Pat a Mat - Štíhlá linie (2003) (epizoda)

A pak že nové české díly nemají kvalitu! Ani si nepamatuji, kdy jsem se naposledy takhle nasmál. Ono podívat se do zrcadla někdy opravdu vyžaduje velkou odvahu.:-)

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Je sice nasnadě, že jeho snímek je vzhledem k o dva roky staršímu originálu naprosto zbytečným příspěvkem, ale to mu samo o sobě nic neubírá na skutečnosti, že je výborně natočen a opět jen podtrhuje Fincherovo režijní mistrovství. Po Sedm a Hře už by se zdálo, že nemůže ničím překvapit, ale on natočí další skvělou dvou a půl hodinovou detektivku postavenou hlavně na rozhovorech a sbírání jednotlivých stop, a nejenže při ní udrží diváka v pozornosti, ale ještě mu dokonale vnutí svůj temný styl a vtáhne ho rovnou doprostřed celého kolotoče. S podobnou látkou již pracoval v Zodiacovi, ale tady je ještě o krok dále, má k dispozici nejen výborné herce, muziku a prostředí, ale především rafinovaný a jasně daný námět, s nímž on umí provádět zázraky. Netvrdím, že stvořil snímek dokonalý nebo dokonce přelomový a to vlažnější přijetí ze strany zastánců švédského originálu absolutně chápu, ovšem pro mě jako velkého Fincherova fanouška byli Muži, kteří nenávidí ženy parádním zážitkem, který budu mít dlouho v živé paměti. 90%

Mach a Šebestová - O utrženém sluchátku (1976) (epizoda)

Nevím, co bych k tomu měl napsat. Kdo neviděl, nepochopí, kdo se na to podívá, bude si to chtít co nejdříve zopakovat. 100% a geniální Petr Nárožný!

Jezero smrti (2008)

Takový těžko zařaditelný snímek. Nejlépe se dá přirovnat ke klasickým survival thrillerům, jen s tím rozdílem, že odporné horaly vystřídala parta násilnických puberťáků. Jako u hororu jsem si fakt moc nepřipadal, protože Watkins vůbec nedokázal vybudovat atmosféru strachu, z níž by snímek v klidnějších pasážích těžil, a skupina výrostků ve mně takhle v televizi nedokázala vzbudit takovou hrůzu, jak by se bývalo na tento typ filmu slušelo. Jedinou a obrovskou doménou snímku je tak kromě klasického lesního prostředí to detailní znázornění fyzického utrpení, jemuž jsou hlavní hrdinové neustále vystaveni, s nímž si naopak dokázal Watkins zkušeně pohrát a vygradoval ho do jednoho z nejsilnějších zakončení, jaké jsem u hororu už dlouho nezažil, v němž se úroveň zoufalství vyšplhá na nejvyšší možnou míru. Je to snímek nepříjemný, ale ne svou brutalitou, která beztak není nijak přehnaná, ale jednoduše díky vědomí, v jaké hrozivé a bezvýchodné situaci se naši hrdinové ocitli, a jak se do ní stále více propadají. A už jen za to nemohu hodnotit méně než konečných 80%..

Hledání Země Nezemě (2004)

Strašně krásný film. Opravdu hodně dlouho jsem neviděl nic, co by mě dokázalo tak moc obměkčit a dojmout, a to jsem si nedávno znovu pouštěl Gladiátora. Johnny Depp tu u mě hodně zabodoval a jednoznačně mi ukázal, že on si hvězdou první velikosti jednodušše být zaslouží. A nejinak tomu bylo i u Kate Winslet, Dustina Hoffmana a hlavně režiséra Forstera, který vdechl i do zcela reálného příběhu tak silné kouzlo a půvab, že bych zůstal zírat na obrazovku ještě dlouho po závěrečných titulcích, kdyby mě už v půl dvanácté večer nebolely od televize oči.-) Prostě nádhera a jasných 100%..

Bůh odpouští, já ne! (1967)

Pro Spencera a Hilla sice trochu netradiční snímek, což mu ale na kvalitě vůbec neubírá. Naopak příběh plný zvratů je velmi zajímavý, vážné zpracování má hlavně zásluhou skvělých herců také potřebné grády a pravé westernové vyvrcholení nemá chybu. Spencer zde sice stojí dost v ústraní, ale vše zase vynahrazuje výborný záporák Frank Wolff a nespočet suchých vtípků, které trochu předznamenávají budoucí H&S komedie. Podle mě klasika, za jakou by musel westernový fanoušek v dnešní době vraždit..

Lovec jelenů (1978)

Ono vietnamské peklo, které by mělo být vždy hlavní doménou těchto snímků, se zde sice dostalo ke slovu pouhých třicet minut z celkové stopáže, ale přesto nebo právě proto je Lovec jelenů jedním z nejpůsobivějších válečných dramat všech dob. Michael Cimino totiž dokázal znázornit přesně to, co původně znázornit chtěl- tedy zbytečnost celého konfliktu a hrozivý dopad, který měl na tisíce mladých dobrovolných vojáků. A proto se také staly scény s ruskou ruletou tak slavné, jednak jsou samozřejmě úžasně natočené a zahrané, ale hlavně představují dokonalou metaforu na to, jak americká společnost na konflikt nahlížela. Nejlepším filmem o válce ve Vietnamu pro mě dál zůstává Coppolova Apokalypsa, ale Deer Hunter se zavěsil pevně na druhé místo..

Mulholland Drive (2001)

Geniálně vypovězené...... hypnotično. Až jednou přijdu na to, co přesně chtěl básník říci, sbalím se, odjedo do LA a na Mulholland Drive narazím na Lynchovu počest slavnostní soudek, ale do té doby si dám jen pár kousků na oslavu odzbrojujícího filmového rébusu, který skrývá velké myšlenky a dosud netušené narativní mistrovství, byť možná v prvních dvou třetinách zbytečně dění roztahuje a oddaluje závěrečný velký třesk, během něhož mi mráz přebíhal i na partiích, jejichž skloňování je zcela nevhodné pro zdejší přístupnou databázi, a už už jsem se chytal potenciálních vysvětlení, aby mě Lynch nakonec znovu přechytračil a dokázal něco, co zatím svedla pouze Jindra Petáková a její učebnice matematiky pro střední školy - zavařit mi mozek a odsoudit k ohodnocení mezi čtyřkou a přísnou kulí. Tentokrát dám za čtyři, protože obdivuji to okázalé vedení pozornosti na úrovni tolika postav, které se nakonec ukáže býti tak sevřené a vzájemně motivované, a těším se na opravný termín, od něhož si už slibuji čistou pětkovou extázi nad hypnotickou kamerou, hudbou, poprsími Wattsové a Harringové a samozřejmě nad příběhem, který má co říci, přestože to pronáší v samých neznámých. Opravdu prahnu touhou zjistit, jak se všechno má, a už tím si David jednoznačně splnil to svoje... 85%