Tanec s vlky (1990)

Nesmírně kvalitní režijní debut Kevina Costnera. Westernový příběh nebo spíše epos, který má srdce a i přes svou tříhodinovou délku nenudí. Je to jeden z těch hollywoodských filmů, který v sobě spojují kvalitu a komerci. Nádherná kamera a hudba dokreslují atmosféru, která přesně vystihuje dobu divokého západu a nešťastný osud indiánů. Takhle nějak to na rozlehlých pláních středozápadu mohlo vypadat. Klobouk dolů!

Piraňa 3D (2010)

Čistá letní podívaná, která si neklade žádné velké cíle. Chce jenom pobavit a to se jí v mém případě povedlo. Všechno směřuje k velkému žravému finále, které se opravdu povedlo. Je to krvavé, brutální a sexy. Co víc si přát? Díky krátké stopáži má film slušné tempo a neztrácí čas s nějakým představováním hrdinů. Za 3+ to prostě stojí!

Skála (1996)

V pořadí druhý film Michaela Baye a taky prozatím nejlepší. Dokázal tady ještě krotit své macho úlety, patriotismus, patos a sentiment. Scénař je výborně napsaný (svou část prý přisypal i Tarantino), herci jsou charakterizování akci a nikoli nějakými psychologickými bláboly. Příběh je přímočarý a má divoké tempo, ani na chvíli jsem se nenudil. Po obrazové stránce nemá film chybu, obraz je ostrý jako břitva, akce má spád a každá přestřelka a souboj jsou nesmírně vzrušující. Tohle je non-stop akční nářez, který dává vzpomenout na klasické akčňáky. Narozdíl od nich je ale zabalen do nového nesmírně atraktivního balení.

Prokletý ostrov (2010)

Další spolupráce DiCapria a Scorseseho, která snese punc té nejlepší kvality. Vždycky jsem tvrdil, že Scorsese je režisér, který zvládá přiběhy svých filmů nejlépe ze všech a tento film je toho dalším důkazem. Co mně ale nesmírně překvapilo, je nádech, který mu Scorsese dal. Scény z koncentračního tábora a interiéru ústavu jsou tak znekliďńující a znepokojivé, že mi místy připadalo jako bych sledoval dílo autora, který točí pouze tento typ filmu. Pohrává si s příběhem, tvaruje ho a manipuluje s divákem přesně tak jak potřebuje, a já mu všechno sežral i s navijákem. Všechny složky filmu - hudba, kamera, zvuk, střih - přispívají k tomu, že film ve své finální podobě vypadá naprosto celistvě bez sebemenších chyb.Herci jsou vyborní. Samozřejmě DiCaprio je nejlepší. Bude nesmírně zajímavé, kde se tento herec bude dále ubírat a čím nás bude dále překvapovat. Jeho herecký výkon je ozdobou filmu. Věřil jsem mu každý moment ve všech citově vypjatých chvílích jeho role. Ani v nejmenším jsem neměl dojem, že by nějak příliš tlačil na pilu a zbytečně přehrával. Kromě něho a to tady musím zdůraznit je dalším skvělým hercem ostrov sám. Exteriéry a interiéry ostrova májí jedinečnou atmosféru, která vás bude neustále držet v napětí, co se stane dál. Scorsese a DiCaprio jsou ve formě a můžeme se směle těšit na jejich další film.

Nebezpečná rychlost (1994)

Klasický akční film, který patří společně se Skalou a Tváří v tvář k třem nejlepším akčním filmům, které vznikly v 90 letech. Dokázal, že k dobrému akčnímu filmu nepotřebujete moc. V tomto případě stačí jeden autobus, jedna bomba a rychlostní limit 100 km/h. Jedná se v podstatě o non-stop akční jízdu s výborným Reevesem v hlavní roli. Je to skvěle natočené a zahrané a všechno je podpořeno výborným hudebním doprovodem. Určitě doporučuju.

Poslední skotský král (2006)

Poslední skotský král je především velkým hereckým sólem Foresta Whitakera. Jeho soustředěný, uhrančivý a naprosto autentický výkon je to nejlepší na celém filmu. Trošku ve stínu je James McAvoy v roli ambiciózního mladého lékaře, ale i on je výborný. Film se soustředí především na tyto dvě postavy. Popisuje okouzlení mladého lékaře přepychem a bohatstvím, které mu Amin nabízí, ale jemné detaily na chování Ugandského prezidenta dávájí tušit, že něco není až tak úplně v pořádku. Amin se plně projeví až pod stresem a tlakem a jsou to právě tyto chvíle, kde z Whitakera jde strach a v těchto moment je film strhující. Stranou zůstávají všechna zvěrstva, která se odehrály za branami paláce a je to pro film asi dobře, protože je především filmem hereckým postaveným na dvou hlavních postavách. Nicméně ve filmu jsou dvě nebo tři scény, které jsou brutální a musím přiznat, že jsem při nich zatínal prsty do sedačky. Poslední skotský král je působivý film, který stojí za vidění přinejmenším kvůli Whitakerovi.

Její případ (2005)

Film má silný příběh a dobré herce, kteří dokreslují drsný kolorit a podmínky života v Minesotě. Theronová je v roli matky dvou dětí přesvědčivá stejně tak jako v roli dělnice v dole, kde byli podmínky pro ženy neunosné. Co se mi na filmu nelíbilo byl soudní proces, kde se film zlomil do šedého průměru standartních hollywoodských dramat plného přehnaného patosu a přehrávání. Podle mně tady film nejvíce kulhá. Naopak nejsilnější je při scénách v barech, dole či domovech hrdinů filmu. Tam je každodenní těžký život lidí zachycen velmi věrně a je podpořen dobrými dialogy. Sumasumárům mi z toho vychází 3+. Čtyři hvězdičky nedávám kvůli soudnímu procesu. Chápu ale že vzhledem k tomu, že film je natočen podle skutečné události, ve filmu být musel.

Hvězdný prach (2007)

Moc příjemná podívaná, která má dobře napsaný příběh. Film má dobré tempo, a především není roztříštěný na příliš témat, tak jak se to stalo např. Zlatému kompasu. Přiběh se soustředí hlavně na boj o hvězdu a to na 128 minut stopáže bohatě stačí. Ústřední dvojice je sympatická a všichni herci jsou typově přesně obsazeni. Vyniká mezi nimi především Michelle Pfeiffer, která se po dlouhé době objevila v jedné z hlavních rolí. Čarodějnici si pěkně užívá. Triky jsou na dobré úrovni, nicméně je vidět, že tvůrci pracovali s menším rozpočtem. To ale filmu nijak neškodí. Co dodat? Mame tady velmi dobré fantasy, které potěší zpracováním a celistvostí příběhů. Rozhodně by vás nemělo minout!

Alfie (1966)

Alfimu nejvíc ublížil čas. V době kdy jsou sex a nevěra téměř všudypřítomné, je Alfie až příliš upjatý a sterilní. Caine je v roli Alfiho výborný a nejvíce se mi libily monology, které pronáší směrem do kamery. Remake s Judem Lawem jsem neviděl, takže nemám možnost srovnání, ale originál je určitě příliš starý. Tenhle film je prostě jednoduchým příběhem ze 60. letech, který táhne Michael Caine a on je to jediné zajimavé na tomhle filmu. Když ho neuvidíte, vůbec nic se nestane. Dvě hvězdy dávám kvůli Cainovi, který patří mezi mé oblibence. 3/10

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Skvěle napsané a zrežirované drama z vězeňského prostředí. Samozřejmě skvělí herci, zvláště pak Morgan Freeman a Tim Robbins. Škoda jen, že tenhle film nezískal ani jediného oskara. Bohužel ho v tom roce převalcoval, možna trochu neprávem, Forrest Gump. Oscaři by byli zlatou třešničkou, která by korunovala toto vyjímečné dílo.