• Mysteriózní

Mrtvý muž (1995)

Itinerář cesty: Cesta s Mrtvým mužem coby průvodcem je místy velice trnitá a dosti obtížně sjízdná a mnohdy zde existuje i možnost, že spolucestující nemusejí přežít, ale přesto je tento poetický zájezd do hlubin Jarmuschova snímku (/nitra) nejen poznávací, ale i v mnohém vnitřně obohacující.

Krakatit (1948)

Dobře obsazený snímek s velmi dobře pasující destruktivní atmosférou a věrohodnými výkony pánů Smolík-Plachý st.-Höger. Oceňuji především výtečné dialogy protagonistů.

Temný rytíř (2008)

Opravdu neskutečně geniální dílo. Celý snímek předčil moje očekávání v tom, že jsem čekala něco strhujícího, ale že by to mohlo být takto mistrovské jsem mohla akorát doufat. Troufám si říct, popřípadě jen pro mě, že výkon H. Ledgera je natolik famózní, že zcela přeskočil Ch. Balea a téměř celý film si pro sebe "ukradl". Je to opravdová a unikátní derniéra Ledgerova postupujícího a zároveň končícího talentu. Show must go on with Dark Knight...

Vrána (1994)

Film samotný hodnotím na 4*, ale z důvodu té nostalgie, kterou cítím vždy když si vzpomenu, jak jsem tenhle (tenkrát pro mě ještě nepřístupný) film sledovala a hltala veškeré záběry s Brandonem Leem je to 5*... Už tehdy mi asi takové ponuré, atmosférické filmy byly "souzeny". Teď, když jsem si film pustila podruhé, a to po nějakých těch deseti (!) letech to neubralo nic na oněch pocitech. Lee, podle mě asi nejvýraznější ze všech svých rolí, také paradoxně posledních. Avšak to příběhu dává tu správně notnou injekci výjimečnosti.

Penelope (2006)

Skutečně moc příjemný příběh, a to především díky vydařené ústřední dvojici McAvoy-Ricci. Dobrý pohádkový příběh je v dnešní době skoro jako unikát. Jednoduše nepatetické, "oddechové", úsměvné a koukatelné dílo.

Darjeeling s ručením omezeným (2007)

Darjeeling je především pro zastánce umění Wese Andersona a v jeho atypickém pohledu jak natočit ojedinělý příběh. Ti, kteří v tomto filmu nenajdou určitý druh "osvícení", ba dokonce budou spíše zklamáni, může naznačovat to, že ho zcela nepochopili, a tudíž si ho nemohli naplno užít. Je v něm zachyceno jakési filozofické poselství (Andersonovským skrytým způsobem), které má spoustu tváří, nejen oněch tří bratrů putujících indickým orientem. Opět satirická výprava a neobyčejné dobrodružství neobyčejných lidí, kteří hledají nepopsatelné a nacházejí osvětu, ale především sebe samu. Výlet Darjeelingem byl pro mě z Andersonových filmů nejprocítěnější, jelikož jsem se usmívala/slzela/smála/podivovala pravděpodobně nejčastěji. Nejde nezmínit hudební doprovod - který jeho snímkům vlepí ten správný vzorový punc. Postavy a herecké výkony propracované a výborně ztvrárněné (Brody, Schwartzman nepotřebují sáhodlouhý komentář, plus Murrayho cameo maxi zážitek v jeho mini roli). Unikátní kamerové záběry, obzvlášť ty bez střihu. Let's take a look at the itinerary.. Fuck the itinerary ! .. Let's make another agreement. Co závěrem? Originalita.

Jumper (2008)

Chatrný scénář, potažmo celý příběh, i samotný H.Christensen, od kterého jsem čekala víc. Takže ty dvě * za sympatii k J.Bellovi a vizualizaci teleportace.