Ostrov děsu (1970)

Souhlasím s níže uvedenými názory, že se jedná o slabší, utahaný snímek. Zkouknout jsem to chtěl hlavně kvůli sexy dívkám sedmdesátých let. Edwige Fenech nedostala tolik prostoru jak jsme zvyklí, Helena Ronee si "vytancovala" z pokoje k bazénu, kde jí zastřelili. Také jsem očekával, že si jí více užiji. Finále je takovou malou záchranou.

Zatykač na královnu (1973)

Kriminálka sedmdesátých let, která patří k těm méně vysílaným. Ač se nejedná o převratný snímek a je to poměrně jednoduchá zápletka, je to taková pohodovka nedělního odpoledne. Výborné herecké obsazení a hubený Jiří Lábus v záporné roli, která je ale jiný "šálek" než Rumburak. V dnešní době, kdy proběhla republikou metanolová aféra s mnoha mrtvými, je tento snímek obrázkem o tom, že kšefty v této oblasti, tu kvetly již dávno. Vše doplněno neustálými záběry kamery na dekolt Reginy Rázlové.

Dej si pohov, kámoši 2 (1995)

Výjimečně se mi stane, že bych druhý díl hodnostil lépe než první. Toto je jedn z filmů u kterého musím, protože Sophia Loren je tu ve svých 61 letech úžasná.

Le Larron (1980)

Opravdu vtipný historický snímek. Zloděj Caleb v podání výborného Enrica Montesana je zlodějíček živící se podvody a Ježíš je pro něj stejným lumpem. Caleb se zaplétá s mnoha ženami, dokonce i s manželkou římského guvernéra. Prostitutka Deborah, v podání nejen zde úžasné Edwige Fenech, se stane jeho pravou láskou. Caleb je nakonec odsouzen k ukřižování stejně jako Ježíš. Komedie se dá určitě nazvat komedií erotickou a nechybí zde ani satira. Je to jeden ze tří filmů, za který obdržel Enrico Montesano roku 1980 cenu David v rámci David di Donatello Awards.

Zombi 2 (1979)

Fulciho celkem vydařená řezničina plná zombíků. Zpočátku se film rozjíždí pomalu, ale jakmile čtveřice hrdinů dorazí na hledaný ostrov Matool, začíná boj o život s hromadou oživlých mrtvol. Kamera si libuje v detailních záběrech kousnutí či ustřelených hlav. Hlavní hrdinové nemají proti přesile šanci a jedna z mých favoritek Olga Karlatos, v roli manželky lékaře Paoly, se stane doslova "švédským stolem" zombíků. S ohledem na dobu natáčení, to určitě patří k těm lepším hororům. Italská klasika určitě nezklame a závěr filmu je to správné co k hororu patří.

Bestie musí zemřít (2009)

Dario Argento natočil film s názvem stejným jako žánr který proslavil. Těžko tady říct, jestli je název GIALLO pocta tomuto žánru nebo je namířena na zabijáka s nemocí jater a žlutou barvou. Samozřejmě přeháním a Argento světu ukazuje, že giallo ještě není "mrtvé", ale musím uznat, že už to není ta klasika s výbornými zápletkami a nahotou. Vrah má svůj důvod proč to dělá, svérázný detektiv a krásné holky nechybí, ale já mám raději ty filmy starší. Přesto Argena chválím, že udržuje žánr naživu.

Brána do záhrobí (1981)

Tak tady mě Fulci strašně mile překvapil. Horor má skvělou atmosféru a napětí. Konec filmu je dalším velkým kladem. Vynechám zombie nebo scény, které jsou dnes spíš k smíchu. Musíme si ale uvědomit, rok vzniku a některé scény jsou naopak výborné. Proudící krev z ran po ukřižování, nebo ustřelená hlava Jill jsou opravdu povedené. Hudba není žádný zázrak, přesto mě film jako celek zaujal.

L'Uomo senza memoria (1974)

Giallo snímky které jsem viděl a jsou klasikou, se od tohoto snímku možná trochu liší. Tady mi vadilo celkem utahané tempo, ale vše vynahradil vygradovaný konec. Zápletka je zajímavá a herecké obsazení také výborné. Hlavně tu nechybí jedna z mých "giallo" oblíbenkyň Anita Strindberg. Na můj vkus mi zde chybí víc té nahoty a krve, ale nakonec se dočkáme i břitvy a pily. Díky zápletce a konci film hodnotím celkově kladně.

Sedm krvavých orchidejí (1972)

Tak Lenzi není Sergio Martino (ten u mě v giallu vede), ale film má místy zajímavé scény, i když více detailů provedených vražd by určitě bylo k dobru. Marinu Malfatti jsem tipoval na jednu z hlavních rolí a oni jí zabíjí téměř na začátku. Děj není žádné velké překvapení a pomalu se ubírá očekávanou cestou, která je dána již názvem filmu. Motiv a vrah se dají odhalit opravdu až v závěru, neboť pro odhalení důležité informace, si autoři schovávají "v rukávu". Klasicky v giallu několik pěkných slečen, jímž určitě vévodí zavražděná prostitutka v podání Gabrielly Giorgelli.

Jaro, které přineslo smrt (1973)

PRIMAVERA MORTAL či SAMRTNO PROLECE je kooprodukční film Španělska a Jugoslávie. Film je pojednává o milostné vášni a poklesu životního stylu vyšší společnosti, jejíž lesk je zřetelně pryč. Je to předzvěst pádu centrálního evropského světa (před první světovou válkou) a životního stylu, který je nevyhnutelně odsouzen k zániku. Film vznikal v roce 1973 a doprovázely ho problémy z důvodu neustálých zásáhů a “rušení” natáčení od náročného a výstředního autora Lajose Zilahyho. Tento maďarský spisovatel financoval film ze své kapsy a začínalo se v Jugoslávii, kde ovšem v polovině filmu končí práce režiséra Stevana Petroviče. Film se „stěhuje“ do Barcelony, kde ho dokončuje režisér Miguel Iglesias. V tomto romantickém snímku zasahoval Zilahy i do takových scén jako polibek mezi dvěma postavami. Zilahy umírá v roce 1974 a aby toho nebylo málo, film měl další problémy všeho druhu. Ekonomické, administrativní i politické. V době, kdy Španělsku a Jugoslávii chyběly diplomatické vztahy, film se začal odsuzovat k zapomnění. Nakonec se snímek dočkal a mohl být uveden v srpnu 1980.