlastní život kvůli ,,pouhému" umění.

Já, padouch (2010)

Pro mě bezkonkurenčně nejlepší fim za poslední dobu. Tenhle padouch si ukradl to nejlepší z grotesek i různých filmů o superpadouších. Dokáže pobavit, dojmout, jen jedno se mu nedaří - nudit diváka. Ale není to jen o ústředním padouchovi. Jeho mimoňové jsou legrační (ale ne trapní), jeho adoptivní dcery zase roztomilé (ale ne přeslazené). Prostě skvělá zábava pro všechny věkové kategorie!

Box (2009)

Zvěrstvo toho nejtěžšího ražení. Tvůrci chtěli být evidentně za každou cenu originální, takže do ,,filmu" nasrali naprosto vše, co je jen napadlo. Začneme tajemnou krabičkou, která slibuje mnohé, ale ani tady není nic zadarmo. Nestačí? Budiž, přidáme konspirační teorii, to nám na nějaký čas vydrží. Že ne? Fajn, přihodíme mimozemšťany. A aby to bylo trošku bububu, tak občas někdo bude krvácet z nosu. Vše důkladně proložíme kecama o lidech s tělesným postižením nebo o posmrtném životě. Juchů, to máme ale origoš film! Nikomu ale nedošlo, že ve výsledku to zákonitě musí dopadnout stejně, jako když pejsek s kočičkou pekli dort. Je smutné, že nápad nebyl špatný. Bohužel to vše nakonec skončí u lidí, kteří používají hotelový bazén jako teleport... A aby toho nebylo málo, všechny postavy ve filmu se chovají naprosto nelogicky. Tohle se může líbit opravdu jen silným masochistům. Chtěl jsem původně dát odpad, ale pak jsem si uvědomil, že jsem se u The Box docela slušně zasmál, takže tu 1 hvězdičku si nakonec zaslouží.

Holka z města (2009)

Klasická pohádka o rozmazlené holce z města, která je nucena nějaký čas žít v americkém zapadákově, kde samozřejmě tato kariéristka změní pohled na životní priority, najde si tady životní lásku a ve finále se nevyhne nutnému morálnímu ponaučení. Tentokrát je to vše zabaleno do reltivně slušného romanticko-komediálního balení. Pravda, z Renée Zellweger se postupně začíná stávat blonďatý, neustále se šklebící kašpárek, ale i to se díky snesitelné stopáži dá vydržet.