Sedm (1995)

Bezkonkurenční zážitek, chuťovka, delikatesa. Kdo miluje temné krimithrillery o sériových vrazích, bude Se7en zbožňovat, a kdo tenhle druh "zábavy" naopak nesnáší a směje se jednotvárným scénářům a plytkým koncům, bude na tom stejně, protože Se7en ho šokuje, vcucne, v závěru zpráská jako nic netušícího psa a lásce k žánru ho neodvratně naučí... Dokonalá režie, která nedá vydechnout, hýří kreativními nápady a skrze všeobjímající hustý déšť nám dává jedinečnou možnost nahlédnout do té nejmrazivější obrazové i příběhové černoty, jaká se kdy ve filmu vyskytla. Dokonalý scénář, věrohodný v psychologii a vykreslení vztahu ústřední dvojice, superchytrý a rafinovaný v dialozích a nenásilném přemýšlení o hrůzách společnosti plné násilí a vražd, a konečně šokující a překvapivý nejen ve svém průběhu, v trýznivém charakteru jednotlivých vražd a v bezchybně načrtnutém postupu vyšetřování, ale hlavně ve svém vyústění, tak neočekávaném a zásluhou Fincherovy režie i záběr po záběru strhujícím, až jsem chtěl při prvních dvou projekcích vstát a hlasitě křičet na obrazovku... Dokonalá kamera, která si vždy najde ten spravný úhel (naprosto mě fascinuje záběr shora na Pitta přelézajícího na visutý žebřík), úžasný mrazivý soundtrack a zcela správná sázka na věčně nefungující vypínače a na staré dobré baterky, které všechnu černotu ještě zvýrazňují... Dokonalý film, který nemůže být a také nikdy nebude překonán. 100% je málo :))

Princ Egyptský (1998)

První polovina výborná, druhá trochu nudila a celkově nadprůměrný a zajímavě pojatý animovaný film pro každou věkovou skupinu, kde mi ale scházel humor a těch písní bylo na můj vkus až příliš.

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Westernová klasika, která v podstatě nemá žádné výrazné slabiny a zajímavý děj doplněný o povedené hlášky zaručeně zaujme a nenudí. Na druhou stranu celý film se silně opírá o fantastické herecké výkony Roberta Redforda a Paula Newmana, kteří utvořili vedle Terrence Hilla s Budem Spencerem asi nejsympatičtější filmovou dvojici, a kdyby byli na jejich místě jiní herci, výsledek by asi tak nezapomenutelný nebyl. Ale kdyby jsou jen chyby. 90%

Tma (2005)

Stupidní příběh plný ohraných klišé sice má pár zajímavých momentů a diváka přímo neuspí, ale ten scénář je strašně chaotický, nelogický a jakoby režisér ani sám nevěděl, jak má film zakončit. Také napětí tu je dost slabé, snímek se snaží děsit neustále tím samým( útes, mučení dívky, ovce) a ani očekávaných lekaček jsem se nedočkal. Jediné plus tedy vidím v hercích Marii Bellové a Seanu Beanovi, kterým jsem ten strach opravdu věřil. Na druhou stranu zážitek by to byl určitě větší, kdyby se film tak zoufale nesnažil kopírovat Kruh a desítky dalších hororů, které jsou vesměs napínavější a originálnější než tento.

Asterix a Olympijské hry (2008)

Nevím, čím to, ale já jsem se u toho dokázal dobře bavit. Je to sice celé praštěné a narozdíl od prvních dvou dílů věnováno výhradně mladším divákům, ale celý film ubíhá v poměrně rychlém tempu, tvůrci nešetří nápady a sympatičtí herci také dělají co můžou. U každé komedie také rád uvítám parodování některého sportu, a to je tady obsaženo odshora dolů a v tom nejbláznivějším pojetí. Humor tu už není tak kvalitní jako u předešlých dílů a najde se tu i pár trapnůstek. Na druhou stranu zrádný Brutus( skvěle nadabovaný Josefem Cardou) snažící se zavraždit Césara, Michael Schumacher jako závodník v koňských spřeženích nebo nejrychlejší muž Římské říše stáli za to a společně s dalšími povedenými vtípky udržují kvalitu tohoto snímku na přijatelné úrovni.

Asterix a Obelix (1999)

Kouká se na to hezky a vizuálně se jedná o povedené rozpohybování komiksů, ale přece je to slátanina základních motivů z několika oddělených příběhů, což se na kvalitě vyprávění zkrátka neblaze podepisuje. Příběh tak často víceméně přešlapuje na místě a chrlí vtipy, které sází na to, že je fanoušci kresleného a animovaného Asterixe prostě chtějí slyšet. A jelikož já mezi ně rozhodně patřím, obhájím si průměrné tři hvězdy a jdu od toho. Už kvůli hercům, kteří se svým rolím prodali docela obdivuhodně...

Dokonalý svět (1993)

Po Milion Dollar Baby teprve mé druhé setkání s režisérskou tvorbou Clinta Eastwooda, a musím uznat, že tento pán opravdu umí. Neuvěřitelně silný snímek o přátelství dvou naprosto odlišných lidí asi nemohl být natočen lépe, a i když tu nenajdete žádnou akci, napětí nebo štědré dávky humoru, stejně prodřepíte celých sto čtyřicet minut u obrazovky s otevřenou pusou. Kvalita filmu je způsobena jednak skvělou režií, kdy na sebe jednotlivé scény plynule a promyšleně navazují, jednak vysokou dávkou emocí a jednak skvělými hereckými výkony. Nejvíce bych asi vyzdvihl Kevina Costnera, který sice hraje nebezpečného zločince, ale vaše sympatie si získá téměř okamžitě a vy mu budete po celou dobu držet palce. Proč to ale muselo tak špatně skončit? Asi to bylo dopředu dáno a mohl jsem to čekat, ale i tak mě to zasáhlo jako přílivová vlna a já jsem se musel běžet do kuchyně vysmrkat. A když mě nějaký film dokáže takhle dojmout a oslovit, tak plné hodnocení beru jako povinnost.

Zorro: Tajemná tvář (1998)

Zábava pro celou rodinu, výtečně obsazená i ozvučená, Campbellovsky tradičně svižná a atmosférická. Banderas je sympaťák každým coulem a částečně komediální poloha mu skvěle sedí, Hopkins je jistota všech jistot a navrch přenádherná Catherine Zeta-Jones, která by měla na svou krásu nosit zbrojní pas. Navíc scénář potěší využitím originálního prostředí, byť jsem s přibývajícími minutami a každým dalším úsměvným kaskadérským kouskem více a více očekával, kdy se na place objeví Old Shatterhand a vypráší Zorra svou neomylnou muškou.... No, naštěstí (nebo bohužel?) se tak nestalo ;) 80%

Věc (1982)

Carpenterova Věc je bez debat nejhrůzostrašnějším sci-fi hororem všech dob. Orgastický atmosférický zážitek, který se již od úvodních okamžiků, v tísnivém a bezútěšném prostředí, v chladnokrevném a neúnosně deprimujícím režijním rytmu a za doprovodu mrazivého soundtracku či fyzicky odporných (neboli filmařsky krásných) gore efektů, zařezává hluboko do naší nervové soustavy, aby do ní v závěru umístil ničivou nálož a rozprášil i ten poslední zbyteček naděje a světla. Geniální, neuvěřitelně kompaktní snímek, který po celou dobu neuhne, byť i jediným záběrem nebo pronesenou replikou, z předem stanovené, nejkrásnější a nejčistokrevnější představitelné žánrové cestičky... Jeden z té malé hrstky filmů, které mě opravdu nikdy neomrzí. 100%

Vlkodlak (2010)

Některé pasáže jsou brilantní a dá se říci, že ještě překonaly má očekávání. V zamlženém prostředí, kde by se i Rákosníček ztratil, se Johnston pohybuje znamenitě, a když chce, umí napnout nervové struny diváků velmi intenzivním způsobem. Bohužel vše, co stojí mezi zdařilou a řádně krvavou hororovou výplní, je naprosto nezajímavá scénáristická i dramaturgická vata, která se utápí v nepřesvědčivém rodinném dramatu a ani zdánlivě nevyužívá megapotenciál hvězdného hereckého ansáblu. Vypustit rodinnou telenovelu a zaměřit se více na detektiva Huga Weavinga, zdaleka nejsympatičtější postavy filmu, mohl být z Vlkodlaka velký hit. Takhle je to pouze hodně profesionální řemeslná prácička..