Černá kniha (2006)

Start filmu je hodně rozpačitý. Střídá totiž jedno "židovsko-válečné" klišé za druhým. Po té, co se děj začne točit okolo špionáže, ale dostane Černá kniha konečně spád. Do skutečně originálního, či kultovního válečného filmu má ale pořád hodně daleko. Zlehka načtrtne životní příběh jedné z nejznámějších špiónek a při tom se pevně drží žánrových mantinelů.

Bio Ráj (1988)

Bio ráj opravdu povedeně vykresluje atmosféru poválečné Sicílie. Dokonce jsem hned dostala chuť se do některého z tamějších ospalých městeček vypravit. Je zde také patrná neuvěřitelná láska k filmu, všechny scény s vesnickým kinem včetně promítání jsou podány neuvěřitelně citlivě, s notnou dávkou humoru, ale i nostalgie. Naopak děj a vyvrcholení tohoto snímku jsou doslova divácké peklo. Emoční smršť ve stylu slzavého údolí, plná lásky a vůbec všeho, ve mně vyvolala takové pobouření, že dokázala pokazit opravdu pěkný pocit z první části. Celkově tedy 60 %.

Birdman (2014)

Birdman je pro mě dost rozporuplný snímek. Po technické stránce je zpracován bravurně. Objevuje se zde spousta skvělých nápadů, které jen podtrhují tempo filmu a dodávají mu nezaměnitelný šmrnc. Na druhou stranu mě dost zklamal scénář. Film, který má odvahu pojednávat o balancování zestárlého herce, který se chce vrátit do svěla reflekrorů s pomocí svého více méně hlubokomyslného divadelního díla, by sám o sobě neměl být slabý. Čekala jsem nějakou velkou, vybroušenou pointu a místo toho jenom takové slabé zašumění. No nic, zdejší hodnocení je ale i tak snad až moc skeptické, takže tentokrát 4* :)

Banksy v New Yorku (2014)

Na tomhle dílku je hodně vidět, že ho nepřipravoval sám Banksy. Na druhou stranu se autoři snaží o jakous takous nestrannost, ale nakonec každého kritika sami lehce zkritizují. I tak ale hodně oceňuji nápad stopovat celý Banksyho měsíc trvající projekt, který se každopádně hodně povedl. Jasně bylo to bláznivé... lidé běhající po městě, hledajíc nové dílo nebo naopak ti, kteří se snaží každý kus co nejdříve ukrást, případně zničit. Poselství ale zůstávají jasná - nezakrývejme oči před tím, kolik nás stojí náš pohodlný, konzumní život. Vzpoměnme na všechny rozvojové státy, nasílí, plýtvání rostlinnými i živočišnými zdroji a snažme se přistupovat k životu o trochu zodpovědněji.

Čas probuzení (1990)

Skutečně podařená dvojka o vědomý život bojujícího De Nira a melancholického, přesto geniálního Williamse. Spolu nám přináší neradostný pohled na nepatrný vědecký pokrok v oblasti výzkumu klíšťové encefalitidy, který ovšem mohl v mnohých probudit naději v lepší zítřky. Ústřední dvojice podle všech očekávání předvádí výborný výkon. Divák má chvílemi pocit, že je jim Čas probuzení napsán na míru. Téma samotné, ze své podstaty už tak radostné není, celková nálada je dost sladkobolná. Přesto tohle dílko zůstává po většinu času v mezích a nerozčiluje případnou plytkostí.

Stranger Things (2016) (seriál)

Na Stranger Things jsem slyšela tolik pozitivních ohlasů, až jsem se nemohla dočkat samotného zhlédnutí. No a jak už to v případě přehnaných očekávání bývá, nakonec jsem byla trochu zklamaná. Tohle dílko sice nabízí dost neotřelý přístup co se seriálů týče, z filmového hlediska už ale tak převratný není. Hororové prvky jsou opravdu hodně tradiční a tak asi nejvíc zaujme pěkně sehraná (a dobře zahraná) parta malých školáků. Přesto Stranger Things dokáží zaujmout, relativně zábavným i když nijak originálním dějem. Celkově můžu s klidem tvrdit, že určitě potěší každého fandu klasického hororu.

Atentát (1964)

Atentát je překvapivě moderně pojaté dílko, které nabízí přesnou a realisticky zpracovanou rekonstrukci atentátu na Heydricha. Co mi přišlo trošku na škodu je nejasně popsané působení ostatních parašutistů a charakter několika hlavních postav, u kterých jsem se nemohla zbavit "Mirek Dušín" pocitu.

A-Team: Poslední mise (2010)

Nijak zajímavá akční pecka, která naneštěstí nepatří mezi filmy, které dávají celou dobu smysl. Na druhou stranu dílku nechybí testosteron, kupa drsných/vtipných hlášek a samozřejmě spousta akčních scén. Ve své kategorii se A-Team řadí do čistého průměru.

Do neznáma (2016)

Tohle dílko není žádné velkolepé sci-fi, ale minimalistické drama o muži, jehož životním cílem se stalo být prvním člověkem na Marsu. Do neznáma nám představuje jeho hlavní motivy, odhodlání, osamělost a boj sám se sebou i s vlastní technikou. Během sledování filmu jsem se ale nemohla ubránit pocitu, že to vše šlo pojmout ještě trošku lépe. I tak má ale tohle dílko co nabídnout, celkově tedy 72%.

Válka bez pravidel (2014)

Ačkoliv je název filmu dost zavádějící, protože se v rámci nejnásilnějšího roku dočkáme méně násilí, než v kdejaké pohádce, rozhodně se nenechte odradit a užijte si precizně zpracované drama o nelehké snaze zůstat čestným člověkem.