Večer tříkrálový (1996)

Úhledně natočený Shakespeare, v nádherných cornwallských exteriérech, angličtina plyne jako píseň... Více mne oslovily romantické pasáže než ty humorné, když ve mně Imelda Staunton, Mel Smith a R. E. Grant nevzbudili příliš sympatií. Na Branagha to prostě nedosáhne... 70%

Umučení (2008) (seriál)

Televizní přepis evangelijního příběhu, který je nový snad jen důslednou civilností a nepatetičností. Nezvykle nepohledný Ježíš měl dostatečné charisma, James Nesbitt jako Pilát je bezchybný, ale jinak se casting moc nepovedl, obyvatelé Blízkého Východu vypadají jako z vikingské výpravy, a Josef z Arimatie jako černoch (!) je snad vrcholem přehnané politické korektnosti. Celkově film nepřekvapí, neurazí, nic nového nepřináší...

Jutský princ (1994)

Neslaná, nemastná, zestručněná a v závěru pozměněná variace na Hamleta, která promrhala potenciál britské herecké první ligy. Místy není zřejmé, jaký žánr by to vlastně měl být - velkolepý historický film nebo televizně natočené divadelní představení, k tomu nehodící se hudba. Škoda.

Dobrý ročník (2006)

Velmi oddechový příjemný snímek, který stojí a padá s krásným provensálským prostředím (přičemž nepůsobí kýčovitě) a charismatem Russela Crowea. Bohužel zejména milostná linie příběhu nepůsobí příliš přesvědčivě.

Karamazovi (2008)

Na české poměry nevídaně vážný, strhující, dramatický a divadelně patetický příběh. Skvěle do sebe zapadající kombinace divadla a světa mimo jeviště má jednu skvrnu na kráse - pesimistický závěr, což zcela neodpovídá Dostojevského filozofii, jež nachází křesťanskou naději i v bezvýchodných situacích.

Terminator Salvation (2009)

Upřímně - které pokračování kultovního filmu se po čase nezmění v rozředěnou kaši toho, co bylo už v jedničce? Snad jen George Lucas dokázal završit Star Wars skvělou Epizodou III, ale pro všechny ty Matrixy, důchodové Indiana Jonese, Vetřelce apod. by bylo možná lépe, kdyby na ně vůbec nedošlo... A tady jsme měli takové změny, že to snad ani nelze považovat za plynulé pokračování prvních tří filmů. Ale byl to slušný akčňák, ovšem z daného tématu a herců jako Christian Bale a Sam Worthington (velké překvapení!) se dalo vytěžit nesrovnatelně víc.

Pan Wolodyjowski (1969)

Nejlepší z Sienkiewiczovy a Hoffmanovy trilogie, co je dáno i sevřeností a nejmenší rozvleklostí literární předlohy. Výborně zrežírované včetně bitev s velkým počtem lidí i koní; přičemž není potlačen osobní příběh hlavních postav. Polákům můžeme jejich historické filmy jen závidět.

Strážce duší (2005) (seriál)

Není to tak špatné - rozhodně o hodně lepší než Velmi křehké vztahy nebo Ordinace v růžové zahradě.

Lord Jim (1965)

Film, který trpí nesnesitelnou délkou, zubem času a asijsky nepochopitelným závěrem. Lesk mu dodává charismatický Peter O´Toole, jehož vnitřní boj o ztracenou čest je podán s uvěřitelnou psychologickou hloubkou.