Král Ubu (1996)

Dystopická vízia dnešného Slovenska.

Velká nádhera (2013)

Moderne a sviežím strihom natočený príbeh, ale pritom bez skratiek. Fellini to síce nie je, lebo ten nepotreboval spiritualistické barličky a bolo mu jasné, že aj návšteva striptízu stačí na umeleckú výpoveď. Sorrentino potreboval na pozdvihnutie príbehu k striptérke pridať mníšku, čo vyznieva trocha neúprimne, napriek tomu ho radím spolu s Andersonom a Inarritom k tomu najlepšiemu súčasného filmu.

Ani stín podezření (1943)

Hoci  trošku tento film strácal dych, aspoň sa mi potvrdila jedna vec, a to že Alfred mal taký istý vkus ako ja, čo sa týka silnejšieho pohlavia. Do všetkých jeho hrdiniek by som sa ochotne zamiloval. Teresa nie je výnimkou.

Lid versus Larry Flynt (1996)

Miloš Forman vždy presne vedel, kde je najslabšie miesto krajiny, v ktorej žil. A vždy to bolo  to isté - klamstvo a pokrytectvo. Zatiaľčo však v Československu to nemohol presne ukázať vo svojich filmoch a používal len podobenstvá, v Amerike to ukázal naplno, lebo mohol. Z Československa ušiel, lebo ináč by ho zlikvidovali, v Amerike zostal žiť. A to je pointa. Larry je v tomto poňatí vrcholom Formanov tvorby, skutočný súčasný príbeh, žiadna alegória či metafora, či hostorická paralela, ako tomu bolo predtým. Sloboda je na prvom mieste.

Interview (1987)

F ako Fellini, F ako Film.

Osvícení (1980)

O nebezpečenstvách abstinencie.

Případ Paradineová (1947)

Keby nebol Hitchcock, veľa režisérov by ani netušilo, čo a ako majú robiť.

Nostalgie (1983)

Všetci ľudia budú bratia. Budú. Ale kedy?

Parazit (2019)

S analytickou presnosťou napísané a nakrútené. Pri takýchto filmoch mám však problém stotožniť sa s príbehom. Podobne to mám s Mechanickým pomarančom. Je to na mňa tak trochu sterilné a vykalkulované. Ale kinematografia to je dobrá, aj keď čierna komédia sa v závere mení na melodrámu s recitatívom a mravným posolstvom, ktoré tak trochu smrdí.

The 39 Steps (1935)

Film natočený v roku 1935, ale po takmer 90 rokoch je stále moderný. Podobne ako je po 400 rokoch moderný Shakespeare. Áno, ide tu o čistý schématizmus, čo sa týka zápletky, kamery, deja, pointy, ale treba vzápätí povedať, že to tak vnímame iba preto, lebo ide o schématizmus tisíckrát použitý vo filmoch, ktoré prišli po 39 steps a ktoré ho napodobňovali, lebo toto je originál. Hitchcock je originál, podobne ako aj Shakespeare je originál. Obidvoch mnohí ďalší po nich už len napodobňujú a k ich úrovni sa ani nepriblížia.