Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Když to vezmu jako Jacksonovo ukončení příběhů Středozemě, nevěřím že by se ještě pustil do jiného příběhu, tak mě trochu mrzí množství chyb a nesmyslů. Byl to již tady zmiňovaný zvon, zjevení se zeměžroutů a jejich náhlé zmizení, drak sežehne celé město, ale nejvyšší dřevěná věž stojí atd. U velkofilmu by se mělo trochu koukat na detaily, ale jako digitálně zpracovaný epos je to zase špičková kvalita. Příběh má opět děsivě působící megalomanské armády, je tu přátelství, láska, je tu i logický závěr. To co jsem od filmu očekával, tak splnil, upřímně řečeno, co jiného by mohl ještě šestý díl Středozemě přinést? Je to však lepší než druhý "Šmakův" příběh a tak možná z nostalgie uzavírám nadprůměrným hodnocením.

IQ tykve (1979)

Jsem milovníkem italské komedie a tento film má super herecké obsazení na které jsem se těšil. Bohužel první upozornění je, nesledovat v žádném případě v dabingu, to je nepopsatelná hrůza, originál Vám možná dodá tu odvahu přidat jednu hvězdičku. Není to komedie vulgární, ale chce se tvářit jako klasická italská ztřeštěnost. Bohužel to tentokrát sklouzává i do trapnosti a dokonce i já, co mám italskou komedii v srdci, se tady nudím. Viděl jsem zase herce o které se zajímám, ale nic víc mi to nedalo. Viděl bych to na jednu hvězdu, ale přeci jen jsou tam "italské" momenty, takže za dvě.

Zloba - Královna černé magie (2014)

Vizuální krása a technicky zase výborně zpracovaný film. Co by ten Hollywood dneska bez počítačů dělal. Příběh je ovšem slabší a klasickou Růženku nám tady Amíci naservírovali v trochu podezřelé podobě. Hodný otec král je vlastně zrádce a krypl první třídy pocházející z chléva, tři hodné sudičky jsou podezřelé figurky, které po změně do lidské podoby nejsou schopny se o svou svěřenkyni postarat. Je to ale příběh pro děti a své kouzlo to má, takže se na to podívejte jako na pohádku, ale o obsahu moc nepřemýšlejte.

Na hraně zítřka (2014)

Pro někoho pecka, pro někoho vykrádačka jiných snímků. Že to byla prima sestříhané a vizuálně a technologicky téměř dokonalé je taky pravda. Mně se ale nejvíce líbily časové smyčky, které vyzněly ještě lépe díky velmi svižnému tempu filmu. Dalo by se říct, že oproti mnoha snímkům, které chtějí přinést něco podobného, bylo toto tempo přímo sprintem. Udiveně jsem zpočátku sledoval roli Cruise a nechápal, že by on hrál takového slabocha. Samozřejmě se rozjel a po boku Emily Blunt mu to šlapalo. Určitě to patří k tomu lepšímu z letošního roku a jak se opakuji, přispělo k tomu tempo filmu. Nenudil jsem se, je to dobře sestavené filmové puzzle.

Všiváci (2014)

Takové herecké obsazení a navíc perfektně odvedené výkony (vynikající Mádl, klasicky výborní Langmajer a Vetchý, všichni doplněny dalšími prima výkony), to vše by si zasloužilo lepší scénář. Z námětu se dalo určitě vymačkat víc a prolínání časem mohlo přinést také víc, než jen nudné návraty do Afganistánu. Složitá mozaika nakonec do sebe zapadla, ale upřímně, čekal jsem takovou lépe stravitelnou formu. Tereza Voříšková "odnesla" roli hodné, milé dcery a sestry, která se nepochopitelně zjeví jako sexuální blbka co vleze do postele prvnímu maníkovi a nechá se u toho sledovat i dementem. Trochu to nesedělo k roli dívky, která to měla v hlavě srovnané. Konečná scéna v bance je pak neštěstí celého filmu. Sled neuvěřitelně blbých nápadů spojený s neuvěřitelnými náhodami. Čekal jsem po zdlouhavém ději a skládání mozaiky zajímavý a gradující závěr. Byl však nahrazen podivuhodnou slátaninou. Alespoň za casting a výkony, musím dát 2 hvězdy.

Dívka s pistolí (1968)

Komedie, která je z určitého pohledu smutné drama. Jestliže se námět či scénář pohybují lehce nad průměrem, pak Monica Vitti dotáhla film téměř k absolutnímu vrcholu. Jak již psal GilEstel, podmínky a životní styl Sicílie již byly podobným tématem zpracovány ve filmu SVEDENÁ A OPUŠTĚNÁ a to je možná důvod proč nedávám pět hvězd. Přesto Monica předvedla skvělou zhrzenou Siciliánku, která si jde za svým cílem po svém. Nechtěl bych se jí dostat do spárů a být tím jejím prvním :-). Anglické prostředí proměnilo Assuntu (Monica Vitti) ze sicilské "šedé myšky" v elegantní krásku. Italská klasika, která by neměla být zapomenuta.

Dovolená za trest (2014)

Nejsem velkým příznivcem amerických komedií, ale tuto hodnotím nadprůměrně. Taková pohodovka, která Vám nebude trhat bránice, což určitě ani nebyl cíl autorů, ale necelé dvě hodinky splynete dokonale s hlavními aktéry. Jednoduchý scénář je velmi chytře doplněn ne častými, ale o to kvalitnějšími hláškami, které vždy pobaví, když už jsem začínal mít dojem, že komedie přechází do romantického snímku. Do filmu velmi dobře zapadá postava Wendi McLendon-Covey. Pobavil jsem se a oceňuji, že hlavně v momentech, kdy to ani nečekáte a ne jako v jiných filmech, kdy je vtip předem avizován.

Vejška (2014)

Osobně hodnotím o mírný stupínek lépe než-li GYMPL. Možná jsou mi už bližší starší postavy :-). Lehce úsměvná komedie s opětně rolí "ulítlým" Mádlem. Trošku podpásovka pro vysokoškolačky ekonomie, neboť tady jsou všechny totální blbky. K zasmání to bylo, hudba pohodová a herecky nikdo nezklamal. Filip Vorel byl tak dokonalý, že nevím jestli natáčel nebo byl natáčen.

Vycházející slunce (1993)

Nic nového ani nic špatného. Klasický thriller s dobrým obsazením, který mohl z předlohy vymačkat víc, ale přesto nenudí a nedělá svému žánru ostudu.

Dr. Jekyll a milá dáma (1979)

Jeden z filmů, kde se objevují scény, které jsou základním kamenem, v té době právě se rodícího účetního Fantozziho. Humor Villaggia byl většinou postaven na otloukáncích, na kterých se společnost a ostatní jedinci vyřádili. Zde se objevuje Villaggio v roli drsného a nekompromisního Jekylla a i tuto postavu dokázal Villaggio ztvárnit po svém. Upřímně mi víc seděl ten drsný Jekyll, než ten "buzerant" Hyde. Velmi dobrá je hudba, klasika italského popu osmdesátých let a celkov je tu znát Stenův rukopis. Edwige Fenech se jako ve většině svých filmů představila v plné parádě a je se opravdu na co dívat. Nejedná se o vrchol italské komedie, ale patří do klasiky Villaggia a jeho fanoušci by neměli tento film vynechat.