Whiplash (2014)

Jazz je hudba, kterou nemusím. Nemá v sobě ten typ energie, kterou mám tak rád u bigbeatu. Ale respektuju, že právě tenhle styl je na instrumentální výkony srovnatelně náročný jako vážná hudba a nejlepší muzikanti jsou blázni, co dřou hodiny denně, aby podávali odpovídající výkony. Ale ani drill neudělá vrcholného muzikanta sám od sebe, chce tam mít ještě onu zvláštní nadstavbu, kterou rozdává pánbu jen několika málo vyvoleným. A i u nich to občas musí někdo vidět a objevit dřív, než to zjistí oni sami. Způsoby můžou být různé, jak nám ukazuje tento film. A naznačená otázka, jestli je správné, když se mentor chová jako agresivní a arogantní hovado, zůstává pro diváka. U lidí typu Johna Petrucciho (kytarista Dream Theater) by to možná pomohlo a nakoplo ho k nadlidské velikosti, u někoho jako je Angus Young by to dovedlo jen k tomu, že by do 5minut měl učitel vyčištěnou hubu od zubů a kytaru omotanou kolem krku. Ale herecký výkon J.K. Simmonse je excelentní a posunuje film o třídu výš.

Babovřesky 3 (2015)

Jednička byla průměr, dvojka bída a třetí díl je asi nejlepší ze všech tří. Možná mě ovlivňuje, že jsem jihočech a místní lokace dobře znám. Není to rozhodně nejlepší Troškův film, ale alespoň ubylo trapných momentů a přibylo těch humornějších. Jakoby Troška rezignoval na pokusy udělat opravdu dobrý film, stačí průměr, který se zaplatí. Ale celkem jsem se většinou bavil a takových českých filmů už moc není, každý chce dělat umění a komedie musí být alespoň trochu "hořká" (viz Hřebejk). Rozhodně herci jako Tereza Bebarová, Petr Polák a Tomáš Trapl si to úžasně užívají, věřím, že při natáčení tam musela panovat ukrutná pr....

Tři bratři (2014)

Vynikající, jiné slovo mě nenapadá. Jistě, vždy je co kritizovat, ale za posledních 20 let se nenatočilo moc pohádek, které splnily alespoň průměrné očekávání. Pohádky by měly splňovat 4 základní kritéria. Za prvé - musí se líbit dětem - byl jsem v kině se svými dvěma syny ve věku 6 a 8 let a oba byli nadšení. Za druhé - atmosféra pohádky má být pozitivní a veselá, což je zde splněno do posledního puntíku, dokonce i napínavé okamžiky jsou pak ve správné chvíli odlehčeny, aby původní náladu nezkazily. Za třetí - pohádce odpovídající hudba. Za několik posledních desetiletí tu byli jen dva autoři, kteří psali hudbu k pohádkám tak, aby to opravdu fungovalo, a to byli Karel Svoboda a Jaroslav Uhlíř. Vzhledem k tomu, že naživu je už jen jeden a vzhledem ke spolupráci na spoustě jiných filmů byla volba toho druhého už tak jistotou. Michal Novinsky už jen doplnil scénickou složku a nutno říci, že výtečně. Za čtvrté - režie musí být vedena se záměrem vytvářet pohádkově uvěřitelný svět a ne exhibovat rádoby moderními úhly, náladami a úchylnostmi. Jan Svěrák se toho dokonale držel a to, co mě tak vytáčelo u "Kukyho", si nechal od cesty, vybíral samé krásné a prosluněné pozitivní pohledy, zkrátka - jako v pohádce. Herci výborně typově zvolení, od reprezentativního hezouna po roztomilého ňoumu, holub - Liška, pradlena Kubařová (taky jste čekali, že to bude Pepovo nevěsta?), čarodějnice Lábus, nebo tři hvězdné sudičky. Oldřich Kaiser potvrdil, že ve filmech Jana Svěráka dokáže své charisma otevřít tak, že dříví padá jen silou jeho osobnosti. Popelka sice překonaná nebyla, ale věřím, že došlo k více než důstojnému přiblížení a že jde natočit krásnou pohádku i dnes. Osobně bych oželel 10 nových špatných a radoval se nad jednou takhle vydařenou. Tři bratři se v mojem žebříčku dostali mezi 5 nejlepších pohádek vůbec a myslím, že tam už navždy zůstanou.

Pan Dodd má schůzku (1992) (TV film)

Úžasně vtipné, přesto, že se jedná o div. hru převedenou na obrazovku, je to moc zábavné.

Bezpečný přístav (2013)

Je to tak, že Lasse má zkrátka filmy v různých kvalitativních rovinách. Tenhle patří spíš k průměru, ale působí (alespoň na mě) strašně sympaticky. Především ústřední dvojka je typově dokonalá a ostatní herci nic nekazí. Úplně na mě dolehla taková krásná idylická pohoda a to je viditelně hlavním cílem tohoto filmu - pobavit, moštárnu zase příště. Jediné co mi kazí celkový dojem a je to absolutně zbytečné je ten sci-fi prvek. Ale co, dokonalých filmů je málo, jsem rád i za ty "jenom" zábavné.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Škoda, čekal jsem fakt víc. L.A. přísně tajné zůstává o třídu lepší (zajímalo by mě, jak to bylo doopravdy s tím Mickeyho zatčením, v obou filmech je uveden jiný důvod). Dobré scény jsou střídány slabými, hodně zachraňují herci, se slabším obsazením by to asi vážně smrdělo průšvihem, takhle je to jen průměr. Nejhorší je to u akčních scén, ty jsou buď nudné, nebo nelogické. Běžný řadový padouch dostane jednu ránu a lehne, ale když se perou hlavní představitelé, mlátí se bez krytu pěstí do obličejů hlava nehlava a vesele pokračují, tři padouši kropí samopaly jak diví a netrefí nic, pak vystřelí klaďas a má vždy zásah atd. Dokonce zpomalené záběry, které jsou většinou pro zvýšení efektu tady dokáží vyvolat spíš pocit zdržení a nudy. No nic, třeba příště, tohle je jen průměr.

Rock of Ages (2012)

Vynikající film. Kýčovitý příběh, který tu tolik lidí dráždí přesně zapadá do 80-tých let. Pokaždé, když už to smrdí nudou, je patos okamžitě sražen nějakým jiným a ještě lepším vtipem. No a ta hudba!!!! Vážně jste ihned od začátku věřili, že to zpívá skutečně Tom Cruise? Já tedy ne, a v titulkách jsem hledal, kdo bude uvedený jako zpěvák jeho partů! Ostatní herci zpívají taky všichni výborně, hlavní představitelku bych si dokázal představit i jako country zpěvačku (což se ukazuje jako plus obvzlášť u skladeb Poison a Journey). Úžasně vyzní ve svých dvou zpívaných větách Paul Giamatti, až mě mrzelo proč nedostal větší prostor minimálně u písně od Whithesnake Here I Go Again, kde mi z jeho barvy hlasu běžel mráz po zádech. Výborně se osvědčuje sestřihávání několika písní do jedné ve stylu - sloka Foreigner, refrén Cheep Trick, pak zase sloka prvního a bridge druhého završené kombinací refrénů obou. Fungovalo to už v Moulin Rouge a tady je to dotažené do absolutní dokonalosti. Kdo má rád tenhle typ hudby - tedy poprock - bude chrochtat blahem jako já. Není to pro metalisty - Panteru a Sepulturu tu vážně nenajdete - a není to ani pro technaře a vyznavače duc duc. Je to čirá rocková melodie, kde kromě již zmíněných kapel kralují Def Leppard, Bon Jovi, Reo Speedwagoon a nebo nesmrtelní Foreigner. Herci si to užívají s neuvěřitelnou chutí. Cruise hraje svého magora báječně a jeho scény s Malin Ackermen vyvolávají vážně záchvaty smíchu - ať už se jedná o "schozenou" situaci při prvním milostném aktu, nebo při opětovné schledávačce. Myslím si, že při natáčení to musela být ukrutná pr....l!!! Jak už jsem psal - není to o příběhu, ten je tu jen doplněk. Je to o radosti z hudby, doby kdy na pódiu byli rádoby drsní (a tím až legrační) hezouni, krásné rockové nynfy a hlavně R O C K 'N' R O L L!!!!!

Gulliverovy cesty (2010)

Nevím proč, ale občas se to zkrátka stane. Spolehlivé herecké obsazení, dobrý námět - a výsledek je průšvih. To, že se ve všech svých filmech Jack Black pitvoří a předvádí byla předzvěst i pro tento film. Ale zatímco předvádění před školáky, nebo opilci v baru za zvuků rockové hudby byla sranda, před historickými rekvizitami a feudálním panství to působí divně a trapně. Krátký přechod do země obrů byl asi ze scénáře vykrácen na minimum (nevím, možná došly zdroje), zbyla jen jedna postava a ještě debilní. On bohužel debilní je občas i Gulliver, takže jsem mu párkrát přál i nakládačku. Škoda, doufám, že příští film bude lepší, Jacku.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Jestli mi něco leze na nervy, tak je to neúměrná proměna metru v závislosti na úspěchu, nebo nákladech filmu (v tomto případě i knížky). Kdyby se nejednalo o kasovní trhák, spousta "chytrých" by držela zobák, ale tohle je hit, tak proč se neprojevit, že? Knížka sama už byla pouhá beletrie a nikoliv věrohodná historická studie. Film je to samé, nevím proč někdo vnímá skutečnost, že jde o bestseller, tak, že musí vzniknout umělecký výtvor, který dostane 10 Oscarů. Mě film bavil moc, a evidentně jsem nebyl sám. Že k tomu byla i masívní kampaň, se kterou by se prodala i kdejaká pitomina? No aby ne. Kdo z nás by to neudělal na místě distributora stejně? Existují filmy se stejnou kampaní a byl to propadák, tenhle film vydělal přes 600 mil. dolarů. To už se prostě musí líbit spoustě diváků a to je také účel filmů.

Nikdy to nevzdávej (2008)

Bože jak takhle slabý film mohl posbírat tolik procent? To je pro mě zatím největší zklamání, ohledně spolehnutí na procentuální hodnocení na CSFD. Slabota. Vykrádání jak na chmatáckém karnevalu. Nejvíc z Karate tiger 1: Neustupuj, nevzdávej se (už jen ta podoba v názvu) a samozřejmě Karate Kid. Frackovité a nesmyslné chování, nakládačka od kluka holky, do které se zakouká, šampion místních turnajů se stane největším konkurentem, morální dozrávání od kreténa po dokonalého skauta (ono těch povahových veletočů je tady vůbec parta), nepochopení matky, obdivující mladší bráška v potencionálním ohrožení, hádky s mentorem/trenérem, nejlepší kamarád ..... je tady snad všechno půjčené od jinud. Samozřejmě zabaleno v novém vizuálním kabátě a obohaceno o fenomén You Tube. Ale pořád si musí člověk říkat, proč tak pitomý film vlastně vznikl, vždyť to šlo udělat i dobře. Jediné, co ospravedlňuje důvod, proč na to koukat jsou dost slušně natočené bojové scény. Škoda, jak už jsem zmínil, šlo to udělat i dobře.