Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Sergio Leone (za nepostradatelné podpory geniálního Ennia Morriconeho) natočil jeden ze svých výjimečných filmů zcela bez ženského prvku a bez kladného hrdiny, navíc v nepřiměřeně pomalém tempu. A to je to, co v mých očích staví o příčku níž než je Tenkrát na západě.

District 9 (2009)

Převažuje velké novátorství, naprosto nezvyklý přístup k tématu. I když není bez chybiček (zejména v poslední třetině zbytečně nabobtnaly akční scény), zaslouží si plný počet.

Vyprávěj (2009) (seriál)

Na první shlédnutí se mi to moc nepozdávalo, ale jak jsem starší, tenhle obyčejný příběh obyčejných lidí se mi vlastně docela líbí…

Jánošík - Pravdivá historie (2009)

Celému projektu jsem hodně fandila, a proto mne víc mrzí, že moc nedopadl... Scénář bez příběhu ústí do naturalistického mučení, kamera je příliš poeticky přeplácaná, folklórní vsuvky unavují, krásný Václav Jiráček mluví unylým hlasem, postavy nemají téměř žádnou psychologiim a jediný skutečně životný je Michal Zebrowski v roli zrádce a následně šiřitele legendy. Za něho a za odvahu paní Holland k česko-polsko-slovenské spolupráci přidávám hvězdičku.

Nouzový východ (2008)

Skvěle natočené, skvěle zahrané ... ale probůh o čem!? O znuděných mladých krásných zdravých Američanech, kteří ve svých 30 letech mají všechno počínaje domem a konče sladkými dětičkami, a přesto jim cosi chybí... O nevděčných manželkách, které - ač nalézají u přičinlivého a citlivého manžela pochopení pro své neobvyklé plány - propadají hysterii a nepochopitelné depresi. Copak ti lidé nikdy neviděli bídu světa, aby si vážili toho, co mají!? Film svým tématem silně připomínající Hodiny. Po formální stránce dokonalé, ale za obsah by měly hvězdičky padat dolů.

Francouzská revoluce (1989) (TV film)

Film, který velmi úspěšně balancuje mezi historickou freskou, poučně zachycující dějinné události, a poutavým příběhem, který sledujete jedním dechem. Navíc byl natočen ještě v době, kdy se filmy točily na autentických místech a Hradčanské náměstí nepředstíralo Place de la Concorde. K tomu výborné herecké výkony, strhující hudba.

Hamlet (1990)

I tentokrát jsem od prvních slov hry až po hodovní síň plnou mrtvol prakticky nedýchala. Přestože je tento Hamlet vynikající, chybí mu pár krůčků k dokonalosti. Snad je překážkou příliš okázalá středověkost, snad extrovertní herectví Mela Gibsona, kdy mu nemohu zcela věřit jeho vnitřní boj. I přes tyto chybičky ve mně tento Hamlet vyvolat opět ten nevyslovitelný smutek nad stavem světa... Díky, Williame.

Ivanhoe: Balada o statečném rytíři (1983)

Hezký historický film, dosti přesně kopírující historicky nepřesnou a romantickou předlohu Waltera Scotta, s nezapomenutelnými písněmi Vladimíra Vysockého.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Příjemné zpestření letního večera. Při četbě jsem si přála, aby Harryho už konečně zabili a byl od něho pokoj; do této fáze se dostávají i další filmová pokračování. Příjemnou novinkou byla větší porce humoru, kterému kraluje Rupert Grint, a zbytečný laciný sentiment v závěru, s vypuštěním velké bitvy o Bradavice. Film nepřináší (a bojím se, že ani nemůže přinést) nic nového; to by totiž nezvládl žádný režisér, dle mého názoru totiž musí kniha uzrát, aby se podle ní mohl natočit dobrý film. Standardní úroveň zpracování již pošesté. V případě Harryho jde o pouhou komerci.

Jménem krále (2009)

Není to tak strašné, jak zde někteří píší. Jedna hvězdička za odvahu natočit historický film ze středověku, což v českých zemích již téměř není možné. Druhá hvězdička za lepší styl než mají samotné knihy předlohy, které jen zasazují současného člověka se současným myšlením do středověkých kulis. A třetí hvězdička za velmi dobré herecké obsazení, zejména za Karla Rodena, který je extratřídou mezi českými filmovými herci.