Nejkrásnější hádanka (2008)

Dementní, ale především díky Janu Dolanskému snesitelné. Matěj je na jednu stranu geniální kluk, uhodne jakoukoli hádanku, zalaškuje si s princeznou, umí i na dudy hrát, ale na stranu druhou se nechá dvakrát zajmout loupežníky, zavřít do žaláře a málem pověsit. On za to ale nemůže, kdyby si po 20 minutách vysloužil princeznu, nechal ji a šel za Majdalenkou, nikdo by na to Troškovi do kina nepřišel. Tak se skáče sem a tam, milá Majdalenka doma čeká, pláče a naslouchá kanárkům, Matěj neustále odněkud prchá a laškuje s princeznou, nebezpečně neškodným loupežníkem Madlafousem, s trojicí zloduchů na královském dvoře, kteří by nevyděsili ai opuštěné kotě i s vojákem, který ho oslovuje: "I ty kujóne...". S mírně provinilým výrazem přiznávám, že jsem se celkem pobavila, nejen proto, že Troška vykradl své starší pohádky (třeba zvuky noci jsou okopírované z první Princezny ze mlejna), ale i naprosto přestylizovanému královskému dvoru v kontrastu s lidovou vesnicí nebo nesrovnalostech ve vyjadřování postav. Když Honza alias Matěj po pražsku, jeho kamarád po jihočesku a další postava archaicky. Nedíváme se však na historický film, ale na pohádku dle režiséra úchylného na Francii 17. století a poskakující, pouhé citoslovce vydávající postavy. Jo a abych nezapoměla, na to, že Matěj může mluvit s ptáky můžete zapomenout dříve, než se ona jahoda dostane do trávicích traktů hlavních hrdinů, protože za celou hodinu a půl to ničím nepohne.

Víno roku (2008)

Příjemná vinařská komedie, tentokráte z prosluněné Kalifornie, kde se o nejlepší víno na světě pokouší hipíci a Mexičani. A vychází jim to... Ačkoli jsem nikdy kalifornské víno nepila, věřím, že musí být dobré... A nic nepotěší víc, než nakopat zadky Francouzům, (jedním skečem vtipně podchyceny Německo-Francouzské vztahy). Alan Rickman je boží a jeho angličtina je rovněž boží. Zkuste, uvidíte.

My Fair Lady (1964)

Krásné, důvtipné avšak předlouhé. Audrey Hepburn je úžasná, její přišerná angličtina a přecitlivělé vystupování květiářky Lízy ostře zakontrastovaly s postavou mladé princezny, která se z ní vyloupla po tvrdém výcviku samolibého šovinisty profesora Higginse. Obdivuju ji a její slovní přestřelky s Higginsem, avšak po tři hodiny se těžce obdivuje jediná postava, proto nemohu dát nadšených pět hvězd. U mnoha (dlouhých) muzikálových výstupů jsem totiž netrpělivě podupávala nohou a prosila o jejich konec, což se mi u muzikálu často nestává. Ale ty, Audrey jsi byla vy-ni-ka-jí-cí!!!

Vánoční koleda (2001)

Příjemný animák na motivy Dickensovy Christmas Carol. Scrooge je ukázkový kruťas, pod vlivem přízraků měnící se na dobrého člověka. Jediné, co jsem tak úplně nepochopila, byly ty myši. Nemusely by tam být.

Match Point - Hra osudu (2005)

Brilantní. Mé první setkání s Allenem se odehrálo v nádherných reáliích Londýnských galerií a domů společenské smetánky, kde si Julian Sorel podal ruku s Raskolnikovem v duši jednoho muže, ztvárněného úžasným Jonathanem Rhys Meyersem. Mrazivé, promyšlené se závěrečnou gradací, kterou není úplně jednoduché rozdýchat. Ironická tečka s míčkem na špatné straně sítě mě rozesmála, navzdory citovému otřesu, kterým pro mě posledí půlhodina filmu byla.

Matka (2008) (divadelní záznam)

Protentokrát jsem si s ansáblem NDM nepadla do noty a z Matky jsem odcházela s pocity rozporuplnými. Veronika Forejtová je však bez pochyb nejděsivější Matka všeho dělňáctva na světě.

Máj (2008)

Takovou depresi jsem z filmu neměla už dlouho, což však neznamená, že by Máj byl film depresivní. Ono je vlastně těžké říct, jakou náladu ve mně měl vyprovokovat, a tak jsem byla pouze krajně znechucená. Klasik české kinematografie ke zfilmování není mnoho a Máj měl možná zůstat nezfilmován, protože pustit tyto kýčovité, erotické, panoramatické záběry mezi povlávajícími prostěradly/vlasy/sukněmi před lid vyžaduje mnoho odvahy. A tu Brabec, zjevně okouzlen svým kameramanským postem, nepostrádá. Bohužel. Tragicky odehrané (Tříska asi netušil, že nehraje pro ND), nudné (po třiceti minutách jsem si s hrůzou uvědomila, že mě čeká ještě jednou tolik) a s hodně divným výběrem hudby. PS: Jak si mám sakra ještě kdy vážit Juraje Kukury, když jsem viděla tohle?

Brubaker (1980)

Výborné drama z prostředí věznice, která se podobá peklu, která se začne měnit k lepšímu s příchodem nového ředitele Roberta Redforda. Tomu se sice podaří zjednat pořádek, avšak zaplatí za to víc než by si kdy představoval.