Daddy Longlegs (2009)

Takovej typickej devadesátkovej nezávislej čtvrtek na ČT2. Tady se Safdiové teprve rozehřívali, na filmu je nejvýraznější asi surová ruční kamera a absence hudby. Ze začátku to vypadá na celkem civilní příběh o tom, jak dostal táta na hlídání na 2 týdny dvojčata, v druhé půlce ale už rozjedou svoji tradiční strategii "na posraného aj hajzl spadne".

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Je to hezkej film, spíš takový lehce dětinský fantasy než horror (bát se u toho pravděpodobně nebudete vůbec, pokud vám není 12), zajímavý navázání na původní film, velice hot čarodějka, McGregor takovej tutánkovskej, hudba bohužel dost nevýrazná (zamáčkl jsem slzu při vzpomínce na Pendereckiho pekla). Ale jinak to nadšení moc nechápu, jestli se lidem zatměl mozek z toho, že znova vidí pár původních kulis boco. Režisér je narozdíl od Kubricka rutinér, Shining je kanonický dílo, na tohle za pár měsíců všichni zapomenou, protože je podobných několik ročně.

Pokoj (2019)

Sci-fi jednohubka o manželském páru, kterej se nastěhuje do baráku, kde je speciální místnost, která plní všechny přání. Lepší průměr, ty postavy byly takový mdlý a moc to nevtahovalo, pár nápadů na konci celkovej dojem trochu vylepšilo.

Daniel Isn't Real (2019)

horror o imaginárním kamarádovi, hudbu dělal Clark...jeden z letošních nej... "I am the Abyss, get in..."

Drahokam (2019)

Gangsterka o židovským obchodníkovi s diamantama, kterej si nemůže pomoct a prostě si rád neustále zahrává se štěstím. Bratři Safdiové potvrdili, že patří mezi nejnadějnější mladý režiséry. Stejná non-stop adrenalin jízda jako Good Time, je neskutečný, jak dokážou držet tempo celý dvě hodiny v kuse. Zároveň velký překvapení v podobě hereckýho výkonu Adama Sandlera, imho jeho životní role. Soundtrack stejně jako minule - Oneohtrix Point Never (v překladu - dokonalost).

Vamp (1986)

Narazil jsem na to náhodou díky klipu "Wurm" od Pole, kde mě zaujala keitharingovská Grace Jones (btw. ho jsem si v titulcích nevšiml, zato tam byl napsanej Andy Warhol). No a už je jasný, kde Tarantino a Rodriguez kradli nápady při "From Dusk Till Dawn". Tady je to samozřejmě v 80s naivní/laciné/nablblé verzi, kde je potřeba vypnout hlavu, neřešit děj a jen se kochat interiérama, kostýmama, konstantním jedovatým růžovozeleným nasvícením atd

Krisha (2015)

Začít vyhledávat filmy podle oblíbeného oblíbené produkční společnosti nese své ovoce - A24 (Midsommar, Lighthouse, Under The Silver Lake, Moonlight, Mid 90s...) opět nezklamalo. Drama, které se celé odehrává během jednoho dne, kdy se velká rodina potká na den díkuvzdání. Kromě scénáře to celý stojí na dvou věcech - bezchybná úžasná kamera a avantgardní hudba řízlá musique concrete. Tenhle film je nejlepší příklad toho, jakou parádu udělá to, když někdo použije jako zvukovou stopu něco jinýho, než tradiční tisíckrát slyšený Zimmer/Williams famfáry. Takovej ten film, kdy už od začátku tušíte něco nekalýho a pak jen odhadujete, co to asi bude. Konec opravdu emocionálně silnej.

London Kills Me (1991)

U některých filmů nechápete, jaktože nejsou známější/kultovnější. Pár dní v životě bandy londýnských bezdomovců a dealerů, kteří právě osquatovali vrchní patro v baráku indického gurua. Jeden z nich chce začít nový život, ale sehnat nové boty k nástupu do práce se ukáže být větším problémem, než se může zdát. Vzhledem k roku výroby 91 tam hraje spousta raggamuffinu a celkovou poetikou to může připomenout filmy jako "Naked", "Withnail and I" a "Trainspotting" (s posledníma dvěma má společnou dějovou linku - výlet party dezolátů ven z města na venkov). Jo a je tam pár herců, u kterých si budete říkat, odkud je jenom znáte (Červený trpaslík, Vetřelec: vzkříšení, Pán prstenů, Lost, Harry Potter).

The Best of Enemies (2019)

Podle skutečné události, kdy v 70tých letech vyhořela černošská škola a na základě toho se vytvořil diskuzní panel, kde byli zástupci bílých i černých a dohadovali se o tom, zda černý žáky integrovat mezi bílý. Point je v tom, že oba tábory měli své mluvčí - černošskou herdek babu a šéfa místní pobočky Ku-Klux klanu :-)))....tématem to tedy zapadá mezi Green Book a BlackKKKlansman

Bad Black (2016)

Kdysi na LFŠ jsem pouštěl nějaký pásmo o nigerijských horrorech a byl to dost velkej milník, kdy vám dojde, že limity a šíře filmového umění jsou ještě jinde, než jste dosud tušili. Od té doby nic a teď jsem narazil na tohle, což vypadá podobně, i když ten vypravěč/průvodce to posouvá ještě na jinej level. Pokud bych to hodnotil samo o sobě, tak 0/10, ale když se vezme v úvahu kontext vzniku, tak 10/10, protože to točí totální nadšenci uprostřed ničeho a s ničím, napodobeniny zbraní si pájí v šopě, na efekty používají kravskou krev, ze které dostal jeden herec tyfus, CGI dělají na počítačích smontovaných z toho, co najdou na skládce atd. Úžasná a dojemná oslava čisté kreativity a svým způsobem znovuzrození filmu...btw. nevěřte zbytečně senzačnímu názvu tohoto dokumentu, není to víc ultraviolent než filmy, který se snaží napodobovat (tzn. 80s klasika Van Damme, Schwarzenneger, Stallone, Bruce Lee atd.).