Admirál (2008)

Obohacení mých (výchovou a vzděláním v socialistickém Československu) chabých znalostí o ruských dějinách. Výpravný historický životopisný film, se silnými válečnými scénami, v němž ale bohužel chybí psychologie hlavních postav. Konstantinu Chabenskému se o mnoho lépe dařilo jako Antonovi v "Hlídkách". Výborná hudební složka, bohužel notně předimenzovaná, protože se jí plýtvá prakticky nepřetržitě. Ale za vidění to určitě stálo...

Vojna a mír (2007) (seriál)

Na televizní dílo velmi slušně vypravená produkce, zachovávající všechny hlavní linie Tolstého eposu, občas s lehkým nádechem italské telenovely. Věrohodně vystavěné hlavní postavy, ruské exteriéry, trochu ukvapený konec... 70%

Truman Show (1998)

Mrazivě prorocký film mého oblíbeného režiséra, který nás vede k otázce, zda i my nežijeme ve virtuální realitě mediální masáže a hlavně, zda ji sami někdy nevyhledáváme. Všemocná ruka trhu dnes plní televizní zprávy převážně historkami a problémy z našich soukromých životů místo toho, aby nás zprávy informovaly o skutečně podstatných věcech s dopadem na většinu z nás. Jeden z mála filmů, kde Jim Carrey mohl ukázat svůj herecký talent, který obvykle promrhává pitvořením v nekoukatelných komediích. 90%

Beze mě: Šest tváří Boba Dylana (2007)

Trochu zmatené, pro nezasvěceného dylanovce asi nepříliš srouzumitelné, příliš dlouhé, přesto - hlavně díky vynikajícím hercům v čele s Cate Blanchett (dokonce ani Richard Gere mi tu nevadil) a písničkám velmi příjemný zážitek. 70%

Život Davida Galea (2003)

Sice trochu překombinovaný, a dost politicky angažovaný, nicméně dobře natočený a dostatečně poutavý a napínavý thriller. První film, kde se mi docela líbila Laura Linney.

Mé srdce pohřběte u Wounded Knee (2007) (TV film)

Film trpí roztříštěným scénářem, kdy se vlastně neví, kdo je hlavní hrdina. Snaha HBO zpracovat dané téma je však chvályhodná, i tento film představuje v televizní tvorbě vysoký nadprůměr a úspěšně konkuruje filmům určeným pro kina.

Klára a František (2007) (TV film)

Životní příběh Františka z Assisi a jeho následovnice Kláry je natolik mimořádný, že ho snad nedokáže zkazit ani styl italské telenovely. Za ten jedinečný osud se mi chce dát pět hvězdiček, ale za to ostatní nemohu... Film má i nepřehlédnutelná pozitiva, jako upřímně působící herecký projev Ettore Bassiho, na televizní produkci krásné exteriéry i slušný scénář, který (na rozdíl od mnoha jiných Františkových žiovotopisů) obsahuje celý jeho život až do smrti.

Venkovský učitel (2008)

Přehnaná délka filmu, příliš pomalé tempo, nepřesvědčivé motivace hlavních postav, celé jaksi vykonstruované. K tomu téměř neherecké herectví Lišky i Bydžovské, kdy jsem zapínala skryté titulky, abych vůbec rozuměla jejich huhňání (nebo je to ve špatném zvučení většiny českých filmů?).

Dorian Gray (2009)

Velmi dobře natočené, s atmosférou Londýna přelomu 19. a 20. století, s výbornou hudbou, dobře vystižené postupně gradující napětí při sledování osudů hlavní postavy. Škoda jen několika drobností: trochu legračně působícího měnícího se obrazu - explicitní zobrazení na filmovém plátně musí vždy nutně zklamat proti vynikajícímu Wildeovu vylíčení, kdy je ponechán prostor naší fantazii; škoda přidané milostné zápletky v závěru. Těžko si lze představit dokonalejšího krasavce než Bena Barnese a charismatičtějšího pokušitele než Colina Firtha.

Mrazík (1964)

Jako děti jsme si z toho dělali legraci; i teď je to k nevydržení, legenda nelegenda...