Enderova hra (2013)

Předlohu neznám, určitě bude obsáhlejší a spousta fanoušků bude volat po delší stopáži. Podle mého názoru diváka nezatíženého knihou by naopak vůbec neuškodilo sestříhání tak o 15 minut. Film vytahuje do pomyslných výšin 5 hvězdičkové finále, nadnášení aktuálních politických otázek i nadčasových morálních principů. Příjemné překvapení.

Plán útěku (2013)

Největším překvapením celého filmu pro mě byl 50 Cent - on umí docela dobře hrát! Jinak se jedná o vcelku průměrný film, který v žádném ohledu příliš nevybočuje. Filmy o utíkání z vězení mám rád, proto mě docela zamrzely nepříliš složité a vychytané plány útěků - viděli jsme to prostě jinde už i lépe. Ale vidět na plátně Slye společně s tentokrát ultracharismatickým Arniem je vždycky fajn. A že někdy uslyším Arnieho citovat Nietzscheho, tak to bych opravdu nečekal...

Křižovatky života (2013) (pořad)

Další z věcí, které je těžké hodnotit. "Herecké" výkony jsou tak otřesné, až se paradoxně stávají zdrojem nefalšované zábavy. Lenssen, se kterým se nabízí srovnání, je oproti tomuto klenotu nuda.

R.I.P.D. - URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů (2013)

Hravá blbůstka ne nepodobná Mužům v černém. Chemie mezi ústřední dvojicí funguje na jedničku, takže jejich špičkování vyznívá dost dobře. Technicky je to také s přehledem zvládnuté a jako bonus je tu Kevin Bacon. Oproti očekávání příjemná černohumorná oddechovka.

Bling Ring: Jako VIPky (2013)

Dost velká nuda, kterou jsem jen s vypětím všech sil dokoukal. Jednotlivé scény plné karikatur lidí se v nepatrných variacích opakují pořád dokola. Jinak to naprosto přesně vystihl uživatel nmafan.

Útok na Bílý dům (2013)

V podstatě v jedné rovině s Olympus Has Fallen. Tatum je herecké poleno, ale jinak se zbytek obsazení povedl. Možná to bylo náladou, ale kupodivu jsem si to užil o chlup víc než konkurenční dílo s Butlerem.

Gravitace (2013)

Dechberoucí atmosférický "zážitek" který nemá obdoby. Audiovizuální dokonalost v nejčistší podobě. Update: S vidinou ještě intenzivnějšího zážitku jsme se bláhově vydali do IMAXu. Otřesné 3D, záběry na Zemi totálně low-res, zvuk oproti Atmosu taky znatelně horší - zkrátka takhle zmršený IMAX už tu dlouho nebyl a poprvé jsem litoval peněz, co jsem za IMAX dal. Nechápu jedince, co se tu nad tím rozplývají. Takže Atmos v Premiere Cinemas je jasná volba.

Stará Praha (1912)

Unikátní záběry které mají svou historickou hodnotu? Jistě. Ale co na tom jinak hodnotit?

Osamělý jezdec (2013)

Lone Ranger ve mně vyvolal rozporuplné pocity. Na jedné straně máme výpravný film bez jediné řemeslné chybičky, spoustu nádherných záběrů, dobrých herců a když dojde na akci tak taky stojí za to. Na straně druhé je tu extrémně přemrštěná stopáž (film začne nabírat tempo až daleko za první polovinou), mnohdy dost slabý humor, který alespoň u mě dost často dopadal mimo úrodnou půdu, a dost často, přes všechno to perfektní řemeslo ani nebyla vidět duše filmu, která jen tak občas vykoukla a dala divákům vědět, že tam někde přece jenom je. Mezi 3* a 4*.

Agenti S.H.I.E.L.D. (2013) (seriál)

Seriál táhne především skvělý son of Coul. Zbytek obsazení se s ním bohužel nedá srovnávat. Ani zápletky nejsou nijak extra originální. Sem tam se objeví nějaký dobrý vtípek pro "zasvěcené", ale celkově působí seriál jako takový levný parazit marvelovského vesmíru, kterému může svým způsobem ve finále i uškodit. Kdyby nebyl seriál pod hlavičkou Marvelu, který nasadil svojí tvorbou a budováním universa v posledních letech laťku sakra vysoko, jednalo by se o průměrný snesitelný seriál. Takhle je zatím mírným zklamáním.