Taras Bulba (2009)

Ruské vlastenectví a patetismus na filmovém plátně mi nevadí, ale všeho s mírou. A když je to v kombinaci s špatným castingem, nevěrohodnými hereckými výkony, nehodící se hudbou, přehnanou délkou, školometským komentářem, scénami připomínajícími Asterixe, tak mi nezbývá než se hlasitě smát a označit tenhle film za velmi nepovedený.

Smrt čeká všude (2008)

Film bez nosného příběhu a hlubší charakteristiky postav, zato s perfektním vylíčením atmosféry "války v týlu", kdy nejde o přímé boje, ale o neustálé napětí a nejistotu, odkud může přijít další úder. Ač film situaci nehodnotí, může vést k zajímavým úvahám o válce v Iráku i o "střetu civilizací". 70%

Konspirace v El Escorialu (2008)

Od velmi solidního obsazení a obvykle kvalitní produkce historických filmů na HBO bych očekávala víc. Příběh nepřinesl ani dostatek napětí, ani zaujetí pro postavy, snad jen hezké letecké pohledy na El Escorial.

Prokletý ostrov (2010)

Ačkoli se mi ani tentokrát nepodařilo jít na film tohoto typu bez (nedobrovolně získaných) informací o pointě, ocenila jsem výborně vystiženou atmosféru blázince na bouřemi ošlehaném ostrově. DiCaprio je čím dál tím lepší. Malou chybou je přílišná délka (dnes se už netočí filmy pod 2 hodiny, což je mnohdy škoda) a pár nelogičností v ději.

Falco (2008)

Pro Brňáky 80. let nebylo větší ikony popmusic než Falca (po Michaelu Jacksonovi jsme ani nevzdechli!), každý pátek večer jsem ladili rakouské populární rádio Ö 3 a lovili v éteru jeho hity, aniž bychom věděli cokoli bližšího o jeho životě. Film o Falcovi trpí neduhy většiny životopisných filmů, t.j. realismem, což mu nelze mít za zlé. Psychologický profil popové hvězdy z provinčního Rakouska, která trpí strachem z pádu, i všech jeho blízkých, je však velmi věrohodný, poutavý, nenudí a vede i k zamyšlení nad obtížemi vzestupu i pádu.

Babettina hostina (1987)

Televizně sevřený, asi nízkonákladový snímek, vyprávění využívající spíš mluvené slovo než typické výrazové prostředky filmu, stojící na kontrastu asketického puritánského severu s gurmánskou francouzskou mentalitou.

Ať žijí rytíři! (2014) (seriál)

Přestože by si to zasloužilo hodnocení "odpad" (seriálová verze), dám tomu 2*, a to za pokus o historicko-dobrodružný rodinný film a za to, že jsem se (kupodivu) vydržela dívat až do konce na všechny díly. Jinak to bylo opravdu strašné: všichni - v čele s pitvořícím se Pavlem Křížem - přehrávali jako nejhorší ochotníci (snad s výjimkou Davida Prachaře), děcka byla dost nesympatická a mluvila jako Pražáci z počátku 21. století, scénář nezachovával ani náznak logiky, ani ta romantika nestála za nic.

Probuzení (2007)

Zajímavý, aspoň pro mě s neotřelým tématem, příjemně krátký thriller s mysteriózními prvky.

Nějak se to komplikuje (2009)

Příjemná, velmi zábavná romantická komedie pro starší a pokročilé, kde si bývalý krasavec Alec Baldwein dokáže dělat legraci ze svého obtloustlého těla a Meryl Streepová působí upřímněji než va Mamma Mia!. Bohužel mi nesedí Steve Martin, natahovaná délka filmu ani jeho pro mne nepříliš pochopitelný závěr.

Andělé a démoni (2009)

I skvělí herci jako Ewan McGregor, Stellan Skarsgard a Armin Mueller-Stahl musí vydělávat na nájem, nemluvě o řemeslníkovi Danu Brownovi a Tomu Hanksovi, který v poslední době už asi nedělá nic jiného. Předlohu jsem (ke své škodě a vědomé ztrátě času) četla, scénář z ní naštěstí ořezal některé dějové přemety (zvláště "příbuzenskou" linii na konci knihy), ubylo i poučných vysvětlovacích monologů, při nichž i průměrný evropský absolvent středoškolského dějepisu dostává záchvaty smíchu, což filmu prospělo. Film má vcelku svižné tempo a pokud vezmete zavděk procházkou po římských chrámech za zvuků krásné hudby, budete spokojeni.