Specialisté - Na čí straně stojíš (2023) (epizoda)

Asi nejlepší dvoudíl za poslední roky. Mělo to šmrc a dávalo to (alespoň pro normální diváky) smysl. Televizní detektivka je televizní detektivka, nic víc, ani nic míň. Oddechová zábava. psát sem bláboly, co kdo udělal špatně a co není "jako" je jenom ukázla demence některých jedinců, kteří sice zrovna třeba tenhle opus strašně kritizují, ale nevynechají jediný díl, aby se zde nepředvedli. Když má něco dvě stě dílů a nekoho baví sem psát, jak je to blbý a opatřovat to jednou hvězdou nebo jenom odpadem, měl by navštívit psychologa nebo dokonce psychiatra a probrat s ním svůj "momentální" stav. Můžu se trefit k filmu nebo pořadu, který stojí za starou belu a dám mu odpad, ale sledovat něco řadu let a psát sem pořád dokola to samé je ubohost největšího rázu. Btw, já pro změnu nesleduji ani Ulici, ani Ordinaci, ale ani řadu pořadů a děl na slavné ČT. A tím pádem nemám potřebu se k nim tady vyjadřovat.

Komisař Montalbano - Bod zlomu (2005) (epizoda)

Asi nejlepší díl celé dlouhatánské série a to pokládám celé tohle dílo za úžasné. Proč? Ukazuje totiž bez všech příkras, jak je to s těmi nebohými uprchlíky z Afriky a kdo stojí ve skutečnosti za onou "vlnou". Tuniský mafián Gafsa dováží na Sicílii lidský "kontraband", převážně děti, které slouží k tomu neodpornějšímu obchodu, snad ještě horšímu než drogy. Děti jsou určeny pro nelegální adopce, ale i pedofily a dokonce i jako zdroj "náhradních" dílů. Ale by Gafsa dostal děti ilegálně a za zády úřadů na Sicílii, vyšle na moře čtyři lodě přecpané uprchlíky, dvě napravo a dvě nalevo daleko od místa přistání toho jediného, o co mu jde. A tak zatímco se pobřežní hlídky zabývají zachraňováním těch "uprchlíků", on v pohodě přistane, vylodí "zboží"  "vyskladní" ho a po prohlídce ho "uloží" do již nepoužívaných sádek. Těžko si lze představit něco odpornějšího a katarze v podobě náboje z 9 mm beretty je jenom chvilková. Jistě, je to jenom detektivní příběh, fabulace, zábava - ale to pozadí je až děsivě aktuální a skrytě reálné. Mimochodem, kniha byla napsána a díl byl natočen dávno před poslední obrovskou vlnou "uprchlické" krize na přelomu druhé dekády 21. století. I na chudé a na práci skoupé Sicílii se v jednotlivých dílech setkáváme s řadou gastarbeiterů, především Tunisanů, Albánců, ale i Ukrajinek, samozřejmě ilegálně pobývajícíh a na černo pracujících...peníze přece nesmrdí. A budoucnost? Po nás potopa. To je dnešní obraz jejen Sicílie, ale celé vyspělé Evropy. Tady je dost jasně ukázáno, komu a čemu ve skutečnosti slouží ty mraky evropských dobroserů, křižujících u lybijských břehů a zásobující Evropu tísícovkami "nebohých" uprchlíků...a slavná Unie např. místo zákona proti obchodování s lidmi (jedná se jistou formu pirátství) ještě tyto v lepším případě pomatené a hloupé lidi brání proti "rasistům, xenofobům atd.". A že řada z nich jsou beskrupulózní zločinci, kteří zatraceně dobře vědí, co dělají, i když to halí do frází o humanismu, toleranci a solidaritě.  Inu,mafiáni a ti ostatní asi dokážou lobbovat v Bruselu nejlépe. Nakonec ona ta dobročinnost byla těch nejhorším zločincům vždycky nějak tak vlastní, stačí si připomenout třeba jistého Alfonse Capponeho nebo Paola Escobara.

Národní klenoty (2012) (seriál)

Kromě všeho toho dobrého, co cyklus (obě řady) přináší bych rád připomněl i původní hudbu. Ta muzika k tomu báječně sedí (dobře vybrané jsou i ostatní hudební podkresy především z klasické hudby) a ocenit musím i Miroslava Táborského, jednoho z njelpších průvodců podobného typu dokukementů u nás. Na rozdíl od M. Ebena je ta jeho kultivovanost přirozená.

Národní klenoty - Ještěd - Portál nebes (2017) (epizoda)

Jestli by mělo být něco z Česka zapsáno mezi památky UNESCO, tak to je v prvé řadě tato stavba. Fascinující je jak spojení přírody s i dnes hypermoderní architekturou, tak celkové detailní řešení včetně uměleckých děl i designových fajnovostí v interiru. A za mimořádnou zhovadilost pokládám, že do budovy Veletržního paláce se sypou peníze bez rozmyslu (i náplň je obskurní - Národní galerie s díly takových velikánů jako je Franta Ringo Čech nebo Milan Knížák) a na opravu a údržby "Ještědu" nejsou peníze...a možná nejzajímavější je, že zatímco většina velkých měst v České republice má své dominanty značně letité, u Liberce, města které rozhodně není nijak mladé (myšleno historicky) to je stavba z přelomu šedesátých a sedmdesátých let. A nechám-li stranou vysloveně nová města typu Dubaje, je to věc docela unikátní i v celosvětovém měřítku.

Národní klenoty - Litomyšl - krvavý román (2012) (epizoda)

Nikdy jsem nepochopil, co je na Litomyšli tak vyjímečného a jak se mohla ocitnout v oné společnosti česlých památek UNESCO. U těch ostatních je to víceméně jasné a akceptovatelné, co se týká Litomyšle, nejde mi to do hlavy. Vlastní město se nijak moc neliší od Svitav a podstatně menší Polička je mnohem malebnější a zajímavější třeba těmi zachovalými hradbami. A zámky? Co třeba blízká Moravská Třebová, Opočno nebo daleko zajímavější část zámku v Jindřichově Hradce. Zámek v Buchlovicích je jedním z nejnádhernějších berokních staveb tohoto druhu v České republice. A města? Co například Znojmo se svým podzemím? Nebo Mikulov? Prachatice, Loket nebo Slavonice...o Jindřichově Hradci nebo Třeboni radši ani nemluvě. Aby sme aj my Východočesi mali svoju pamiatku UNESCO? Ty památky si nikdo z ciziny nevybírá, nominuje je země, která o jejich zapsání usiluje. Třeba se jednou dozvíme, co bylo za zapsáním tuctového (hlavně mohutného) zámku s ničím zajímavým nebo významným mětečkem. Narodil se tady Bedřich Smetana. Ale taky český Goebbels Zdeněk Nejedlý. A má zde dodnes sochu...možná by mu tam místní radní měli chodit při zahájení místních smetanovských slavností položit věnec, byl to přece takový smetanolog.

Odznak Vysočina (2022) (seriál)

Naprostý souhlas s příspěvkem anliho. Do puntíku. Od těchto dtektivek člověk nečeká nic než zábavu, oddechovku, opepřenou epizodními postavičkami a občas někde vzadu, ale opravdu vzadu se projeví nějaká ta zajímavost nebo dokonce skrytá pravda, vztahující se s pozoruhodnou překvapivostí k něčemu, co se oficiáně nevidí nebo vidět nesmí a o čem se nesmí ani mluvit. To tady ale prostě není ani náhodou. Hvězdička jenom za některé herce (rozhodně ne za Zmrzlou, proboha, co dělají takovéhle figury v divadle nebo ve filmu?) a Ledeč nad Sázavou a okolí.

Odznak Vysočina - V pasti (2023) (epizoda)

No tak prima. Případ Jůlinka skončil překvapivě, jak asi měl. Batěk odejde opruzovat jinam, ale dál si udrží svojí pohodlnou existenci parazita a Zmrzlá se vrátí do Brna. Kam jinam. Tak patří stejně jako ti dva týpci, co najednou museli odejít. A možná za pár let bude šikanovat (i třeba obtěžovat :-)) nějakého mladého kolegu a ten se ozve a skončí na Vysočině...inu, brňáci opravdu patří jenom do Brna. Jinak druhá řada výrazně lepší než ta první (to se nestává), zkusí tvůrci překonat docela vysoko nastavenou laťku ještě řadou třetí?

Odznak Vysočina - Skříň (2023) (epizoda)

I tohle bylo dobré. Kauza Jůlinka se chýlí ke konci, do toho je Zmrzlá těhotná a řeší už z předchozích dílů potrat. Co se týká těch zatlučených ve skříni je to (zase asi na základě skutečného případu) tak trochu variace na ony časté příhody s hledáním zakopaných unesených v bedně...tady nejde o výkupné, ale o to, jak se zbavit nepohodlného svědka (oběti) a přímo ho nezabít. Otázka je, že kdybych si měl vybrat mezi dlouhým umíráním ve skříni, ze které se nemůžu dostat a ránou dohlavy, asi bych volil to druhé. I když v tom prvním případě mám do posledního momentu - naději.

Odznak Vysočina - Vyděrač (2023) (epizoda)

Nejlepší díl, který je na pozadí vlastního příběhu zrcadlovou ukázkou toho, jak je to s těmi zlými rasisty, xenofoby a bůhví čím, na čem roste, sílí a hlavně se živí aktivistická scéna těch jediným "správných" a "hodných" dobroserů. Obyčejný bezcitný vrah využije situace, protože mu jde jen a jen o peníze...tady byl konec až příliš realistický.

Odznak Vysočina - Myslivecká pomsta (2023) (epizoda)

Další velmi dobrý díl a navíc případ, že je vám těch "zločinců" víc líto, než jejich oběti. Bára Seidlová je pořád kočka, tady je svět v pořádku a zase mám pocit, že takhle nějak se to stát mohlo a to včetně umanutosti vůči těm místním myslivcům ze strany Hofmanna.