Tváří v tvář smrti (1986)

Příběh podle skutečné události z jížanského zapadákova, ve kterém nekonečné lány kukuřice brázdí zlodějský gang čorující traktory a všechno možný. Což je vzhledem k celýmu příběhu skoro až neuvěřitelný. Šéf gangu se potká se svými dvěma syny a ukáže jim řemeslo, respektive oni sami se před ním chtějí předvést. Co z toho dělá něco speciálního je hlavně krásná kamera a hra se světlem, celková atmosféra + herecké výkony, mladej nasvalenej Sean Penn tam hraje i se svým bráchou Chrisem ale největší star je Christopher Waken s knírkem, kterej tady předvádí svojí snad nejvíce démonickou roli. Vůbec celá ta jeho banda je hodně odpudivá, stejně jako to, do čeho se to nakonec zvrhne. Doprovází to na poměry 80tých let i poměrně decentní a vkusnej synth soundtrack.

Až se setmí, miláčku (1990)

Stejně jako u "The Grifters" se jedná o adaptaci knihy Jima Thompsona, tzn. další noir, tentokrát ještě divnější. Dezorientovaný chlápek se objeví uprostřed prérie a náhodně se snaží k někomu vetřít, až si ho vezme do parády femme fatale vdova a on se tak stane loutkou ve hře, které nerozumí ani on, ani divák. Zápletkou to trochu připomíná Coenovy, postavama a atmosférou skoro až Twin Peaks.

25. hodina (2002)

Celou dobu jsem z toho měl pocit, že se z toho Spike Lee snaží udělat těmi zmínkami o 9/11 apod, něco víc, než to ve skutečnosti je. Jinak další z obětí hroznýho trendu na přelomu tisíciletí, kdy se tyhle filmy točili extrémně přesaturovanou a přefiltrovanou kamerou.

Hudson Hawk (1991)

Špionážní heist komedie s rare vlasatým Bruce Willisem, která byla celou dobu tak trochu na hraně otravnosti, tím jak jsou tam některý švihlosti hystericky přehrávaný. Nakonec ale dobrý, i když Lehmannovu předchozímu filmu Heathers to nesahá ani po kotníky.

Irreconcilable Differences (1984)

Začíná to tím, že desetiletá Drew Barrymore předvolá před soud své rodiče kvůli tomu, že se o ní nestarají a chce s nimi být rozvedena. Celej film je pak skrze jejich výpovědi formou flashbacků vyprávěnej příběh o tom, jak k tomu došlo. Od počáteční zamilovanosti přes vrcholy slávy a následné pády obou rodičů doprovázené změnou charakteru, během kterých zůstávala dcera vždy jaksi bokem, protože byli oba dva příliš zaneprázdněni budováním svých kariér. Jako je trochu blbý jen zopakovat to uvedený žánrový zařazení, ale je to opravdu povedená kombinace komedie, dramatu a romantiky. P.S.: mladá Sharon Stone je tam nahoře bez

Tajná mise (1992)

První polovinu se to tváří jako relativně tuctová rádoby cool záležitost s konstantním hip-hop podkladem o tajným policajtovi (Laurence Fishburne), kterej se zčuchne s právníkem napojeným na drogovou mafii (Jeff Goldlbum) aby spolu začali kuchtit designer drug náhradu kokainu. S tím, jak roste dilema hlavního hrdiny, který se díky deziluzi ze systému začne klonit na temnou stranu síly, tak to nabírá na zajímavosti a napínavosti. Potěšil nález jednoho samplu z legendárního alba Future Sound Of London - Dead Cities ("I ´ve killed a man, the man who looked like me")

Otevři své srdce (2023)

Takovej provedením generickej film na základě skutečných událostí, jehož z šedivého průměru vytahuje hlavně atraktivnost námětu - hippík, který v 60s přesedlal z psychedelik na Ježíše a strhnul sebou obří zástupy mladých (prý je to dodnes jedno z největších křesťanských hnutí v US s nějakýma statisíci možná milióny následovníků). Nevím, jestli některý motivy ambivalence tam nebyly dořečený schválně nebo proto, že prostě žádný jasný vysvětlení nemají.

Ledová bouře (1997)

Tento příběh z Nixonovské éry (showcace začínajících stars Tobey Maguire, Christina Ricci, Elijah Wood) od Ang Leeho je jakoby se Wes Anderson propadl do deprese, takže by ty jeho oblíbený témata (retro rodinka s divnýma děckama) už nebyl schopnej točit rozjuchaně a v pastelových barvách, takže i když tam ten humor pořád probleskuje, tak je to celý přikrytý dekou existencionálního smutku.

Švindlíři (1990)

Freudovský-oidipovský neo-noir o trojici podvodníčků, ve kterém není náhoda, že přítelkyně hlavního hrdiny je mladší verzí jeho matky, ke které se pro změnu její gangsterský boss chová jako k dceři. Annette Bening září svou kombinací nevinnosti, vtipu a podlosti. Nízké hodnocení je způsobené pravděpodobně nepochopením daného žánru, respektive jeho daných pravidel a mantinelů. V jeho rámci je to kvalitní a originální slowburn záležitost, mimo něj je to jen pomalá divná detektivka.

Warlock (1989)

O víkendu jsem hledal nějaký tématický velikonoční film. Horror o lovu na čarodějnice zněl nadějně. Nakonec to teda nebyl horror a hon se pořádal na čaroděje, ale dobrý.  Zábavný béčko s podobnou zápletkou jako francouzští Návštěvníci - sluha satanův a jeho lovec se přenesou z 15. století do USA 80tých let 20. století. Funguje to hlavně kvůli sympatickým hlavním hrdinům, obzvlášť Richard E. Grant (Withnail and I, How to Get Ahead in Advertising...) s jeho staroangličtinou a démonickej Julian Sands, kterej se snaží získat tři části grimoáru, který dokáže vynulovat stvoření. Kdybych to viděl v éře VHS, tak jsem asi naprosto unešenej.