Mistr a Markétka (2005) (seriál)

Nezfilmovatelný román Mistr a Markétka stále čeká na svého Petera Jacksona. Tenhle ruský seriál kolísal mezi silnými a nepovedenými okamžiky, vcelku působil roztříštěně, občas mi nesdělo obsazení hlavních rolí, nehledě na "lacinost" televizních triků.

Pozemšťan (2007)

Věc Makropulos po americku. Strhující konverzační (sci-fi?) drama s neznámými herci odehrávající se v jeden večer v jednom domku. Určitě to nestálo moc peněz, vše stojí na originálním scénáři - proč se něco takového nedá natočit i u nás?

96 hodin (2008)

Zápletka a její vyřešení kapku nevěrohodné, ale svižně natočené ... a Liam Neeson je fajn.

Becket (1964)

Strhující příběh o velkém přátelství, které skončilo rivalitou vedoucí k vraždě, na němž je nejzajímavější, že se skutečně odehrál. Film bohužel trochu trpí dobou svého vzniku (očividná "studiovost", hudební složka zaměnitelná s jakýmkoli jiným historickým filmem té doby) a čiší z něj, že je adaptací divadelní hry. Na druhou stranu herecké výkony Richarda Burtona s jeho ušlechtilou tváří, klidným, sametovým hlasem a paličatou odevzdaností a Petera O´Toolea s cholerickou vášnivostí patří do zlatého fondu historického filmu. Například scéna setkání Becketa a Jindřicha na mořském břehu je nazapomenutelná. Tak dobře to dopadá, když si Welšan a Irčan střihnou dva z nejslavnějších Angličanů...

Až na konec světa (2005) (seriál)

Velmi slušně natočený seriál BBC, který zcela neromanticky popisuje jak útrapy i radosti dlouhé cesty z Anglie do Austrálie, tak i lidské zrání nafoukaného, sobeckého mladíka. Doporučuji zejména příznivcům napjatých plachet britského námořnictva 19. století. 70%

Souboj Titánů (2010)

Nebylo to tak hrozné a rozhodně mne to zklamalo méně než některé jiné velkofilmy z poslední doby. Prostě průměrný dobrodružně-fantasy film v americkém provedení. Průměrné herecké výkony (i Ralph Fiennes si musí vydělat na nájem a náhodou byl opravdu temný Hádes!), stále stejné temně skalnaté scenérie, obvyklá dunící hudba, rádoby humanistické řeči, stokrát viděné digitální příšery... Jediné, co uráželo můj jemnocit., byl sestřih Sama Worthingtona.

Stín havrana (1988)

Nekončící kolotoč nenávisti, pomsty, rodové cti, tentokrát s milostným příběhem. Proč je láska a vášeň za bílých severských nocí o tolik věrohodnější než někde na jihu? Proč lze nesympatické Isoldě a jemnému Traustimu jejich nečekané vzplanutí bezvýhradně věřit? Asi že nejsou vyrobeni hollywoodskou mašinerií...

Krása na scéně (2004)

Spíše televizní příběh, kterému se nedostává většího využití exteriérů, bohatší výpravy ani kvalitního hudebního doprovodu, zato potěší příjemnou Claire Danes, neuvěřitelně proměnlivým a přesvědčivým Billy Crudupem a strhujícím othellovským finále na scéně.

V moci ďábla (2005)

Úvaha o tom, že vyloučit existenci něčeho nedokazatelného je předsudkem stejně jako fanatická víra v totéž, pěkně zabalené do klasického dramatu z americké soudní síně. Nedoporučuji pouštět před třetí hodinou ráno.

Východní přísliby (2007)

Pro mne - nepříznivce mafiánských filmů - zcela strhující příběh s nejednoznačnými charaktery dokonale zahranými hereckými hvězdami.