Úžasný Mauric (2022)

Predloha tejto animovanej komédie sa mi celkom páčila. Titulný oranžový kocúr cestuje od mesta k mestu a sľubuje, že pomôže obyvateľom odstrániť ich večné problémy s potkanmi. Zhromaždia všetky peniaze, ktoré môžu, zaplatia mu a z ničoho nič sa objaví mladý chlapec, ktorý v štýle Hamelina vyženie všetky hlodavce z mesta. Krátko nato však zistíme, že ide o podvod. "Maurice" sa spolčil so svojím tímom potkanov a s dudákom a peniaze majú slúžiť na to, aby všetci mohli cestovať do magickej krajiny, ktorá sa spomína v ich posvätnom texte (komiks!). Keď dorazia do mesta, kde im hrozí oveľa väčšie nebezpečenstvo, "Maurice" musí zvýšiť svoju hru a nájsť skutočného "krysařa" a jeho píšťalu, ak chce zachrániť všetkých svojich bratov pred záhubou! Je to jednoduchý príbeh s niekoľkými zábavnými postavami - páčili sa mi "Nebezpečné fazule" a "Sardinky" a dej príjemne plynie len deväťdesiat minút. Iste, je to odvodený hybrid príbehov a rozprávanie mi po chvíli prišlo naozaj dosť otravné, ale ako pôvabný rodinný dobrodružný film, ktorý ilustruje hodnoty tímovej práce, lojality a zároveň je prešpikovaný zábavnými dialógmi a scenármi, sa mi celkom páčil.

Zloděj z Bagdádu (1924)

Nepoddajný zlodej (Douglas Fairbanks) sa uchádza o ruku krásnej princeznej s prefíkaným mongolským vládcom. Dávno predtým, ako sme mali Disneyho Aladina, sme mali zlodeja z Bagdadu. Na to, že je to už taký starý film, sa určite dobre udržal. A to tak po stránke zábavy, ako aj kvality obrazu. Zdá sa, že iné eposy z tejto éry, ako napríklad "Intolerancia", starnú zle. Pre súčasného diváka už nie sú také zábavné a video určite nie je také jemné. Musím sa pýtať, nakoľko tento film inšpiroval budúce filmy alebo len ľudovú predstavivosť Stredného východu. Keď si dnes predstavíme túto oblasť (Bagdad je v Iraku, nezabudnite), vnímame ju ako nebezpečné, násilné miesto. Vytvorili filmy ako tento pocit romantiky o histórii regiónu?

Pacifiction (2022)

Film Pacifiction sa odohráva na Tahiti a dlho trvá, kým sa príbeh rozbehne, hoci režisér Albert Serra nám ponúka niekoľko obrazov na zamyslenie. Zábery sú nádherné a kamera sa na mnohých scénach zdržiava až príliš dlho. Keď som sa konečne dostal na koniec filmu, bol som unavený a ľutoval som, že som sa nemohol cítiť tak, ako by som mal. No a tu je príbeh: Vysoký komisár Francúzskej republiky De Roller má málo právomocí, ale snaží sa udržať mier na ostrove, keď ho niektorí domorodí predstavitelia informujú o fáme, že sa do regiónu vracajú jadrové testy. Samozrejme, všetkých táto myšlienka rozruší, hoci sa zdá, že nikto nič konkrétne nevie. Keď to však De Roller začne vyšetrovať, zistí, že sa deje množstvo podivných vecí, skupina námorníkov plus ich kapitán, portugalský návštevník, ktorému ukradli pas, objavujú sa zahraničné pochybné postavy, bola spozorovaná ponorka a tak ďalej. Čím viac De Roller pátra, tým menej mu to dáva zmysel, ale začína veriť, že na povesti je niečo pravdy. Medzitým stihne trénovať miestnu tanečnú skupinu na ich vystúpenie v jeho obľúbenom nočnom klube, kde sa porozpráva aj s transsexuálkou Shannou. Shanna má veľké nádeje, že sa stane tajomníčkou komisára, a De Roller mu na to rozhodne dáva dôvod, keď ho berie so sebou na niektoré z návštev. Zdá sa, že tento vzťah nie je sexuálny, ale film neposkytuje žiadne vysvetlenie, čo De Rollera k Shanne priťahuje. Nechcem zachádzať do ďalších podrobností, ale film je určite príliš dlhý, povedal by som, že o hodinu! Práve teraz beží 2:45, nie je dôvod, prečo ho neskrátiť, niektoré vedľajšie línie naozaj neposúvajú príbeh. Napriek dĺžke však takmer nevidíme Tahiťanov, ktorí by nemali na sebe kroje a nevystupovali pre turistov. Čo si myslím, že nie je blízke realite.

Díra (2019)

Ako už mnohí upozornili, základnou osou filmu je síce veľmi zaujímavá, ale neúplná alegória o kapitalizme. Z pohľadu finančníka by som však rád do diskusie vniesol to, čo považujem za najväčší nedostatok tejto alegórie: Množstvo jedla na stole je pevne stanovené. Film sa zaoberá len spôsobom, akým sa toto pevné množstvo rozdeľuje, pričom prehliada skutočnosť, že najväčším prínosom kapitalizmu pre spoločnosť je zväčšovanie "koláča" (pozri množstvo jedla). Hoci teda kapitalizmus vytvára veľkú nerovnosť v časti delenia, pokúša sa vykúpiť tým, že vytvára oveľa väčší "koláč" na delenie. Keďže tento faktor v alegórii chýba, obávam sa, že výsledný rozhovor je odsúdený na chybu. Mimochodom, dobrý film...

Vřískot 6 (2023)

Pozerám takmer všetky nové hororové trháky a tento film bol dosť zlý. Mám pocit, že ľudia mu dávajú dobré hodnotenia, pretože sú skalnými fanúšikmi dvoch hlavných herečiek, niečo ako Kpop fanúšikovia budú hlasovať 10/10 na všetko, čo urobia. 1. Konanie niektorých postáv nedáva zmysel. Prečo nikto nemá zbraň? Je to Amerika. Haló? 2. Ako môžu tieto štíhle 50-kilové ženy bojovať proti 100-kilovým mužom s nožom? 3. Jedna z vražedkýň je náhodou tiež tínedžerka? Je vycvičená námornými pechotami alebo čo? 4. Je to komédia, ale nie je dostatočne sebavedomá. 5. Dobré je, že obsahuje niekoľko odkazov pre filmových fajnšmekrov. Tie sa mi páčili. A myslím, že niektoré vtipy ma raz alebo dvakrát rozosmiali. Celkovo hlúpy dej. Veľmi sa snaží byť dráždivý. Snaha zaujať tínedžerov. Je nám to jedno.

October Faction (2020) (seriál)

V skutočnosti si myslím, že priemerné hodnotenie 54 je príliš nízke. Seriál má potenciál. Vadí mi to ukončenie na konci. Mohli mať ešte jednu epizódu. Je to ako aha, došli nám peniaze.

October Faction - Pravda a čin (2020) (epizoda)

Veľmi sa mi páči téma a štatistika seriálu. Tajná organizácia špeciálnych operácií hľadajúca príšery, hlavné postavy majú dve deti so skrytými schopnosťami. Ja to žeriem, ale už v tejto epizóde sa ukazuje nejaké nedbalý scenár, deti sú maturanti na strednej škole, rok 2020, ale flashback do Paríža a je rok 2005, deti by mali 2 roky, avšak flashback ich ukazuje ako 6-7? No tak, vyčistite si ten scenár, nie je to také ťažké. Ale v každom prípade, môžem odpustiť. Zatiaľ je to dobré. Seriál v porovnaní s tým, čo je na Netflixe by som povedal medzi 3-4/5. Zábavné sledovanie, možno nie najlepšie scenáre.

October Faction - Děs z hlubin času (2020) (epizoda)

Tretia epizóda je zatiaľ najlepšia, dlho sa venuje vývoju postáv a dopĺňaniu niektorých zákulisných informácií. Stretnutí s príšerami je stále nebezpečne málo na seriál o lovcoch príšer.

October Faction - Pevnost (2020) (epizoda)

Pomerne dobrý začiatok, dosť na to, aby ma to zaujalo, ale cítil som, že to mohlo ísť viac na vytvorenie témy lovca príšer. Pomerne dobré herecké výkony hercov, hlavné postavy majú dobrú chémiu. Dostatok informácií na to, aby vás to zaujalo a zároveň zmiatlo.

Batman - The Last Laugh (1992) (epizoda)

Skutočne zábavná malá časť. Joker je vždy zážitok, keď sa na ňom podieľa Mark Hamill, a v prípade "Posledného smiechu" to nie je inak. Animácia občas nie je úplne na úrovni, ale výtvarná réžia vynahradí všetky nedostatky. Veľa zábavy, aj keď vás varujem, že dlhodobé sledovanie môže viesť k trvalému šialenstvu. Slušných 4/5