• Thriller

Případ Dominici (1973)

Mě na tom příběhu zaujala práce francouzské policie. Ne že by to byl první takový. Policie navyklá na zacházení s občany jako Gestapo. Nějaké dodržování zákona, ba i obyčejná zdvořilost, jsou pod úroveň služebníků státu. Oni jsou páni, občané jsou hovada. Profesionalita veškerá žádná. Rozdíl mezi úrovní zákonnosti mezi Francií a civilizovanějšími společnostmi byl a dodnes zůstává propastný. Jak dlouho že tam mají ten výjimačný stav? Aby se policii lépe pracovalo, že. A ti jejich prezidenti - jeden nechutný kriminálník za druhým. --- Kdybych si měl vybrat mezi Českem a Francií, byla by to sakra těžká volba.

Krycí jméno Donnie Brasco (1997)

Chytřejší než většina mafiánských filmů. Al Pacino v zájímavé charakterní roli neúspěšného mafiána. Ale co z toho? Ti lidé si nezasluhují obdiv a ten žánr zůstává brakem.

Gotti (2018)

Nejspíš to financovala nějaká Gottiho nadace. Gotti v téhle verzi vypadá jako trochu svérázný dobrodinec, kterého hnidopišská vláda otravovala, až ho nakonec zabásla. Cosa Nostra z toho vychází jako organizace počestných chlapů.

Jack Rozparovač (1988) (TV film)

No, taková dobrá televizní klasika.

Cikáni jdou do nebe (1975)

V době svého vzniku měl film jistou hodnotu, vybočoval z bolševického šedotypu. Ale jak píše gudaulin, je to vlastně kostýmní muzikál, silně romantizující. Taková pseudofolklórní fantazie.

Opice v zimě (1962)

Bohužel, neoslovilo mě to. Vůbec.

Lazebník sibiřský (1998)

Výpravná hořká romance. Jenže hrozně falešná, vykalkulovaná. Kolaborace Hollywoodu s Moskvou asi sotva mohla dopadnout jinak, nota bene v režii mazaného lotra. A závěrečné věnování "ruským důstojníkům" celou tu faleš korunuje.