• Krátkometrážní

Metropolis (1927)

Tento film ma tesne po dopozeraní ani tak neohúril, jeho geniálnosť som pocítila asi týždeň po dopozeraní, keď som sa snažila mojej mamine prerozprávať dej. Neviem, či som potrebovala pár dní na to, aby sa mi celý príbeh uležal v hlave, ale ako už písali a hovorili mnohí predo mnou, nadčasovosť tohto diela je ozaj geniálna. A nadčasové bude aj o ďalších 50 rokov. Čo sa týka spracovania, na mňa niekedy príliš prehrávané emócie, na čo si pri týchto starých dielach už pomaly zvykám. Horšia je pre mňa a moju pozornosť ozaj zbytočne dlhá stopáž.

Na západní frontě klid (1930)

Pre mňa jeden z najimpozantnejších vojnových filmov. Oproti súčasným vojnovým filmom to na mňa celé pôsobilo akosi dôveryhodnejšie, realistickejšie a hercom som  verila každé slovo, každú emóciu. Technické spracovanie filmu bolo mimoriadne príjemným prekvapením.

Frigo na mašině (1926)

Máme možnosť pozrieť si grotesku s už veľkolepejšími scénami, prepracovanými akčnými zábermi, je naozaj zaujímavé sledovať celkový pokrok filmov - viditeľný každým ďalším rokom natáčania. Vlakové scény sú naozaj skvelé. Len znova, to nešťastné správanie ženskej hrdinky - *spoiler* chlap ju zachráni zo spárov zločinu, postará sa o to, aby celú vlakovú naháňačku prežila bez jedného škrabanca a ešte aj jej načechraná sukňa zostane krásne celá a ona toho chlapa ocení, až keď naňho na konci konečne zavesia uniformu? Och, ty jedna povrchná nána :)

Zlaté opojení (1925)

Znova veľmi príjemné chaplinovské dielo. Jediné, čo ma na týchto starých filmoch hnevá, je to, ako sa ženy správali :D Vôbec v tých filmoch nevedia, čo chcú, sú také hlúpe husičky, čo skočia na každého, kto sa im v danej chvíli hodí, nemajú veľmi triezve uvažovanie a v mnohých situáciách máte chuť so ženskou hrdinkou trochu zatriasť, aby sa spamätala. Inak tomu nebolo ani tu s veľmi peknou Georgiou. Neviem teda, či to bol iba filmársky zámer alebo v tejto dobe ozaj ťahali ženy za "kratší" koniec, ale chvalabohu, že je to už preč :)

Poslední štace (1924)

Keďže som nebola schopná tento film dopozerať do úplného konca, budem fér a hviezdičkové hodnotenia mu nedám. Z toho, čo som mala možnosť vidieť, absolútne nechápem toľkú slávu, ktorú si film so sebou nesie. Pre mňa to bola jedna nekončiaca, naťahujúca sa, nezáživná nuda. S psychologickými motívmi hlavnej postavy a herectvom p. Janningsa u mňa tiež nepochodíte. Nuž, nenadchlo ma tu skutočne nič.

Americká vražda: Rodina od vedle (2020)

Za mňa geniálny dokument, ktorý mrazí svojou reálnosťou. Dívate sa na dokument, ktorý vlastne nie je dokumentom. Na film, ktorý vlastne nie je filmom. Dívate sa na skutočnosť, ktorá je desivá do špiku kosti. Výborné spracovanie. A potom ten paradox tejto doby, že keby táto rodina nemala toľko vlastného videomateriálu, tak by tento dokument zrejme nemal ako vzniknúť. Desivý je vskutku aj tento fakt.

Make-up star (2019) (pořad)

Konečne šou, v ktorej absentuje taká tá bulvárna súčasť - nemusíme pozorovať 10 súťažiacich, ako medzi sebou intrigujú, ale sledujeme ozaj ich schopnosti a šikovnosť. Fanúšikovia make-up artistov si rozhodne prídu na svoje. It´s a definitely ding dong! :)

O patro výš (1923)

Príjemná komédia preplnená mnohými skvelými trikmi, sympatický hlavný hrdina... Ja mám z grotesiek vždy tak trocha obavy, nakoľko som si dlho myslela, že tento žáner ide akosi mimo mňa. No tento film bol pre mňa milým prekvapením - zabavila som sa počas filmu viac ako na súčasných akože nasilu vtipných komédiách.

Upír Nosferatu (1922)

No, čo ja viem... Postava upíra bola vybraná nepochybne skvele, ale tam to desivé začína, aj končí. Minutáž je pre mňa fakt zbytočne dlhá. Scenár mal viacero medzier - mätúcich je hneď niekoľko scén, ktoré vytvárajú v príbehu nelogické momenty. A to filmu nemôžem prepáčiť ani s ohľadom na jeho vek.

Kid (1921)

Chaplinov Kid je skutočne veľmi vydarený film. Som naozaj prekvapená z použitých efektov a ešte viac z príjemného láskavého humoru. Po pozretí vám zostane spokojný úsmev na tvári a dobre na duši. A vedeli ste, že to milé dieťatko hrá vlastne starý dobrý strýko Fester z rodiny Addamsovcov? :)